पुरुषले खाए गर्भनिरोधक चक्की, शरीरमा देखियो यस्तो असर

person explore access_timeसाउन ३, २०७९ chat_bubble_outline0

वैज्ञानिकले पुरुषका लागि पनि गर्भनिरोधक चक्की बनाएका छन् जसले पुरुषको स्वास्थ्यमा कुनै हानी नगरी अनिच्छुक गर्भाधान रोक्न सफल हुनसक्छ । तर यसअघि बजारमा महिलाका लागि मात्रै गर्भनिरोधक औषधी पाइने गर्दथ्यो । रिपोर्टका अनुसार पुरुषका लागि बनाइएका दुई प्रयोगात्मक गर्भनिरोधक चक्की बजारमा भित्रिन तयार छन् । ट्रायलपछि के पत्ता लाग्यो भने यी चक्कीले शुक्रकिट उत्पादनलाई रोक्ने काम गरे ।


अनुसन्धानकर्ताका अनुसार यी चक्की कण्डम, भ्यासेक्टोमीको तुलनामा राम्रो विकल्प हुनसक्छ । अनुसन्धाता तामार ज्याकबसनका अनुसार पुरुष गर्भनिरोधक चक्कीको प्रयोगले पुरुष र महिलाका लागि फ्यामिली प्लानिङको विकल्प बढ्नेछ र अनिच्छुक गर्भ रोक्नमा पनि निकै मद्दत पुग्नेछ । उनका अनुसार पुरुषले फ्यामिली प्लानिङमा पहिलाभन्दा बढी सक्रिय भूमिका निभाउन सक्नेछन् । पुरुष गर्भनिरोधको ट्रायलमा समावेश भएका तीनजनासँग बिजनेस इन्साइडरले कुराकानी गरेर उनीहरुको अनुभव जान्ने कोसिस गरेको छ ।अनुसन्धानकर्ताले दशकौँदेखि पुरुष गर्भनिरोधकमाथि अनुसन्धान गरिरहेका छन् । तर पछिल्लो परीक्षण मानिसमा यी विशेष कम्पाउन्ड (यौगिक) हेर्ने पहिलो हो । यो परीक्षणमार्फत् के थाहा हुन्छ भने पुरुष गर्भनिरोधक चक्कीले शरीरलाई सिन्थेटिक हर्मोन प्रदान गर्छ जसका कारण प्राकृतिक टेस्टोस्टेरोन रोकिने गर्छ । कम टेस्टोस्टेरोनका कारण शुक्रकिट पनि कम हुन्छ जसका कारण गर्भ रहने खतरा कम हुने गर्छ ।युनिभर्सिटी अफ वासिङ्टनको सेन्टर फर रिसर्च इन रिप्रोडक्सन एन्ड कन्ट्रासेप्सन (सीआरआरसी) को अनुसन्धानका अनुसार फार्मास्युटिकल कम्पनीको लगानीको कमी र पुरुषको रुची बुझ्न ढिलाईका कारण पुरुष गर्भनिरोधकको विकल्पको खोजी गर्न ढिलाई भएको हो । तर हालै प्रकाशित भएको एक शोधका अनुसार एक अनुसन्धान गरियो जसमा सय पुरुषले २८ दिनसम्म पुरुष गर्भनिरोधक चक्कीको सेवन गरे । सयमध्ये ७५ प्रतिशत जना पुनः चक्की सेवन गर्न चाहन्छन् ।

सीआरआरसीको ट्रायलमा यी ट्रायलमा समावेश भएका तीन जनाले आफ्नो अनुभव साझा गरे । गर्भनिरोधक चक्की सेवन गर्ने पुरुषले क्लिनिकल ट्रायलमा समावेश भएपछि तौल बढ्नेदेखि उत्तेजनामा कमीको अनुभव गरे ।

१. उत्तेजनामा कमी र आराम महसुस

स्टर्म बेन्जामिनका अनुसार क्लिनिकल ट्रायलमा चक्की खाएपछि उनले आफूमा उत्तेजनाको कमी महसुस गरे र आराम महसुस गरे । स्टर्मले फेसबुक स्क्रोल गर्दैगर्दा पुरुष गर्भनिरोधकको ट्रायलमा सहभागी हुनेबारे एउटा विज्ञापन देखेका थिए । विज्ञापन देखेपछि उनले सन् २०१८ मा सीआरआरसीको परीक्षणमा भाग लिए र त्यसपछि उनलाई उच्च फ्याटयुक्त खानापछि १२ हप्तासम्म दैनिक गर्भनिरोधक औषधी सेवन गर्न भनियो ।

