नेपालसँगको हाम्रो सम्बन्ध अद्वितीय छ: भारत

person explore access_timeसाउन ३१, २०७९ chat_bubble_outline0

चीनले यस वर्ष नेपाललाई विभिन्न आयोजनामा ​​लगानी गर्न १५ अर्ब रुपैयाँ अनुदान दिने वाचा गरेको छ । नेपालका परराष्ट्रमन्त्री नारायण खड्काको तीन दिने चीन भ्रमणका क्रममा हालै यस्तो घोषणा गरिएको हो ।


यस भ्रमणका क्रममा खड्काले आफ्ना चिनियाँ समकक्षी वाङ यीसँग भेट गर्नुका साथै दुई देशबीचको द्विपक्षीय सम्बन्धलाई मजबुत बनाउने विषयमा वार्ता गरेका थिए । यसै वर्ष मार्चमा वाङ यी नेपालको औपचारिक भ्रमणमा आएका थिए । नेपालका परराष्ट्रमन्त्रीको पछिल्लो भ्रमणपछि दुई देशबीच द्विपक्षीय सहयोगका धेरै विषयमा भएको प्रगतिप्रति दुवै देशले सन्तोष व्यक्त गरेका छन् । साथै वाङ यीले सन् २०२२ का लागि नेपालले छनोट गरिएका आयोजनामा ​​लगानी गर्न चीनले नेपाललाई १५ अर्ब रुपैयाँ (८० करोड आरएमबी) अनुदान दिने घोषणा गरेका छन् । उनले नेपालको अनुरोधमा चीनले ३० लाख आरएमबी बराबरको विपद् राहत सामग्री नेपाललाई दिने घोषणा पनि गरे । यस घटनाक्रमको बारेमा प्रश्न गर्दा भारतको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले सीधै टिप्पणी गर्न अस्वीकार गर्दै भने, 'नेपालसँगको हाम्रो सम्बन्ध अद्वितीय छ । भारत-नेपाल सम्बन्ध, विशेष गरी हाम्रो आर्थिक, कनेक्टिभिटी र जनता–जनताबीचको सम्बन्ध निकै विशेष छ ।'उनले यो वर्ष दुवै देशका नेतृत्वको एकअर्काको देशको भ्रमण हुनु दुई देशबीचको सुमधुर सम्बन्धको राम्रो उदाहरण भएको बताउँदै यसलाई भारतले अझ बलियो बनाउन चाहेको बताए । उनले भारतको रक्षा वा सुरक्षा पक्षलाई असर गर्ने कुनै गतिविधि भएमा सरकारले त्यसलाई ध्यानमा राखेर अनुगमन गर्ने र त्यसविरुद्ध आवश्यक कदम चाल्ने पनि बताएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।