चुनावी चर्चा

हृदयेश त्रिपाठी एक्लै चुनाव लड्लान् कि फेरि एमालेसँग तालमेल गर्लान् ?

person explore access_timeसाउन २६, २०७९ chat_bubble_outline0

नवलपरासी जिल्लाबाट पाँच पटक जित हासिल गरेका हृदयेश त्रिपाठीले हालै नयाँ दल गठन गरेका छन् । अघिल्लो प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा स्वतन्त्र समूहका नामबाट राजनीतिक गतिविधि बढाएका उनले एमालेसँग तालमेल गरी एमालेकै चुनाव चिह्नबाट चुनाव जितेका थिए । यस पटक उनी एक्लै चुनाव लड्लान् कि फेरि एमालेसँगै तालमेल गर्लान् भन्नेमा चासो बढेको छ ।


लुम्बिनी प्रदेशको पश्चिम नवलपरासी (बर्दघाट सुस्ता पश्चिम) जिल्लाको क्षेत्र नम्बर १ बाट उनी उम्मेदवार बन्ने लगभग पक्का छ । स्थानीय निर्वाचनको केही अघि उनले आफ्नै नेतृत्वमा जनता प्रगतिशील पार्टी गठन गरेका थिए । यद्यपि, एकातिर सत्तारुढ गठबन्धन चुनावी मैदानमा उत्रिने भएपछि उनलाई गठबन्धन बिना एक्लै चुनाव जित्न सहज भने छैन ।२०४८ साल यता दुई संविधानसभा निर्वाचनसहित ६ वटा संसदीय निर्वाचनमध्ये पाँच वटामा जितेका त्रिपाठी दोस्रो संविधानसभा निर्वाचनमा भने काँग्रेसका देवकरण प्रसाद कलवारसँग पराजित भएका थिए ।आसन्न निर्वाचनमा त्रिपाठी उम्मेदवार बन्ने निश्चित रहेको जनता प्रगतिशील पार्टीको जिल्ला संयोजक राधेरमण पाण्डेले रातोपाटीलाई बताए । यद्यपि तालमेलका बारेमा भने निर्णय भइनसकेको उनको भनाइ छ ।

सो क्षेत्रमा एमाले पनि एक्लै जित्न सक्ने अवस्थामा छैन । अघिल्लो निर्वाचनमा एमालेले आफ्नै चुनाव चिह्न दिएर त्रिपाठीलाई उम्मेदवारमात्र बनाएर, चुनावसमेत जिताएका कारण आसन्न निर्वाचनमा पनि त्रिपाठीलाई सघाउन सक्ने स्थानीय एमालेका कार्यकर्ता बताउँछन् ।

गठबन्धनबाट काँग्रेसको दाबी

नवलपरासी (बर्दघाट सुस्ता पश्चिम) जिल्लाको क्षेत्र नम्बर १ मा सत्तारुढ गठबन्धनबाट काँग्रेसले दाबी गर्ने देखिएको छ । सो क्षेत्रमा अन्य दलको तुलनामा काँग्रेस र एमालेकै बाहुल्यता रहेका कारण गठबन्धनबाट काँग्रेसले दाबीको तयारी गरेको हो ।

यद्यपि, काँग्रेसले कसलाई उम्मेदवार बनाउने भन्ने निश्चित हुन बाँकी छ । सो क्षेत्रबाट उद्योगपति विनोद चौधरीले पनि उम्मेदवारीका लागि आकांक्षा राखेका छन् । गठबन्धनभित्र सहमति जुटाएर काँग्रेसले चौधरीलाई उम्मेदवार बनाउने सम्भावना रहेको स्थानीय कार्यकर्ता बताउँछन् ।

यसअघि त्रिपाठीसँग पराजित भएका देवकरण प्रसाद कलवार र नेपाली काँग्रेसका प्रदेश महामन्त्री विक्रम खनाल पनि उम्मेदवार बन्ने आकांक्षामा छन् ।

यता एमालेबाट पनि उम्मेदवारका आकांक्षी देखिएका छन् । त्रिपाठीसँग तालमेल नभएको अवस्थामा एमालेबाट प्रदेशसभा सदस्य तथा एमाले जिल्ला अध्यक्ष दीपेन्द्र कुमार अधिकारीले उम्मेदवारीमा दाबी गर्ने कार्यकर्ताहरू बताउँछन् ।

