चुनावी ब्याटल

शक्ति बस्नेतको गृह जिल्ला जाजरकोटमा गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट कति सहज ?

यस्तो छ चुनावी अंकगणित र सम्भावित उम्मेदवारको सूची

person explore access_timeभदौ ५, २०७९ chat_bubble_outline0

आगामी मङ्सिर ४ मा हुने प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनका लागि जाजरकोटमा गठबन्धनले सिट बाँडफाँट कसरी गर्ला भन्नेतिर चासो बढेको छ । प्रतिनिधिसभातर्फ एक र प्रदेशसभातर्फ दुई निर्वाचन क्षेत्र रहेको यो जिल्ला नेकपा माओवादी केन्द्रका प्रभावशाली नेता तथा पूर्व मन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेतको गृह जिल्ला हो ।


जाजरकोटबाट प्रतिनिधिसभातर्फ बस्नेतकै दाबी रहने लगभग निश्चित छ । प्रतिनिधिसभातर्फको सिट माओवादीले पाएको खण्डमा कांग्रेसले प्रदेशसभाका दुवै निर्वाचन क्षेत्रमा दाबी गर्ने देखिन्छ । यसो भएको खण्डमा एकीकृत समाजवादीलाई प्रदेशसभामा समानुपातिक र कांग्रेसलाई प्रतिनिधिसभामा समानुपातिकतर्फ मिलाउनुपर्ने हुन्छ । तर नेकपा एकीकृत समाजवादीले प्रदेशसभातर्फ एउटा क्षेत्रमा दाबी गर्ने तयारी गरेको छ ।यद्यपि अहिलेसम्म कांग्रेसले पनि प्रतिनिधिसभामा प्रत्यक्षतर्फ नै दाबी गरिरहेको अवस्था छ । तर विगतमा आफूले जितेका क्षेत्रमा सोही दलले उम्मेदवारी दिने गरी गठबन्धनभित्र सैद्धान्तिक सहमति भएकाले प्रतिनिधिसभातर्फको सिट आफ्नो भागमा पर्नेमा माओवादीका नेता ढुक्क छन् ।७ वटा पालिका रहेको जाजरकोटमा गत वैशाख ३० मा सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचनमा भने माओवादी कमजोर देखिएको छ । एमाले र कांग्रेसले ३/३ वटा पालिकाको नेतृत्व पाउँदा माओवादीले जम्मा १ पालिकाको नेतृत्व पाएको छ ।

को–को छन् आकांक्षी ?

प्रतिनिधिसभातर्फ माओवादी केन्द्रबाट शक्ति बस्नेतको विकल्पमा अन्य नेता देखिँदैनन् । बस्नेत पहिलो पटक बाबुराम भट्टराई प्रधानमन्त्री हुँदा (०६८) स्वास्थ्य मन्त्री बनेका थिए । उनी जाजरकोटबाट मन्त्री बन्ने पहिलो नेता हुन् भने केपी ओली नेतृत्वको सरकारमा गृहमन्त्री र दोस्रो पटक वन मन्त्री बनिसकेका छन् ।

पार्टीभित्र प्रभावशाली नेताको छवि बनाएका उनी नै  माओवादीभित्र निर्विकल्प उम्मेदवार रहेको बताइन्छ । नेपाली कांग्रेसबाट भने राजीवविक्रम शाह सम्भावित उम्मेदवार हुन् । कांग्रेसभित्र पनि उनको विकल्पमा अन्य नेता देखिँदैनन् । शाहले केही दिन अघि नै जाजरकोटबाट अन्तिम पटक आफूले निर्वाचन लड्न चाहेको बताइसकेका छन् । उनले बुढो हुँदासम्म पदका लागि मरिहत्ते नगर्ने  र यस पटक चुनाव लडेर अर्कोपटक युवालाई सहयोग गर्ने बताएका छन् । शाह ०७४ सालमा बस्नेतसँग ८ हजार ९९२ मतान्तरले पराजित भएका थिए ।

यता एमालेबाट भने केन्द्रीय सदस्यसमेत रहेका युवा नेता निरज आचार्यको नाम चर्चामा छ । आचार्य युवामाझ लोकप्रिय मानिन्छन् । उनी ०७४ मा प्रदेशसभा उम्मेदवार बन्ने तयारीमा थिए । यद्यपि एमाले–माओवादीबीच तालमेल हुँदा माओवादीले उम्मेदवारी पाउँदा उनी ब्याक भएका थिए ।

माओवादी नेता बस्नेत र एमाले नेता आचार्यको गृह पालिका भेरी हो । यो पालिकामा अहिले एमालेले जितेको छ । यदि गठबन्धनबाट प्रतिनिधिसभा सिट माओवादीको भागमा परेको खण्डमा आचार्य र बस्नेतबीच नै कडा प्रतिस्पर्धा हुने देखिन्छ ।

प्रदेश सभातर्फ

प्रदेशसभातर्फ दुई निर्वाचन क्षेत्र रहेको जाजरकोटको (क) मा भेरी नगरपालिका, नलगाड नगरपालिका, बारेकोट र कुशे गाउँपालिकाको ५, ६, ७, ८, ९ वडा पर्दछन् । (ख) मा छेडागाड नगरपालिका, शिवालय र जुनीचाँदे गाउँपालिका तथा कुशे गाउँपालिकाको वडा नं.–१, २, ३, ४ वडा पर्दछन् ।