पछिल्लो अनुसन्धान अनुसार उच्च फ्याट भएको खानामा चक्कीको प्रभाव निकै राम्रो हुन्छ । महिनामा एकपटक स्टर्मको शुक्रकिटको परीक्षण पनि गरियो र करिब १५०० डलर पनि प्रदान गरियो । बेन्जामिनले आफूमा कुनै पनि नकारात्मक असर नदेखिएको बताए । उनले भने, ‘मलाई उत्तेजनामा कमी र बढी रिल्याक्स महसुस भयो ।’

औषधीमा भएको सिन्थेटिक हर्मोनको प्रतिक्रियाका कारण यस्तो भएको हुनसक्ने अनुसन्धाताले बताएका छन् । बेन्जामिनले थपे, ‘हरेक खुराकमा पाँच–६ ठूला चक्की समावेश थिए, जसलाई खान मुश्किल थियो । ’ उनले नतिजा यति सकाराँत्मक पाए कि उनले पुरुष गर्भ निरोधक इन्जेक्सनको ट्रायलमा पनि भाग लिए जुन मे २०२२ मा समाप्त भइसकेको छ ।

२. रुफारो हगिन्सको तौल बढ्यो

रुफारो हगिन्स पनि पुरुष गर्भनिरोधक चक्कीको ट्रायलमा समावेश भएका थिए । ४० वर्षका रुफारोले सिआरआरसीको ट्रायलमा समावेश हुने निर्णय गर्दा उनलाई पनि हाई फ्याट डाइटसँगै चक्कीको खुराक दिइयो ।  उनले सन् २०१६ देखि थुप्रै पटक मेडिसिन ट्रायलमा भाग लिएका थिए । उनले आफ्नो अनुभव सुनाउँदै भने, ‘मैले भावनात्मक रुपमा कुनै पनि परिवर्तन देखिनँ । मेरो शरीरको दुई–तीन पाउन्ड तौल बढ्यो । ’

रुफारो व्यावसायिक म्याराथन रनर हुन् त्यसैले उनले आफ्नो रुटिनलाई निकै राम्रोसँग फलो गर्ने गर्दथे । रुफारो भन्छन्, ‘समाजमा पुरुषले धेरै कुरा गर्न सक्छन् किनभने यो हाम्रो जिम्मेवारी हो । बच्चा जन्माउने वा नजन्माउने दबाब महिलाको तुलनामा पुरुषमाथि कम हुन्छ ।’

३. पछिल्लो २० वर्षदेखि ट्रायलको हिस्सा

स्टिव ओवेन्स र उनकी श्रीमती पहिलादेखि नै चल्दै आएको गर्भ निरोधक तरिकासँग सन्तुष्ट थिएनन् त्यसैले उनीहरु पछिल्लो २० वर्षदेखि पुरुष गर्भनिरोधक ट्रायलमा भाग लिँदै आएका छन् । उनीहरुले हालै भएको ट्रायलबारे रेडियोमा सुनेका थिए । जानकारी भएपछि उनीहरु सीआरआरसीको ट्रायलमा समावेश भए । उनीहरुले जेल, ट्रान्सप्लान्ट, इन्जेक्सन र हालै  चक्कीको ट्रायलमा भाग लिए । उनीहरुले कुनै पनि साइड इफेक्ट महसुस गरेनन् त्यसैले उनीहरु लगातार यी ट्रायल्समा समावेश भइरहेका छन् ।

४. अनावश्यक गर्भ रोक्न मद्दत मिल्ने

अमेरिकामा युनिस केनेडी श्राइवर नेशनल इन्स्टिच्युट अफ चाइल्ड हेल्थ एन्ड ह्युमन डेभलपमेन्टमा कन्ट्रासेप्टिभ डेभलपमेन्ट प्रोग्रामका मुख्य अनुसन्धाता तामार ज्याकबसनका अनुसार पुरुषमा गर्भनिरोधकका लागि कि त भ्यासेक्टोमी र कण्डम नै छ जुन महिलाका लागि उपलब्ध गर्भनिरोधक विकल्पको तुलनामा निकै सिमित छ । पुरुषका लागि प्रभावकारी गर्भनिरोधक तरिकाको खोजले पुरुष र महिलामा अनावश्यक गर्भलाई कम गरेर स्वास्थ्यमा सकारात्मक असर हुनेछ । यसरी पुरुषले फ्यामिली प्लानिङमा पनि सक्रिय भूमिका निभाउन पनि मद्दत गर्नेछ ।

ज्याकबसनले थपे, ‘क्लिनिकल ट्रायलमा पुरुषमा देखिएको सकारात्मक नतिजा र औषधीलाई पुनः प्रयोग गर्ने इच्छाले भोलिको समयमा पुरुष गर्भनिरोधकले सम्भावित रुपमा नयाँ उचाई प्राप्त गर्नेछ ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।