जनकपुरमा एम्बुलेन्स संचालकको यस्तो धन्दा

person explore access_timeभदौ १४, २०७६ chat_bubble_outline0

जनकपुर – संवेदनशील मानिएको स्वास्थ्य क्षेत्रमा निकै व्यथिती छन् । अति आवश्यक सेवाको सूचीमा समावेश गरिएको एम्बुलेन्सलाई कमाई खाने भाँडो बनाएको छ ।  एम्बुलेन्स सवारीसधान खरिदमा नेपाल सरकारले राजस्व छुट दिएको भए पनि अवैध तरिकाले संचालकहरुले मुनाफा हुञ्जेल संचालन गर्ने गर्दछन् भने घाटा हुन थालेपछि अन्यलाई सो सवारीसाधन विक्रि गर्ने गरेको पाइएको छ ।


जबकी प्राथमिक स्वास्थ्य क्षेत्रका लागि एम्बुलेन्स सवारी साधनलाई बेच्न वा ठेक्कामा लगाउन पाउने नियम छैन । तर, जनकपुरमा एम्बुलेन्स बेच्ने र ठेक्कामा दिने प्रवृति दिनानुदिन मौलाउँदै गएको छ ।यसतर्फ सम्बन्धित निकायले वास्ता नगर्दा झनै मौलाउदैँ गएको देखिन्छ । अहिलेसम्म पनि स्थानीय प्रशासनले कारबाही गर्ने सोच समेत बनाएको देखिँदैन । जसले गर्दा केही वर्षदेखि उपहारमा प्राप्त गरिएको एम्बुलेन्सदेखि बाहिरबाट खरिद गरी ल्याइएको एम्बुलेन्स, शव वाहन जस्ता सवारी साधन ल्याएर संचालकले अवैध तरिकाले विक्रि वितरण गर्दै आएको छन् ।जनकपुर अञ्चल अस्पतालको छेउमा रहेको रंगभूमि मैदानमा मेची, कोशी, सगरमाथा र बाग्मती अञ्चल लगायत धनुषा र महोत्तरीको ग्रामिण क्षेत्रका नाममा दर्ता रहेका एम्बुलेन्सहरु भाडामा लगाउनका लागि पार्किंग गरि राखिएका छन् । रंगभूमिमा स्टेशन गरेर राखिएको एम्बुलेन्सबाट चिकित्सकलाई कमिसन दिएर बिरामी पु¥याउने गरिन्छ । एम्बुलेन्स संचालक महाशंकर ठाकुरले एम्बुलेन्सको नियमन गर्ने निकायहरुको अभाव र अनुगमन नगर्ने प्रवृतिको कारणले जनकपुरमा सेवामुखी भावना भन्दा व्यापारमुखी भावना मौलाउदाँ विभिन्न किसिमका समस्या उत्पन्न भएको बताए ।  

नेपाल–भारतको सहयोगमा २२ वटा र राजस्व छुटसहित जम्मा ६३ वटा एम्बुलेन्स धनुषामा सञ्चालित छन् । जसमध्ये मापदण्ड विपरीत ११ वटा एम्बुलेन्स ठेक्कामा लगाइएको छ भने ६ वटा गैरकानुनी रुपमा बेचिएको एम्बुलेन्स चालकहरुको आरोप छ ।

बिरामी बोक्ने एम्बुलेन्सको नियमित मेकानिकल परिक्षण र एम्बुलेन्स सञ्चालन समितिमा मासिक प्रतिवेदन बुझाउनुका साथै बिरामीका आफन्तलाई भाडा वापतको रसिद अनिर्वाय दिनुपर्ने प्रावधान रहेको छ । तर एम्बुलेन्सका संचालक र चालकले नियम कानुनको बेवास्ता गर्दै आएका छन् ।

अधिकांश एम्बुलेन्सभित्र प्राथमिक उपचारको बाकस, अक्सिजन सिलिन्डर, स्लाइन स्टयान्ड जस्ता उपकरणहरुको समेत अभाव रहने गरेको छ ।
प्राथमिक उपचार सम्बन्धी अनुभवी र सवारीसाधन गुडाउनका लागि कम्तीमा ५ वर्षको अनुभव तथा दक्ष भएकाहरुलाई मात्र एम्बुलेन्स चालकमा नियुक्त गर्न पाइने मापदण्ड छ । 

तर सो मापदण्डकोसमेत खिल्ली उडाउँदै नयाँ चालक राखेर महंगो दररेटमा सेवा दिने गरेको छ भने संचालकहरुले यसबाट मनग्य आयआर्जन गर्ने गरेको नाम नबताउने सर्तमा एक एम्बुलेन्स चालकले जानकारी दिए ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।