उद्योगीको दसैँ अनुभव

अर्को टोलका साथीहरूसँग चंगाचैट पार्ने ‘ग्याङ वार’ हुन्थ्यो

person explore access_timeअसोज १८, २०७९ chat_bubble_outline0

निजी क्षेत्रको सबैभन्दा ठुलो छाता संस्था हो नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ । र, यो संस्थाको अध्यक्षको जिम्मेवारीमा अहिले उद्यमी शेखर गोल्छा छन् । उनी सन् १९३२ मा स्थापना भएको गोल्छा ग्रुपको अध्यक्ष तथा प्रबन्ध निर्देशक पनि हुन् ।


गोल्छा ग्रुपको इतिहास नेपालको औद्योगीकरण र प्रजातान्त्रिक आन्दोलनसँग पनि जोडिन्छ । गोल्छा ग्रुपका संस्थापक स्वर्गीय रामलाल गोल्छाले सन् १९३७ मा मोरङको विराटनगरमा स्थापना गरेको विराटनगर जुट मिल्स नै नेपालको पहिलो उद्योग थियो ।विराटनगर जुट मिल्सका मजदुरको हड्तालमा सहभागी भएका गिरिजाप्रसाद कोइराला, मनमोहन अधिकारी जस्ता मजदुर नेताहरु नेपालको प्रधानमन्त्री पनि भए । सो ग्रुपमा अहिले १७ सयभन्दा बढीले प्रत्यक्ष रोजगारी पाइरहेका छन् । गोल्छा ग्रुपले अहिले १०० भन्दा बढी कम्पनी सञ्चालन गर्छ । सोही ग्रुपका अध्यक्ष तथा प्रबन्धन निर्देशक शेखर गोल्छालाई हामीले उनको बाल्यकालको दसैँ, उनको जीवनयात्रा र अहिलेको दसैँ जस्ता विषयमा अनुभव सुनाइदिन आग्रह गरेका थियौँ । हाम्रो आग्रह अनुसार अध्यक्ष गोल्छाले सुनाएको दसैँ अनुभव उनकै शब्दमा:
दसैँ मलाई मात्र नभई प्रत्येक व्यवसायीको लागि ‘रिलिफ’ हुने समय हो । यो समय परिवारसँग बसेर मनाउने योजना बनाएको छु । म बढी ट्रेकिङ जान रुचाउँछु । मौका मिल्नासाथ ठुला सहर र होहल्ला हुने ठाउँभन्दा पनि प्राकृतिक क्षेत्रमा जान रुचाउँछु । ट्रेकिङ नै मेरो प्राथमिकतामा पर्छ । यसपालि कुन ठाउँ जाने भनेर मैले परिवारसँग सल्लाह गरेपछि मनाङ जाने निष्कर्ष निस्केको छ । ड्राइभ गरेर मनाङ पुगेपछि एउटा ‘एप्पल ओर्चिड’मा केही दिन बसिन्छ । र, मनाङमा केही दिनको बसाइपछि ४ हजार ९०० मिटरभन्दा माथि रहेको तिलिचो तालमा ट्रेक गर्ने योजना बनेको छ ।

यसमा परिवारबाहेक केही साथीहरूलाई पनि अनुरोध गरेको छु । सायद मैले अनुरोध गरेका सबै साथीहरू यो योजनामा सामेल हुनुहुन्छ । साथीहरू सामेल नभएमा हामी परिवार मात्रै भएपनि जान्छौँ । नेपालमा मैले धेरै ठाउँमा गरेको छु । अन्नपूर्ण सर्किट, अन्नपूर्ण बेसक्याम्प, कालापत्थर र मार्दीलगायत नेपालका धेरै हिमालमा ट्रेकिङ गरेको छु । तान्जानियामा रहेको अफ्रिकाको सबैभन्दा अग्लो हिमाल ‘माउन्ट किल्मञ्जरो’ समेत चढेको छु । यसबाहेक, साउथ अमेरिकाको पेरुमा रहेको माछुपिछु पनि चढेको छु । 

२० हजार फिटको उचाइ

प्रकृतिसँग नजिक हुँदा अलि बढी ‘रिल्याक्स’ हुन्छु । ठुला सहरहरूमा ‘इन्जोय’ गर्दिनँ । मलाई विशेषगरी हिमालहरू मन पर्छ । धेरै उचाइमा पनि स्वास्थ्य समस्या देखिएको छैन । अहिलेसम्म २० हजार फिटको उचाइसम्म पुगेको छु । तर, यसो भन्दै गर्दा उचाइमा जाँदा देखिने स्वास्थ्य समस्याहरूलाई ध्यान दिनुपर्छ । उचाइमा जाँदा लेक लागेर मान्छेहरूको मृत्यु भएको धेरै उदाहरण छन् । उचाइसँगै आफ्नो शरीरले दिने सूचकलाई ध्यानमा राख्नुपर्छ । यसपालि ७/८ दिनको छुट्टी लिनेछु । धेरैदेखि नपढेकाले मुस्ताङ जाँदा साइन्स, फिक्सन, म्यानेजमेन्ट र प्रेरणादायी किताब लग्छु ।

