दसैँ

अरूको निधारमा टिका–जमरा देख्दा मन त दुख्छ तर, के गर्नु...

ईखले प्रहरी बनेकी हुँ, जनताको सेवालाई नै प्राथमिकतामा राखेकी छुः प्रहरी जवान रीतिका थारु

person explore access_timeअसोज १९, २०७९ chat_bubble_outline0

सुर्खेत । बुधबार हिन्दु नेपालीहरूको महान् चाड बडा दसैँ । वर्षमा एक पटक मनाइने दसैँ पर्व मनाउन मान्छेहरू जतिसुकै टाढा भए पनि आफ्नो घर फर्कने गर्दछन् । वीरेन्द्रनगरको सिटी बसपार्कबाट पनि दैनिक ३–४ हजारको दरले मान्छेहरू दसैँ मनाउन गाउँ फर्किरहेका छन् । सबैलाई दसैँको रौनकले छोएको बेला बसपार्कको दायाँतर्फ रहेको यात्रु सहायक कक्षमा खटिएकी प्रहरी जवान रीतिका थारुलाई भने दसैँले खासै उत्साह थपेको छैन ।


यात्रुहरूको गुनासो टिप्ने र समस्यामा परेका यात्रुको उद्धार कार्यमा व्यस्त देखिन्छन् । आइतबार बसपार्क पुग्दा उनी फाइलमा सायद कसैको गुनासो टिप्दै थिइन् । त्यसपछि उनले बसपार्कमा यात्रुले सुनाउने गरेका समस्याका बारेमा ‘ब्रिफिङ’ गरिन् । दसैँ मनाउनका लागि घर फर्कने यात्रुको सुरक्षामा खटिएकी उनले भने आफूले स–परिवारसँग दसैँ मनाउन नपाएको वर्षौँ भइसकेको बताइन् । तपाईँले दसैँ कसरी मनाउँदै हुनुहुन्छ नि ? भन्ने रातोपाटीको प्रश्नमा मलिन हुँदै जवाफ दिइन्,‘ हाम्रो त दसैँ यस्तै हो क्यारे, यतै मनाउन् पर्ला ।’  बर्दियाको भुरीगाउँकी २६ वर्षीया रीतिकाले प्रहरीमा जागिर खाएको अहिले ६ वर्ष भयो । झण्डै दुई महिना अघि मात्रै नेपालगञ्जबाट प्रदेश ट्राफिक कार्यालयमा सुरुवा भएर आएकी उनले अहिलेसम्म जम्मा एक पटक मात्रै स–परिवारको साथमा दसैँ मनाउन पाएको सुनाइन् ।‘म यहाँ आउनुभन्दा पहिला नेपालगञ्जमा कार्यरत थिएँ, त्यहाँ भएको समयमा एक पटक मात्रै बिदा पाएर दसैँ मनाउन पाएको छु,’उनले भनिन,‘ बाँकी दसैँ त जनताको सेवा गर्दैमा व्यतीत भएका छन् ।’ उनीसँग कुरा गर्दै गर्दा उनका श्रीमान् एकता थारु काखमा छोरो च्यापेर त्यहाँ आइपुगे । रीतिका–एकताको २ वर्षको छोरा छन् । एकता अहिले अध्ययन गरिरहेका छन् भने रीतिकालाई सपोर्ट गरिरहेका छन् । भन्छिन्,‘ हाम्रो त दसैँमा जान नपाएपछि तिहारमा जान पाइन्छ की भन्ने अपेक्षा मात्रै हुन्छ ।’रीतिका अन्य जागिर जस्तो प्रहरी वृत्तमा चाडवाडमा बिदा नहुने गरेको बताउँछिन् ।  ‘बरु अन्य समयमा बिदा हुन्छ, यो समयमा झन व्यस्त हुनुपर्ने अवस्था हुन्छ । चाडवाडको समयमा आपराधिक क्रियाकलाप मात्रै होइन त्यस्ता कार्यको निराकरणको जिम्मेवारी पनि हाम्रो काँधमा हुन्छ ,’ उनी भन्छिन् । यद्यपि दसैँ जस्ता चाडबाडहरूमा सबै मान्छेहरू झोलामा कोसेली बोर गाउँ फर्किएको देख्दा भने आफ्नो पनि मन चसक्क हुने गरेको उनी बताउँछिन् । ‘हाम्रो पनि त मन हो, आखिर पग्लिहाल्छ,’उनी भन्छिन्,‘ तर के गर्नु जनताको सेवा गर्छु भनेर अठोट बोकेर प्रहरी बनेको हो । सेवामा समर्पित हुनु बाहेक विकल्प पनि त छैन ।’ 

