राजधानीमा थारू समुदायका महिलाले मनाए जितिया पर्व, तस्बिरमा हेरौं

person explore access_timeअसोज २, २०७९ chat_bubble_outline0

आइतबार राजधानी लगायत तराईका थारु बाहुल्य जिल्लाहरुमा थारू समुदायका महिलाले सामूहिक पूजा गरि जितिया पर्व मनाएका छन् । प्रत्येक वर्ष आश्विन कृष्णपक्ष सप्‍तमी, अष्टमी र नवमी तिथिमा मनाउने गरिएको जितिया पर्व यो वर्ष पनि थारु महिलाहरुले धुमधामका साथ मनाएका हुन् ।  
यो पर्वका बारेमा आ–आफ्नै किंवदन्ती रहेका छन्।  यो पर्वको बारेमा पूर्वदेखि पश्चिमसम्म केही भिन्नता रहे पनि धेरै कुरामा समानता रहेको पाइन्छ । जितिया पर्वसँग जोडेर पृथ्वी, चन्द्र, सूर्य र आकाशको उत्पत्तिको बारेमा उल्लेख गरिएको पाइन्छ भने मानवको सृष्‍टिपछि सभ्यताको विकासको क्रममा भएको कथालाई समावेश गरिएको पाइन्छ ।  विशेषगरी थारू समुदायमा मनाइने यस पर्वले उक्त समुदायका नारीहरू स्वतन्त्र हुने र पारिवारिक भेटघाट तथा माइती र ससुरालीसँगको सम्बन्ध जोड्नमा मद्दत गरेको पाइन्छ । हेरौं काठमाडौं मनाइएका जितिया पर्वका तस्बिरहरु : 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।