विश्वमा हरेक वर्ष एक अर्ब टनभन्दा बढी खाद्यान्न खेर जान्छ, करिब १० % ले भने खानै पाउँदैनन्

person explore access_timeअसोज ९, २०७९ chat_bubble_outline0

सन् २०२२ मा युक्रेन र रुस युद्धले विश्वमा भोकमरीको संख्या बढेको छ । एक अनुमान अनुसार आजको अवस्थामा विश्वका ८१.१ करोड मानिससँग खाना छैन । यो संख्या कुल जनसंख्याको १० प्रतिशत हो । करोडौं जनताले खाना  पाएका छैनन् भने अर्कोतिर वार्षिक १३ अर्ब टन खाद्यान्न खेर गइरहेको छ । यदि हामीले खाद्य हानि र फोहोरलाई एक देशको रूपमा हेर्ने हो भने यो पृथ्वीमा ग्रीनहाउस ग्यास उत्सर्जनको तेस्रो ठूलो स्रोत हुनेछ । अर्थात्, यसका कारण पर्यावरणको सन्तुलन पनि बिग्रिँदै गइरहेको छ ।


यो विषय गम्भीर छ र देश–दुनियाँका लागि चुनौती पनि हो, यसबारे जनचेतना फैलाउन आवश्यक छ । त्यसैले संयुक्त राष्ट्र संघले हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिनलाई ‘इन्टनेशनल  डे अफ अवेयरनेस अफ फूड लस एन्ड वेस्ट’ को रुपमा मनाउने गर्छ ।– संयुक्त राष्ट्र पर्यावरण कार्यक्रम (यूएनईपी) को आँकडाका अनुसार सन् २०२१ मा विश्वभरी ९३.१ लाख टन खाना फोहोरमा मिसिएको छ । यीमध्ये धेरैजसो अर्थात् ५६.९ लाख टन फोहोर हाम्रो घरबाट निस्किएको छ ।– खाद्य सेवा र खुद्रा क्षेत्रबाट क्रमशः २४.४ र ११.८ लाख टन फोहोर निस्किएको छ । विकासशील र आर्थिक रुपमा कमजोर देश पनि यसमा खासै पछाडि छैन ।  

हाम्रो नचाहिने ‘उपलब्धि’

खाद्य फोहोरको एउटा ठूलो हिस्सा हाम्रो घरबाट नै निस्कन्छ । संयुक्त राष्ट्रसंघको प्रतिवेदनले हरेक वर्ष घरबाट निस्कने खाद्य फोहोर हरेक वर्ष बढिरहेको छ ।

यस मामिलामा पहिलो नम्बरमा चीन आउँछ, जहाँ २०२१ मा करिब ९.१६ करोड टन खाद्यान्न फोहोरमै फ्याँकियो । भारत दोस्रो नम्बरमा छ, जहाँ ६.८७ करोड टन खाद्यान्न खेर गयो । अमेरिकी घरपरिवारले १.९ करोड टन खाद्य फोहोर निकाले जबकी जापान, जर्मनी र फ्रान्सका घरमा क्रमशः ८१ लाख टन, ६२ लाख छन र ५५ लाख टन खाना बर्बाद भयो । रिपोर्टलाई विश्वास गर्ने हो भने वार्षिक पुरा विश्वभरी जति खाना बर्बाद हुन्छ, त्यो भारतमा वर्षभरी (२०१९–२०) मा उब्जनी भएको तैलीय बिउ–बिजन, उखु र हर्टिकल्चर उत्पादनको बराबर हो ।

प्रतिव्यक्ति वार्षिक खाद्यान्नको बर्बादीलाई हेर्दा एक भारतीयले औसतमा ५० केजी खाना खेर फाल्छ । सन् २०२१ मा चीनमा एक व्यक्तिले ६४ किलो खाना फोहोरमै फालेका थिए । यसमा अष्ट्रेलिया अगाडि छ, जहाँ एक व्यक्तिले वार्षिक १०२ किलो खाना खेर फाल्ने गरेको छ ।

