ad
x

अमेरिकाले तीस वर्षमा घटाएको वायु प्रदुषण चीनले सात वर्षमै घटायो

person explore access_timeसाउन २१, २०७९ chat_bubble_outline0

अमेरिकाले तीस वर्ष लगाएर घटाए बराबरको वायु प्रदूषण चीनले झण्डै सात वर्षमै घटाएको अमेरिकाको एक विश्वविद्यालयको अध्ययनले देखाएको छ ।  चीनले कडा कानुनमार्फत सन् २०१३ देखि २०२० को अवधिमा वायु प्रदूषणलाई ४०% ले घटाएको युनिभर्सिटी अफ शिकागो अन्तरगतको इनर्जी पोलिसी इन्स्टिच्युटको अध्ययनले देखाएको छ । 


अध्ययनमा भनिएको छ– ‘चीनका धेरै भूभाग अझै सुरक्षित मान्न नसकिने स्तरको प्रदूषित छन् । तर पनि उसले छोटो समयमा ठूलो सुधार हासिल गर्यो । वायु प्रदुषणको क्षेत्रमा छिटो प्रगति हासिल गर्न सकिन्छ भन्ने प्रमाण हो, यो’ 
वायु प्रदूषणले धुम्रपान, मद्यपान वा कमजोर सरसफाइले भन्दा बढी औसत आयु घटाउने शिकागो विश्वविद्यालयका अनुसन्धानदाताले भने । ‘चीनले वायु प्रदूषण कम गर्नमा हासिल गरेको सफलता अन्य अन्य मुलुकहरुको लागि महत्वपूर्ण पाठ हो । कठोर प्रदुषणसम्बन्धि कानुनले सबै मुलुकमा उस्तै परिणाम निम्त्याउँछ,’ अध्ययनमा संलग्न वैज्ञानिकहरुले भने ।
विश्वका ९७% जनसंख्या विश्व स्वास्थ्य संगठनको निर्देशिकाले तोकेभन्दा खराब वायु भएको स्थानमा बसोबास गर्ने अनुसन्धानकर्ताले बताएका छन् । 

दशकौंदेखि प्रदूषण विरुद्ध लडिरहेका अमेरिका र युरोपका कुल जनसंख्यामध्ये झण्डै ९० प्रतिशत अझै मुलुकको ती भेगमा बस्छन् जहाँ विश्व स्वास्थ्य संगठनको निर्देशकाले निर्धारण गरेभन्दा खराब हावा भएको स्थानमा बसोबास गर्छन् । 

चीनले वायु प्रदुषण घटाउनको लागि मुख्यत प्रमुख शहरहरूमा कारको प्रयोग घटाउने र कोइला बाल्न प्रतिबन्ध लगाउने कदम उठाएको थियो । यी र अन्य कदमहरूको बलमा चीनले सात वर्षमै वायु प्रदूषणको स्तरलाई पहिलेको भन्दा ४०% मा झार्यो । अमेरिकाले सन् १९७० देखि ३० वर्षको अवधिमा देशको औसत प्रदूषणमा ४४% गिरावट न्युनिकरण गरेको थियो । चीनको सात वर्षको सुधार झण्डै अमेरिकाको तीस वर्षको बराबर देखिन्छ ।–ब्लुमवर्गबाट

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।