सपिङमा छैन रुचि

सपिङ मेरो लागि खासै आवश्यक छैन । खासगरी, परिवारले नै सपिङ गरेर ल्याइदिन्छन् । त्यसैले पनि सपिङमा खासै जाँदिनँ । मलाई रुचि पनि छैन । यसपालि पनि सपिङको ‘एट्रयाक्सन’ छैन । गोल्छा समूहको परिवार ठुलो छ । सामान्यतः तिहारमा सबै जना मिलेर एउटा संयुक्त कार्यक्रम गरिन्छ । तिहारमा चाँही सबै जना मिलेर ठुलो भेटघाट गर्छौं । तासहरूको त्यती शोख छैन ।

बुद्ध धर्मले बली नदिन भन्छ

दसैँमा काटमारको संस्कार छ । खासमा आफूमा भएको नराम्रो बानी, काम नलाग्ने सोचाईको बली दिनुपर्ने हो । तर, एउटा जनावरको बली दिने प्रचलन मलाई मन पर्दैन । म भेज भएर पनि होला । दसैँमा मेरो प्रयास काटमार गर्नुहुँदैन भन्नेमा रहन्छ । बुद्ध धर्मले पनि मोह जति घटाउन सक्यो मान्छे त्यति खुसी हुन सक्छ भन्छ । त्यसैले म नराम्रा बानी र मोहको बली दिन चाहन्छु । अध्यात्ममा बढी जोड दिने भएकाले काटमारमा रुची राख्दिनँ । 

दक्षिणा दिने चलन छैन

दसैँमा टिका लगाउने प्रचलन मेरो परिवारमा छैन । तर, यसपटक मेरो छोरा/बुहारीबाट त्यो प्रचलन सुरू हुन सक्छ । मेरोमा टिका लगाउने प्रचलन नभएकाले टिका लाएर दक्षिण दिने लिने प्रचलन छैन ।

त्यो बेलाको ‘ग्याङ वार’

बाल्यकालको दसैँ एकदमै रमाइलो हुन्थ्यो । एक महिनासम्म स्कुल छुट्टी हुन्थ्यो । त्यसमा पनि सबैभन्दा रमाइलो चंगा उडाउने हुन्थ्यो । गणबहालमा बस्थें । त्यहाँ घनाबस्ती थियो । त्यो एरियामा धेरै चंगा उडाइन्थ्यो । र, त्यो ‘ग्याङ्ग वार’ जस्तै हुन्थ्यो । सबै साथीहरू मिलेर एउटा टोलको अर्को टोलसँग युद्ध जस्तै हुन्थ्यो । चंगालाई शसक्त बनाउनु र चंगाको धागो बलियो बनाउँदाको पल धेरै याद आउँछ । र, अर्को टोलको टिमलाई हराउन सबै जना आ–आफ्नो रणनीति बनाउँथे । ती दिन सम्झँदा पनि मलाई एकदमै रमाइलो लाग्छ । अहिले म सितापाइला बस्छु । त्यस क्षेत्रमा धेरै चंगा पनि छैन । हाइटेन्सन लाइन पनि छ । करेन्ट लाग्ने डरले चंगा पनि उडाँइदैन ।

अविस्मरणीय क्षण

म ट्रेकिङमा मात्रै सुखको अनुभूति गर्छु । र, मेरो सबै ट्रेक मेरा लागि विशेष छन् । ती मध्येपनि २० हजार फिट उचाईको माउन्ट किलमञ्जरो चढ्दाको क्षण मेरा लागि विशेष छ । मैले माउन्ट किलमञ्जरोको शिखरमा पुगेर नेपालको झन्डा फहराएको थिएँ । यो पल नै मेरा लागि सबैभन्दा अविस्मरणीय हो । त्यो हिमाल चढ्ने पहिलो नेपाली नभए पनि मेरा लागि विर्सन नसकिने ठाउँ हो ।

घुमघाममा रुचि

मलाई लाग्छ, म अहिलेसम्म विश्वका ६०–६५ देश घुमिसकेको छु । धेरै यस्ता देश पुगेको छु, जहाँ धेरै नेपाली विरलै पुग्छन् । तर, नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघको अध्यक्ष बनेपछि धेरै व्यस्त भएको छु । एक मिनेट पनि फुर्सद छैन । किनभने, देशभरीका साथीहरूको समस्या आइराख्छ, त्यसलाई समाधान गर्नुपर्ने हुन्छ । यस्तै, नीतिगत सुधारका लागि निरन्तर लागिरहेको छु । त्यसैले यो दसैँ ‘फ्रेस’ हुने राम्रो मौकाको रूपमा प्रयोग गर्नेछु । र, ट्रेकिङमा जाँदा मोबाइल स्वीच अफ गर्ने प्रयास गर्नेछु । किनकि, म यो दसैंमा पूर्णरूपमा ‘फ्रेस’ हुन चाहन्छु ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।