खाद्य फोहोर सबैभन्दा बढी हाम्रो घर र रेष्टुरेन्टबाट निस्कन्छ । दुध, कफी, स्याउ, पाउरोटी, आलु, पास्ताजस्ता खाना रेष्टुरेन्टमा बढी फ्याँकिन्छ । त्यसकारण, फास्ट फूड वस्तुहरू र फ्रोजन खाद्य वस्तुहरूमा लेबलहरू ध्यानपूर्वक पढ्नुहोस् र आवश्यक मात्रा मात्र किन्नुहोस्।

वातावरणमा प्रभाव

खानाको बर्बादीको वातावरणमा परिवर्तन नै गर्न नसकिने परिणाम हुन्छन् । यसले ग्रीनहाउस ग्याँस उत्पन्न हुन्छ । वास्तवमा जब खाना फोहोरको डिब्बामा फ्याँकिन्छ र त्यसलाई ल्यान्डफिल क्षेत्रमा फालिन्छ तब त्यो जमिनभित्र गएर सड्न थाल्छ ।  

यसबाट मिथेन, कार्बनडाइअक्साइड र क्लोरोफ्लोरोकार्बनजस्ता ग्यास उत्पन्न हुन्छ जसले ग्लोबल वार्मिङ बढ्छ । ल्यान्डफिलमा सड्ने खानाले नाइट्रोजन प्रदुषण पैदा गर्छ जसले जमिनको उब्जनी नष्ट हुन्छ ।

खानाको बर्बादी कसरी कम गर्ने ?

खानाको बर्बादी रोक्ने तीन महत्वपूर्ण सूत्र छन् – रियुज, रिड्युस र रिसाइकलिङ । खाद्य पदार्थलाई पुनः उपयोगमा ल्याउने, त्यसको बर्बादी रोक्नुका साथै रिसाइकलिङमा ध्यान दिन आवश्यक छ । यसबाहेक यी तरिकाले पनि तपाईं आफ्नो घरबाट निस्कने खाद्य फोहोरलाई घटाउन सकिन्छ ।

१. ताजा र अत्यावश्यक वस्तु मात्रै किन्नुहोस्

यो सरल नियममार्फत् तपाईं अतिरिक्त खाद्य पदार्थ किन्नु हुँदैन । सुपरमार्केट वा किराना पसलबाट आवश्यक पर्ने कुरा मात्र किन्नुहोस् । एक हप्ताको लागि तरकारी भण्डारण गर्न आवश्यक छैन । त्यसो गर्नाले तरकारीको शेल्फ लाइफ घट्नेछ र तीमध्ये धेरैजसो फोहोरको भाँडोमा जान्छन् । ताजा तरकारी र फलफूल किन्नुहोस् । खाना पकाउँदा पनि ध्यान दिनुहोस्, ताकि थोरै फ्याँकियोस् ।

२. फ्रीजरको प्रयोग गर्नुहोस्

बाँकी रहेको खाना पुनः प्रयोग गर्न सकिन्छ, यसलाई हावा नपस्ने भाँडोमा भण्डार गर्नुहोस् र यसलाई फेरि प्रयोग गर्न फ्रीजरमा राख्नुहोस् ।

३. भोकाहरूलाई खुवाउनुहोस्

हामीले फ्याँक्ने अधिकांश खानेकुरा खान योग्य हुन्छ । आफ्नो वरपर भोका वा असहाय मानिसहरूलाई बाँकी भएको खाना पुर्याइदिनुहोस् । यसका लागि स्थानीय तहमा सक्रिय संघसंस्थाको सहयोग लिन सकिन्छ । व्यक्तिले आफ्नो वरिपरि वा समाजमा एउटा संगठन बनाउन सक्छ, जसले घरबाट निस्कने बाँकी खाना खराब हुनुभन्दा अघि आवश्यकतामा परेकाहरुसमक्ष पुर्याउन सकियोस् ।

४. जनावरहरूलाई खुवाउनुहोस्

बचेको खाना जनावरहरूलाई खुवाउनु पनि राम्रो विकल्प हो । यसरी खाना ल्यान्डफिलमा गएर नष्ट हुनेछैनन् ।

५. मल बनाउनुहोस्

सबैले आफ्नो स्तरमा यो गर्न सक्छन् । मलले खेर गएका खानालाई ल्यान्डफिलमा प्रवेश हुनबाट मात्रै रोक्दैन, यसले माटो र पानीको गुणस्तर पनि सुधार्न सक्छ जसले भविष्यका बाली बढाउन मद्दत गर्नेछ । भात, तरकारी, बाँकी भएको खाना, प्रयोग गरिएको चियापत्ती, अण्डाको बोक्रा, सीफूड, पेपर टावेलजस्ता चिजबाट मल बनाउन सकिन्छ ।

