एप्पलका प्रमुख टिम कुकले महिलाको प्रश्नमा भने – हाम्रो यहाँ पनि यस्तै अवस्था छ

person explore access_timeअसोज १२, २०७९ chat_bubble_outline0

आइफोन बनाउने विश्वको दिग्गज कम्पनी एप्पलका सिइओ टिम कुकले टेक कम्पनीमा अहिले पर्याप्त महिला नभएको र यसमा उनको आफ्नै कम्पनी पनि समावेश भएको बताएका छन् । बीबीसीलाई दिएको एक विशेष अन्तरवार्तामा कुकले कर्मचारीमा विविधत हुन नसके प्रविधिबाट ‘जति हुनुपर्ने हो, ती सबै हासिल हुन नसकिने’ बताएका छन् ।


उनले यो क्षेत्रमा महिलाको कमीका लागि कुनै पनि बहाना चल्न नसक्ने बताएका छन् ।  कुकले अगमेन्टेड रियालिटी अर्थात् एआर र मेटाभर्सको अवधारणा उत्कृष्ट रहेको पनि बताए ।उनले भने्, ‘भविष्यमा जनताले सोच्नेछन् कि एआर बिना हामी कसरी बाँचिरहेका थियौं, हामीले यस क्षेत्रमा धेरै लगानी गरिरहेका छौं ।’ वास्तवमा अग्मेन्टेड रियालिटी डिजिटल दुनियाँ र वास्तविक दुनियाँको मिश्रण भएको उनले बताए ।यसलाई उदाहरण स्वरुप यसरी पनि बुझ्न सकिन्छ कि यदि तपाईंले कुनै फर्निचर आफ्नो घरमा ल्याउन चाहनुहुन्छ र यसलाई क्यामरामार्फत् तपाईं भर्चुअल्ली आफ्नो कोठामा फिट गरेर यो तपाईंको घरमा कस्तो देखिन्छ भनेर हेर्नुहुनेछ ।

यस्तै मेटावर्स एउटा पूरा भर्चुअल दुनियाँ हो जसमा ठूला टेक कम्पनीले अत्यधिक लगानी गरिरहेका छन् । हालै फेसबुकले आफ्नो नाम फेरेर मेटा बनाएको छ जसले यो देखाउँछ कि मेटावर्स टेक्नोलोजी उनीहरुको प्राथमिकताको महत्वपूर्ण हिस्सा हो ।

 ‘महिलाको कमीमा कुनै बहाना चल्दैन’

एप्पलले हालै बेलायतमा महिला संस्थापक र एप डेभलपर्सका लागि आफ्नो फाउन्डर्स डेभलपमेन्ट प्रोग्राम सुरु गरेको छ । कुकले भने, ‘मलाई लाग्छ कि प्रविधिको सार र मानवतामाथि यसको प्रभाव यो दुनियाँमा महिलाको उपस्थितिमाथि निर्भर हुन्छ ।’

‘प्रविधि एउटा उत्कृष्ट चिज हो जसमार्फत् थुप्रै कुरा सम्भव हुनसक्छ । तर जबसम्म कुराकानीको मेचमा विचारको विविधता नभएसम्म उत्कृष्ट समाधान हुन पाउनेछैन ।’

उनी भन्छन्, ‘विविधताको क्षेत्रमा एप्पलसहित कम्पनीले थोरै सुधार गरेको छ तर टेकको दुनियाँमा महिलाको कम सहभागिताको विषयमा कुनै बहाना बनाउन सकिँदैन ।’

एप्पलको विविधताको आँकडा अनुसार सन् २०२१ मा अमेरिकामा ३५ प्रतिशत महिला कर्मचारी थिए । एप्पलले सन् २०१४ पिरियड ट्र्याकर बिनाकै हेल्थ किट लञ्च गरेको थियो । यसैकारण यसका डेभलपर्स पुरुष पूर्वाग्रहको एउटा नमुना हो भन्दै व्यापक आरोप लागेको थियो ।

यो क्षेत्रमा एउटा चुनौती के पनि हो भने स्कुलमा विज्ञान, प्रविधि, इन्जिनियरिङ र गणित विषय छान्ने मामिलामा महिलाको कमी छ ।

कुक भन्छन्, ‘कम्पनीले यो भन्न सक्दैन कि ‘कम्प्युटर साइन्स लिने पर्याप्त महिला छैनन् – त्यसैले हामीले पर्याप्त महिलालाई जागिर दिन सक्दैनौँ ।’’

‘हामीले ती व्यक्तिको संख्यालाई मौलिक रुपमा फेर्नुपर्ने छ जसले कम्प्युटर साइन्स र प्रोग्रामिङ लिइरहेका छन् ।’

उनका अनुसार स्कुलको कोर्स समाप्त हुञ्जेलसम्म सबैले कुनै न कुनै प्रकारको कोडिङ कोर्स गर्नुपर्छ  ताकि कोडिङले कसरी काम गर्छ, एप कसरी बनाइन्छ, यसको कामकाजी ज्ञान थाहा हुन सकोस् ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।