‘दसैँलाई जनताको सेवा ठानेर’ ठान्ने गरेको उनी बताउँछिन् । किनकि प्रहरीको दसैँ समय नागरिकहरूको सुरक्षामा व्यस्त भएको हुन्छ । 

उनी आफ्नो भन्दा सर्वसाधारण नागरिकहरूको दसैँ राम्रो बनोस् भनेर सोच्ने गर्छिन् । दसैँबारे विगत सम्झँदै रीतिका भन्छिन्,‘एक मनले सोच्दछ, घरमा आमाबुबा हुनुहुन्छ, उहाँहरूको हातबाट टिका र जमरा लगाउन पाएको भए हुन्थ्यो, विगतको निकै याद आउँछ नै । यो दुनियाँमा बाबाआमाको आशीर्वाद भन्दा ठुलो अरू के नै हुन सक्छ र ? मेरो माइती र बिहे गरेको दुवै घर नै एउटै ठाउँमा हो । दुवै घरमा बुबाआमा हुनुहुन्छ । दसैँ आउँदा र स–परिवारसँग मनाउने अवसर नपाउँदा कसको पो मन नदुख्ला हैन र ?’ 

रीतिकाका अनुसार अन्य समुदायको भन्दा थारु समुदायमा दसैँ भिन्न तरिकाले मनाउने गरिन्छ । जसको महत्त्व पनि बेग्लै हुन्छ । थारु बस्तीहरूमा महिना दिन अगाडिदेखि नै नाचिने सखिया नाचले दसैँ हर्षोल्लास बनाइदिन्छ । ‘माघी र अट्वारी पछिको अर्को ठुलो चाडको रूपमा हामीले दसैँलाई मनाउँछौँ भने आफ्नै मौलिक संस्कृति र परम्परा अनुसार नवौँ दिनमा टिका–जमरा लगाएर दसैँ मनाउँछौँ,’रीतिकाले विगत सम्झँदै भनिन्,‘ घटस्थापनाको दिनदेखि आठौँ दिनको साँझमा मासुका परिकारहरू खाने र नयाँ लुगा लगाउने भन्ने चलन जस्तै हुन्छ .। त्यो पनि लेहेङ्गा, चोली लगाएर सबै साथीहरू घरघरमा जाने ढिक्रहवक माग्ने र नाचगान गर्ने गर्थेम् । त्यो निकै यादगर हुन्छ ।’

गाउँमा हुर्डुगवा, सखिया नाच नाच्ने दसैँको समयमा नाच्ने गरेको उनी बताउँछिन् । ‘जुन अहिले आफू टाढा हुँदा निकै मिस हुन्छ,’उनले भनिन्,‘ बिहे हुनुभन्दा पहिला म आफै पनि नाच्ने गर्दथेँ । आजकाल दसैँको बेला सबैको निधारमा टिका र जमरा देखेपछि निकै मन दुख्छ, तर के गर्ने ? सायद भगवनले पनि मान्छेको चोला संघर्ष गर्नकै लागि बनाएको हुनुपर्छ जस्तो लाग्छ ।’ 

‘ईखले प्रहरी बनेकी हुँ’

रीतिका आफू ईखले गर्दा प्रहरी बनेको बताउँछिन् ।‘महिलालाई गाउँघरमा हेयको दृष्टिकोणबाट हेर्ने गरिन्छ । जसलाई मैले नजिकबाट चिन्ने, बुझ्नै मौका पाएकी छु,’उनी भन्छिन्,‘ यतिसम्मकी महिला प्रहरी भनेपछि पनि गाउँघरतिर ‘नेगेटिभ’ सोच्ने, ‘नेभेटिभ’ दृष्टिले हेर्ने गर्दछन् । ‘मेरो विचारमा मान्छे परिवर्तन हुनका लागि सबैभन्दा पहिला उसको सोच परिवर्तन हुन् पर्दछ । त्यही ईख बोकेर नै देश र जनताको सेवा गर्छु भनेर प्रहरी बनेकी हुँ।’ रीतिका दुनियाँले जे–सुकै भने पनि अहिले आफूलाई प्रहरी भएको गर्व लागेको सुनाउँछिन् । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।