शनिबार, २१ माघ २०७९
ताजा लोकप्रिय

फिफा विश्वकप हेर्न आएकालाई कोरोना जस्तै भाइरसको संक्रमणको खतरा !

सोमबार, १२ मंसिर २०७९, २१ : ५६
सोमबार, १२ मंसिर २०७९

कतारमा जारी फिफा विश्वकपका क्रममा क्यामल फ्लु फैलिने खतरा देखिएको विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ)का वैज्ञानिकहरूले चेतावनी दिएका छन् । सबैभन्दा ठूलो फुटबल प्रतियोगिता हेर्न आएका १२ लाख दर्शक यसबाट प्रभावित हुन सक्ने विज्ञहरूले बताएका छन् । यससँगै २९ लाख स्थानीय जनता र खेलाडीलाई सङ्क्रमण हुने डर छ ।

क्यामल फ्लुको वैज्ञानिक नाम मिडल इस्ट रेस्पिरेटरी सिन्ड्रोम  (MERS) हो। यो MERS-CoV  भाइरसको कारणले हुन्छ, जुन कोरोनाभाइरस परिवारको सदस्य हो। यसबाट सङ्क्रमित हुनेमध्ये ३५५ अर्थात् करिब एक तिहाइ बिरामीको मृत्यु हुन्छ। यो रोगको पहिलो प्रकोप सन् २०१२ मा साउदी अरबमा भएको थियो।

यो जनावरबाट मानिसमा सर्न सक्छ। धेरै अध्ययनहरूका अनुसार सङ्क्रमित जनावर वा बिरामीसँग प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष सम्पर्कमा आउँदा ऊँट फ्लुको जोखिम हुन्छ। हालै डब्ल्यूएचओले यसलाई सम्भावित भविष्यका महामारीहरूको सूचीमा समावेश गरेको छ।

कोरोना भाइरस MERS र कोभिड दुवैको कारण हो। तिनीहरूको लक्षण पनि लगभग समान छन्। ६० वर्षभन्दा माथिका वृद्धवृद्धा, कमजोर प्रतिरक्षा क्षमता भएका र पहिलेदेखि नै गम्भीर रोगबाट ग्रसित भएकाहरू दुवै रोगबाट बढी जोखिममा हुन्छन्।

यद्यपि, त्यहाँ केही असमानताहरू पनि छन्। जहाँ २०१२ देखि क्यामल फ्लुका २ हजार ६०० मात्रै संक्रमित देखा परेका छन् भने ३ वर्षमा ६४ करोड कोरोनाका केसहरू देखिएका छन् । अझै, मर्स कोरोना भन्दा धेरै घातक छ। कोरोना विश्वभर फैलिसकेको छ भने मर्स हालसम्म २७ देशमा फैलिसकेको छ । -दैनिक भास्कर

खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया

लेखकबाट थप

एजेन्सी
एजेन्सी
लेखकबाट थप