क्षेत्र नम्बर १ मा २०७४ को अंकगणित यस्तो छ

२०७४ सालमा एमालेसँग सहकार्य गरेर मैदानमा गएका त्रिपाठीले ३८ हजार ५९२ मत ल्याउँदा नेपाली काँग्रेसका देव करणले ३३ हजार ५९१ मतमात्र ल्याएका थिए ।

हालै सम्पन्न स्थानीय तह निर्वाचनमा वडा अध्यक्षहरुले पाएको मत हेर्दा नवलपरासी (बर्दघाट सुस्ता पश्चिम) १ मा काँग्रेसको मत ३० हजार ३४२ छ । यस्तै एमालेका वडाअध्यक्षहरूको मत २६ हजार ७७९ छ । यस्तै, राप्रपाको ६ हजार ६८७, माओवादी केन्द्रको ५ हजार ३४७, जसपाको ३ हजार ५५९, नेकपा एकीकृत समाजवादीको एक हजार १४१ मत छ ।

उल्लेखित तथ्यांकको आधारमा यो क्षेत्रमा सत्तारुढ गठबन्धन बलियो देखिन्छ । त्यसैले त्रिपाठीलाई एक्लै प्रतिस्पर्धामा जान सहज छैन ।

क्षेत्र नम्बर २ मा देवेन्द्रराज कँडेलको दाबी

नवलपरासी क्षेत्र नम्बर २ मा भने काँग्रेसका देवेन्द्रराज कँडेलले दाबी गर्ने भएका छन् । २०७४ सालको निर्वाचनमा यो क्षेत्रबाट उनी नै निर्वाचित भएका कारण आसन्न निर्वाचनमा पनि गठबन्धनका तर्फबाट उनकै दाबी प्रवल हुने देखिएको छ ।

सो क्षेत्रबाट प्रदेशसभा सदस्यमा निर्वाचित काँग्रेसका वैजनाथ कलवारका अनुसार अघिल्लो निर्वाचनमा जितेका ठाउँमा जितेकै दललाई सिट बाँडफाँट गर्ने गठबन्धनको नीति रहेका कारण क्षेत्र नम्बर २ मा गठबन्धनबाट कँडेलकै उम्मेदवारी हुने निश्चितजस्तै छ ।

२०७४ मा कँडेलले ३४ हजार १३० मत ल्याएर जित्दा नेकपा माओवादी केन्द्रका घनश्याम यादवले जम्मा २३ हजार ८९८ मतमात्र पाएका थिए । यो क्षेत्रमा एमालेबाट बैजनाथ चौधरीले उम्मेदवारी दिनसक्ने चर्चा छ । उनी एमाले लुम्बिनी प्रदेशको सहइन्चार्ज तथा लुम्बिनी प्रदेशका पूर्व मन्त्रीसमेत हुन् ।

क्षेत्र नम्बर २ मा २०७४ को अंकगणित यस्तो छ

२०७४ को निर्वाचनमा क्षेत्र नम्बर २ मा नेपाली काँग्रेसका  देवेन्द्रराज कँडेलले ३४ हजार १३० मत ल्याउँदै नेकपा माओवादी केन्द्रका घनश्याम यादवलाई पराजित गरेका थिए । यादवले २३ हजार ८९८ मत ल्याएका थिए ।

तर अहिले माओवादी केन्द्र सत्तारुढ गठबन्धनमा छ । त्यसैले अघिल्लो निर्वाचनमा जितेका कँडेलले नै फेरि उम्मेदवारीको मौका पाएमा अनौठो मान्नु पर्दैन । हालै सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचनमा यो क्षेत्रमा काँग्रेसका वडा अध्यक्षहरूले २५ हजार ६८६ मत पाएका छन् भने एमालेका उम्मेदवारहरुले २३ हजार ३४२, माओवादी केन्द्रका ९ हजार १५१ मत पाएका छन् ।

यस्तै राप्रपाको ८ हजार ८७८, जसपाको ३११, लोसपाको ४ हजार ५८० मत छ । यहाँ पनि तुलनात्मक रुपमा सत्तारुढ गठबन्धनकै मत बढी देखिन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।