२० वर्ष नाघेका सवारी साधन निर्बाध चलाउन पाउनुपर्छ–यातायात मजदुर

person explore access_timeअसोज ६, २०७९ chat_bubble_outline0

यातायात क्षेत्रका मजदुरहरूले २० वर्षको नाममा यातायात क्षेत्रमा हुँदै आएको धरपकड बन्द गर्न माग गरेका छन् । बिहीबार राजधानीमा पत्रकार सम्मेलन आयोजना गर्दै स्वरोजगार यातायात मजदुर संगठन आबद्ध मजदुरहरूले सरकारले यस्ता सवारी साधनमाथि धरपकड गर्न सुरु गरेको भन्दै यसलाई रोकेर आफ्नो अवैज्ञानिक र अव्यवहारिक व्यवस्था सच्याउन माग गरेका हुन् । 


अहिले ट्राफिक प्रहरीले सडकमा निर्बाध रूपमा गुडिरहेका सवारी साधनहरूलाई पक्राउ गर्दै यातायात कार्यालय तथा यातायात व्यवस्था विभागमा बुझाउने गरेका छन् । अहिले यसरी पक्राउ गरिएका यातायात व्यवस्था विभागमा २५ वटा र यातायात कार्यालयहरूमा २ वटा रहेको र त्यसलाई छाड्न नमानेको संगठनका अध्यक्ष खड्गबहादुर गिरीले जानकारी दिए ।यो व्यवस्था सच्याउन माग गर्दै आफूहरू संघीय सरकारका यातायात मन्त्रालय, संसद्का विकास तथा प्रविधि समिति, यातायात व्यवस्था विभाग एवं सातवटै प्रदेशका यातायात मन्त्रालयमा ज्ञापनपत्र बुझाए पनि मागको सुनुवाइ नभएको उनको भनाइ छ । २० वर्षे सवारी साधनका कारण असार मसान्तसम्म मात्रै साविकका ६ वटा अञ्चलका ८ हजार ९ वटा सवारी साधन चल्न नपाउने अवस्थामा पुगको युनियनले जनाएको छ । यसमध्ये साविकको मेची अञ्चलमा दर्ता भएका २ हजार १ सय २१ वटा, कोशीका ७ सय २८, जनकपुरका ५ सय १६, नारायणीका १ हजार ७२, बागमतीका १ हजार १ सय ४३ र गण्डकीका १ हजार ४ सय २७ सवारीसाधन विस्थापित हुने अवस्थामा पुगेको अध्यक्ष गिरीको भनाइ छ । बाँकी ८ वटा अञ्चलमा समेत गरी यो संख्या १० हजारभन्दा बढी भएको उनको भनाइ छ । अहिले यी सबै साधन सञ्चालन नहुने हो भने यसबाट करिब १० हजार मजदुरले रोजगारी गुमाउने र त्यसबाट आश्रित झण्डै ५० हजार व्यक्तिहरू प्रभावित हुने समेत उनले बताए । अहिले ती सवारीसाधन प्रतिस्थापन गर्न ६२ देखि ७३ लाख रुपैयाँसम्म पर्ने भएकोले त्यो तत्काल सम्भव समेत नरहेको उनको दाबी छ । अहिले यी सवारीसाधन विस्थापित गर्दा १५ अर्ब रुपैयाँ डुब्ने स्थिति रहेको समेत उनले जानकारी दिए । अहिलेको अवस्थामा सवारी विस्थापन गर्दा यसले देशको मुद्रा सञ्चितिमा समेत ठूलो असर पर्ने समेत युनियनको भनाइ छ ।

पत्रकार सम्मेलनमा युनियनले आफूहरूको माग बिग्रिएका सवारी साधनलाई चलाउन दिनुपर्छ भन्ने नरहेको समेत जनाएको छ । ‘हाम्रो माग भनेको भेहिकलको फिटनेट टेष्टको आधारमा सवारी साधन चलाउन दिऔं भन्ने हो, कुनै गाडी १० वर्षमै चल्न अयोग्य नसक्छ, कुनै सवारी साधन ३०÷४० वर्षसम्म पनि केही नहुने हुन्छ,’ अध्यक्ष गिरी भन्छन्, ‘कसैले हिफाजत गर्छ, कसैले गर्दैन । कसैले धेरै चलाउँछ, कसैले कम चलाउँछ । सबैलाई एउटै रूपमा हेरेर व्यवहार गर्नु उचित हुँदैन भन्ने हाम्रो माग हो । ’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।