कुरा बिर्सनु र स्मरणशक्ति कमजोर हुनु अल्जाइमर रोगको लक्षण हुन्, के छ त यसको उपचार ?

person explore access_timeअसोज ६, २०७९ chat_bubble_outline0

यस्तो धेरै पटक हुन्छ । भर्खरै गरिएको कुराकानी, गतिविधि वा केही कुरा राखेर बिर्सिने वा चिडचिडापन महसुस हुने । सामान्यतया यसको कारण शरीरमा पोषणको कमी हो । तर यदि तपाई बढ्दो उमेरसँगै यस्ता समस्यासँग बारम्बार सामना गर्नुहुन्छ भने यो अल्जाइमर रोगको संकेत हुनसक्छ ।


अल्जाइमर एक गम्भीर मानसिक रोग हो, जसमा व्यक्तिको स्मरणशक्ति कमजोर हुनेलगायतका समस्या देखा पर्छन् । जसका कारण मानिसहरु साना साना कामहरु गर्न पनि बिर्सन्छन वा उनीहरुलाई याद नै हुँदैन । यसका साथसाथै यस्तो अवस्थामा व्यक्तिको सोच्ने क्षमता पनि कमजोर हुन थाल्छ । डिमेन्सिया पनि एक प्रकारको अल्जाइमर हो । यी दुवै अवस्थाहरू व्यक्तिको सोचबाट उनीहरूको व्यवहार र मूडमा प्रभावित हुन सक्छ । तर यो रोग उमेर बढेसँगै  वा बुढेसकालमा देखापर्छ । यौवनमा भने यस्तो समस्या शरीरमा पोषणको कमीका कारण हुनसक्छ ।धेरै मानिसहरू सोध्छन् – अल्जाइमर रोगको उपचार के हो ? यस विषयमा थप जानकारीको लागि, एक भारतीय सञ्चार माध्यमले डा। जयेन्द्र यादव – कन्सल्टेन्ट न्युरोलोजिस्ट, कन्सल्टेन्ट न्युरोलोजिस्ट, मेडिकोभर अस्पताल, सँग कुराकानी गरेको छ ।  एम्नेसिया वा अल्जाइमरको उपचार के हो त, उनीबाट थाहा पाऔँ ।अल्जाइमर रोगको संकेत र लक्षण

– भर्खरका कुराहरू बिर्सनु र स्मरणशक्ति कम हुनु

– साना–साना वा साधारण समस्या समाधान गर्न कठिनाई र निर्णय गर्न कठिनाई

– बोल्न, लेख्न, वा सञ्चार गर्न समस्या हुनु

– समय वा ठाउँहरू सम्झन वा अन्योलमा पर्नु

– व्यक्तिगत स्वच्छतामा क्रमिक कमीको अनुभव गर्नु

– मुड र व्यक्तित्वमा परिवर्तनको अनुभूति

– परिवारका सदस्य वा साथीभाइ र समाजबाट टाढा रहन र एक्लै बस्न मन पराउनु

माथिका लक्षणहरू पहिचान गरेर, तपाईंले डाक्टरलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुन्छ ।

अल्जाइमर रोगको पहिचान कसरी गरिन्छ ?

अल्जाइमर रोगको पहिचानका लागि डाक्टरहरूले निश्चित चिकित्सा परीक्षण, परिवार र चिकित्सा इतिहासको आधारमा अल्जाइमरको निदान गर्छन् । यस्तै, औषधिको इतिहास, आहार, खानपान र जीवनशैलीको मूल्याङ्कन गरिन्छ ।  परीक्षण बारे कुरा गर्दा, डाक्टरले तपाईंलाई मानसिक, शारीरिक, न्युरोलोजिकल र इमेजिङ परीक्षणहरू गर्नको लागि सोध्न सक्छन् । साथै, उच्च रक्तचाप, मुटुको धड्कन र शरीरको तापक्रमजस्ता केही शारीरिक परीक्षणहरू गर्न सकिन्छ । कतिपय अवस्थामा, डाक्टरहरूले पिसाब वा रगतको नमुना परीक्षण, एमआरआई, सीटी स्क्यान र पीईटी स्क्यानजस्ता परीक्षणहरूको सहायताले पनि अल्जाइमरको पहिचान गर्छन् ।

अल्जाइमरको उपचार के हो ?

वैज्ञानिक र स्वास्थ्य विशेषज्ञलाई मान्ने हो भने अल्जाइमरको हाल कुनै उपचार छैन । यद्यपि, मानसिक स्वास्थ्य र स्मरणशक्ति केही औषधिहरू र जीवनशैली परिवर्तनहरूद्वारा बलियो बनाउन सकिन्छ ।

एक पटक अल्जाइमरको परीक्षण भएपछि, तपाईंको डाक्टरले एफडीएद्वारा अनुमोदित औषधिहरू जस्तै डोनेपेजिल, रिवास्टिग्माइन र एक्सेलोन प्याच, ग्यालेन्टामाइन, आदि सिफारिस गर्न सक्छन् । यसबाहेक, डाक्टरले तपाईंलाई केही ब्रेन सप्लिमेन्ट्सको सुझाव दिन सक्छ । अल्जाइमर रोगको उपचारमा पोषण, आहार र जीवनशैलीमा बढी ध्यान केन्द्रीत गर्नुपर्छ ।  पौष्टिक आहार, नियमित शारीरिक र मस्तिष्क व्यायाम आदि सुझाव दिइन्छ ।

यस बाहेक अल्जाइमरको जोखिम कारकहरू जस्तै उच्च रक्तचाप, उच्च कोलेस्ट्रोल, मधुमेह, धुम्रपान र अधिक तौल आदिलाई नियन्त्रण गर्न सल्लाह दिइन्छ । रक्सी र धुम्रपान त्याग्न पनि सल्लाह दिइन्छ । अल्जाइमरका बिरामीहरूको आहारमा फलफूल र तरकारीहरू पनि थप्नुपर्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।