६. औद्योगिक प्रयोग

केही खाद्य फोहोरहरू जैव इन्धन र जैविक उत्पादनहरू बनाउन प्रयोग गर्न सकिन्छ । सौर्य ऊर्जा र वायु ऊर्जा हाम्रा वैकल्पिक ऊर्जा स्रोतहरू हुन् । अमेरिकाजस्ता धेरै देश खाद्यान्नको फोहोरबाट जैविक इन्धन बनाउने काममा लागेका छन् ।

परिवर्तन हुन सक्छ

धेरै देशहरूले खाद्य फोहोर कम गर्न अत्यधिक प्रभावकारी तरिकाहरू खोजिरहेका छन् र हामीले उनीहरूको प्रयासबाट धेरै कुरा सिक्न सक्छौँ ।

द. कोरिया : जति धेरै फोहोर, उति बढी शुल्क

केवल चार वर्षमा, दक्षिण कोरियाको राजधानीले खानाको फोहोरलाई १० प्रतिशत वा दिनको ३०० टनले घटाएको छ । यो कसरी भयो ? यसका लागि जनतालाई अतिरिक्त शुल्क लगाइएको छ । फोहोरको मात्राका आधारमा शुल्क तोकिएको छ । खाद्यान्नको बर्बादी नाप्न र रेकर्ड गर्न शहर वरिपरि विशेष डिब्बाहरू स्थापना गरिएको छ । नागरिकले फोहोर फालेपछि आफ्नो बिल पाउँछन् । त्यसपछि फोहोरलाई पशु आहार वा ऊर्जामा परिणत गरिन्छ ।

यदि नागरिकहरूले फोहोर फ्याँक्ने विशेष झोलाहरू किनेमा खानाको फोहोरलाई डस्टबिनमा फाल्न सक्छन् वा थोरै शुल्कमा खाद्यान्नको फोहोरलाई मल बनाउने भाँडोहरुमा सार्न सक्छन् । जब मानिसहरूले आफ्नो फोहोरको लागि तिर्नुपर्छ, तिनीहरू खाना बर्बाद नगर्न उत्प्रेरित हुन्छन् ।

जापान : छुट, बोनस र जागरूकता

धेरै समृद्ध देशहरू जस्तै जापानमा पनि खाद्यान्नको फोहोरको गम्भीर समस्या छ । उनीहरु सँग खाँचोमा परेकाहरुको संख्या पनि बढ्दै गएको छ । तिनीहरूसँग खेतीपाती र ल्यान्डफिल्डको लागि धेरै जमिन छैन । सन् २००० को शुरुवात देखि यो समस्या समाधान गर्न धेरै पहल गरिएको छ ।

जापानमा एक राष्ट्रिय खाद्य बैंक संगठन ‘सेकेन्ड हार्भेस्ट’ हो जुन किराना पसल र अन्य खुद्रा विक्रेतासँग खाद्य पदार्थ बचाउने र आवश्यकतामा परेका मानिसहरुलाई यो छिट्टै वितरण गर्नका लागि समर्पित छ । मिति अघि नै सबैभन्दा राम्रो खानाको खरिदमा बोनस पोइन्ट पनि दिइन्छ ।

फ्रान्स : बिग्रनु अघि दान दिनुहोस्

फ्रान्सेली सरकारले सन् २०१६ देखि अनिवार्य रूपमा किराना पसलहरूमा खाद्यान्नको फोहोरमा प्रतिबन्ध लगाएको थियो । यसअन्तर्गत किराना पसलमा रहेका खाद्यवस्तु, जसको म्याद सकिने मिति अर्थात् बिग्रिएको मिति नजिक छ, समयमै दान गरिएको थियो । यसअघि यस्ता खानेकुरा पनि बिग्रिएका सामग्रीसँगै फ्याँकिने गरिन्थे । अब यो कानुन उल्लंघन गर्ने किराना पसलका सञ्चालकलाई ठुलो जरिवानासहित जेल सजाय हुन सक्नेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।