काँग्रेसबाट (क) मा मुक्तिप्रसाद आचार्य, जिल्ला सभापति बेदराज सिंह र महेन्द्रबहादुर शाह सम्भावित उम्मेदवार हुन् । सिंह ०७४ मा पराजित नेता हुन् । माओवादीबाट भने प्रमुख नेताहरू उम्मेदवार बन्ने लाइनमा देखिन्छन् ।

माओवादीका प्रदेश इञ्चार्ज कालिबहादुर मल्लले यो पटक चुनाव लड्ने चाहना देखाएको नेताहरू बताउँछन् । यस्तै युवा नेता रामदीप आचार्यको नाम पनि चर्चामा छ । उनी स्वयंले पनि उम्मेदवार बन्ने कुराको जनाउ दिइसकेका छन् । गगन खड्का र गणेश प्रसाद सिंह पनि सम्भावित उम्मेदवार नै हुन् । सिंह अघिल्लो पटक चुनाव लडेर अहिले प्रदेश सरकारको जलस्रोत तथा ऊर्जा मन्त्री छन् । समाजवादीबाट भने कमानसिंह खड्का सम्भावित उम्मेदवार हुन् । एमालेबाट डम्बर सिंह, हेरम्भ शाहीको नाम चर्चामा छ ।

प्रदेशसभा (ख) तर्फ कांग्रेसबाट दिपकजंग शाह, इलम शाही, खड्ग बिसी लगायतका नेताहरूको नाम चर्चामा छ भने माओवादीबाट यत्र खत्री, वीरबहादुर रावत र शिवा आचार्य सम्भावित उम्मेदवार हुन् । एकीकृत समाजवादीबाट कृष्ण बिसीको नाम चर्चामा छ भने एमालेबाट करवीर शाही र खेम बहादुर सिंहको नाम चर्चामा छ । शाही ०७४ मा प्रदेश सभा चुनाव जितेर प्रदेशसभा सदस्य छन् ।

यस्तो छ वैशाख ३० मा दलहरूले पाएको मत

नोट : कांग्रेस र माओवादीले केही प्रमुख र केही उपप्रमुखमा उम्मेदवार नउठाएकाले प्रमुख खाली भएकोमा उपप्रमुख र उपप्रमुख खाली भएको प्रमुखको मत जोडिएको छ ।

गत वैशाख ३० मा सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचनमा माओवादीले प्रमुखमा ७ पालिकामध्ये चार वटा पालिकाका अध्यक्ष/प्रमुखको उम्मेदवार उठाएको थियो । बाँकी तीन पालिकाका उपाध्यक्ष/उपप्रमुखका उम्मेदवारले प्राप्त गरेको मतअनुसार माओवादीको कुल मत २७ हजार ४७२ छ ।

कांग्रेसले छेडागाड बाहेकका अन्य ७ पालिकामा अध्यक्ष/प्रमुखको उम्मेदवार उठाएको थियो । छेडागाडका उपप्रमुख र ६ वटा पालिकाका अध्यक्ष/प्रमुख पदका उम्मेदवारले पाएको मत जोड्दा २४ हजार ४४४ हुन आउँछ ।

माओवादीका चार अध्यक्ष/प्रमुखका उम्मेदवार र काँग्रेसका ६ पालिकाका अध्यक्ष/प्रमुखका उम्मेदवारहरूले पाएको मतका आधारमा माओवादी निकै कमजोर देखिन्छ । तर यो जिल्लामा एमाले ७ वटै पालिका प्रमुख/अध्यक्षको मत २५ हजार ९८५ छ । त्यसैले यहाँ माओवादी र कांग्रेसभन्दा एमाले शक्तिशाली देखिन्छ ।

एकीकृत समाजवादीले अध्यक्ष/प्रमुख पदमा पाएको मतभार सङ्ख्या ६ हजार ९१८ छ ।

वडागत मतमा एमाले बलियो

गत वैशाख ३० मा सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचनमा वडाका अध्यक्षका उम्मेदवारहरूले पाएको मतका आधारमा एमाले बलियो देखिन्छ । एमालेले २४ हजार ४ मत प्राप्त गर्दा कांग्रेसले २२ हजार ३४२, माओवादीले १८ हजार ६२२ र एकीकृत समाजवादीले २ हजार ३३४ मत पाएको छ ।

०७४ को अंकगणित यस्तो छ

जाजरकोटको प्रतिनिधिसभा क्षेत्रमा तत्कालीन वाम गठबन्धनबाट माओवादीका शक्तिबहादुर बस्नेत ३२ हजार २८१ मत ल्याएर निर्वाचित भएका थिए भने कांग्रेसका राजीवविक्रम शाहले २३ हजार २८९ मत पाएका थिए । उनीहरुबीच ८ हजार ९९२ मतान्तर थियो । 

प्रदेशसभातर्फ (क) मा माओवादीबाट गणेश प्रसाद सिंह १६ हजार ९११ मतसहित विजयी हुँदा कांग्रेसका बेदराज सिंहले १२ हजार ८७८ मत प्राप्त गरेका थिए । यस्तै, (ख) मा एमालेका करबीर शाही १५ हजार १८५ मत ल्याएर निर्वाचित हुँदा कांग्रेसका दीपकजंग शाहले १० हजार ३६० मत ल्याएका थिए ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।