जर्मन चान्सलरको साउदी भ्रमणको उद्देश्य के ?

person explore access_timeअसोज ९, २०७९ chat_bubble_outline0

साउदी अरेबिया पुगेका जर्मन चान्सलर ओलाफ शुल्ट्जले शनिबार युवराज मोहम्मद बिन सलमानसँग भेट गरेका छन् । समाचार एजेन्सी एएफपीका अनुसार जर्मन चान्सलर युक्रेनमा रुसको हमलाका कारण प्रभावित भएको आपूर्ति मर्मत गर्नका लागि खाडी देशहरूसँग नयाँ ऊर्जा साझेदारी गर्न इच्छुक छन् ।


साउदी अरेबियाको यसमा विशेष भूमिका छ किनभने यो क्षेत्रमा ऊ तेलको ठूलो निर्यातक हो र त्यसैले जर्मन चान्सलर युवराजसँग सम्बन्ध बलियो बनाउन चाहन्छन् । सरकारी स्रोतका अनुसार जर्मनीले नवीकरणीय ऊर्जा प्रयोग गरी हरित हाइड्रोजन बनाउने जस्ता नयाँ प्रविधिको प्रवर्धन  गर्ने दिशामा काम गरिरहेको छ, जसलाई जर्मनीले खाडी मुलुकबाट ठूलो परिमाणमा आयात गर्न सक्छ ।जर्मन चान्सलरको भ्रमणलाई लिएर प्रश्न पनि उठेचान्सलर ओलाफ शाल्ट्जले युक्रेनका युवराजसँगको वार्तामा युक्रेनको मुद्दा पनि उठाएको बताए । ‘मैले युक्रेनलाई आफ्नो सार्वभौमसत्ता र अखण्डताको रक्षा गर्न मद्दत गर्नु महत्त्वपूर्ण छ भन्ने कुरा स्पष्ट गरिसकेको छु र हामी त्यसो गरिरहने छौँ,’ उनले भने ।

जमाल खग्गोशोको हत्यामा जर्मनी मुखरित भएकाले युवराजसँग जर्मन चान्सलरको भेटलाई लिएर पनि प्रश्न उठेको छ । जमाल खशोग्गीको सन् २०१८ मा इस्तानबुलमा हत्या भएको थियो । यस हत्या प्रकरणमा युवराज मोहम्मद बिन सलमानमाथि पनि गम्भीर आरोप लागेको थियो ।

तर, जर्मन चान्सलरले खग्गोशीको हत्यामा जर्मनीको अडान अझै उस्तै रहने र त्यसमा कुनै परिवर्तन नहुने उनले बताए ।

साउदी अरेबियापछि ओलाफ शुल्ज संयुक्त अरब इमिरेट्स (युएई) गएका छन् । यहाँ उनले युएईका राष्ट्रपति शेख मोहम्मद बिन जायद अल नाह्यानसँग भेट गर्नेछन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।