आइतबार, १५ माघ २०७९
ताजा लोकप्रिय

नुवाकोटमा कफी दिवस मनाइँदै

विहीबार, १५ मंसिर २०७९, १७ : १५
विहीबार, १५ मंसिर २०७९

 ‘व्यावसायिक कफी खेतीमा जोड, गुणस्तरीय उत्पादन हाम्रो अठोट’ मुल नाराका साथ १८ औं राष्ट्रिय कफी दिवस मनाइँदै छ । यो दिवस यसपटक नुवाकोटमा मनाउन लागिएको छ । प्रत्येक वर्षको मंसिर १ गते मनाउने कफी दिवस चुनावको आचारसहिंताका कारण तोकिएको समयमा मनाउन सकिएको थिएन । त्यही दिवसलाई मंसिर १६ गते मनाउन लागिएको राष्ट्रिय चिया कफी विकास बोर्डले जनाएको छ । 

विश्वभर लोकप्रिय पेय पदार्थको रुपमा रहेको कफीको इतिहास नेपालमा लगभग ८४ वर्ष पुरानो छ । स्पेसियालिटी कफीको रूपमा नाम कमाइसकेको नेपाली कफीको माग स्वदेश तथा विदेशमा उच्च छ । विशेषगरी शहरी क्षेत्रमा बढ्दो कफी संस्कृतिले गर्दा कफीको माग आन्तरिक बजारमा पनि व्यापक वृद्धि भएको देखिन्छ ।

बोर्डका अनुसार आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ मा १० करोड ६७ लाख बराबरको १९८.७ मेट्रिक टन कफी आयात हुँदा नौ करोड ६० लाख बराबरको ७२.४८ मेट्रिकटन कफी विदेश निर्यात भएको थियो । भन्सार विभागको आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ को तथ्याङ्क अनुसार १२ करोड ७६ लाख बराबरको २७९.८ मेट्रिक टन कफी नेपालमा आयात हुँदा ११ करोड ७० लाख रूपैयाँ बराबरको ६९.५ मेट्रिक टन मात्रै कफी निर्यात भएको छ । 

आर्थिक वर्ष २०७८/७९ मा नेपालभर ३५५ मेट्रिक टन ग्रीन वीन कफी उत्पादन भएको छ भने कुल उत्पादनको झन्डै २० प्रतिशत कफी विदेश निर्यात भएको देखिन्छ । नेपाली कफीले अन्तराष्ट्रिय बजारमा स्वाद र गुणस्तरको हिसाबले अन्य राष्ट्रको भन्दा बढी मूल्य प्राप्त गर्दै आएको छ । नेपाली कफी निर्यात हुँदा सरदर प्रतिकेजी १६ अमेरिकी डलर प्राप्त गर्दै आएको बार्डका कार्यकारी निर्देशक डा.विष्णु प्रसाद भट्टराईले बताए । 

अन्तर्राष्ट्रिय कफी संगठनको विशेष सहयोगमा बोर्डले सञ्चालन गरेको अनुगमनबाट आन्तरिक बजारमा प्रत्येक वर्ष न्यूनतम् दुई हजार १६० मेट्रिक टन भन्दा बढी कफी खपत भइरहेको छ 

खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया

लेखकबाट थप

रातोपाटी संवाददाता
रातोपाटी संवाददाता

‘सबैको, सबैभन्दा राम्रो’ रातोपाटी डटकम। 

लेखकबाट थप