ad
न्यायालय सुधारको बहस– २

संसद्को पिलो न्यायपालिकामा निस्कियो

​चोलेन्द्रले राजीनामा दिनुपर्ने एउटै कारण छ, १० वटा भन्नैपर्दैन

person explore access_timeकात्तिक ९, २०७८ chat_bubble_outline0

म अहिले पत्रकारितामा छैन । म नागरिक आन्दोलनमा छु । नागरिक आन्दोलन कुनै जीविका होइन, कुनै संस्था वा कम्पनी होइन । यो त शुद्धरुपमा स्वयंसेवी भावनाले आफ्ना मुद्दाहरु बोकेर जनतालाई जागृत गर्ने आन्दोलन हो । त्यो स्वयंसेवी भावना लोकतन्त्र बनाउनका लागि हो । आजको विषय शक्ति पृथकीकरणको हो । शक्ति पृथकीकरण संविधानदेखि नै असन्तुलित तरिकाले बस्यो । यो समस्या सुरु भएको संविधानबाट हो भन्नेमा हामी पुगिरहेका छौं । लोकतन्त्र प्रणालीले चल्छ, प्रणाली लोकलाजले चल्छ । जुन प्रणाली चलाउने कुरा दृश्य अदृश्य जे छ, त्यसको आवरण शुद्धरुपमा लोकलाज हो ।


लोकलाज पनि सिद्धिने गरेर काम भएको छ भने प्रणाली टिक्दैन । प्रणालीले काम गरेन भने लोकतन्त्र टिक्दैन । आजको सबैभन्दा ठूलो संकट, हाम्रो व्यवस्थामा आएको संकट चैं ती आवरणहरु च्यातिएको र धुजाधुजा भएको हो । कार्यपालिका राजनीतिक रुपमा जवाफदेही छ । भोलि कार्यपालिकाको कुरा गरौंला, त्यो पनि कम बदमास छैन । तर, त्यो भोलि निर्वाचनमा जान्छ । भोलि त्यसलाई, कार्यपालिकाको शक्तिलाई ठेगान लगाउनलाई फेरि हामी छलफल गर्न सक्छौं । अहिले गर्नुपर्ने छलफल न्यायपालिकाको हो ।न्यायपालिकामा सबैभन्दा ठूलो कुरा नै यसको नैतिकताको सुरक्षा कवच निकै पातलो र पारदर्शी छ, त्यो पनि सिद्धियो भने त संविधान र शक्ति पृथक्कीकरण भन्ने कुरा सबै खान्छ । त्यसकारण आजको दिनमा पनि हामी आन्दोलित हुन सकेनौँ भने, जाग्न सकेनौं भने र न्यायपालिकालाई बचाउन सकेनौं भने लोकतन्त्रवादी हौं, हिजो जनआन्दोलन लडेका थियौं, यति घाइते भयौं, प्रहरीको ढुंगाले लाग्यो, हिरासतमा थियौं भन्नु आत्मरति मात्रै हुनेछ । इतिहासमा बसे हुन्छ । आजको दिनमा कर्तव्यबोध गर्ने हो भने प्रणालीको सन्तुलनको धारमा भएको ठूलो आघातविरुद्ध हामी सबै एकजुट हुनुप¥यो ।

दोस्रो, हाम्रो सिस्टमले किन काम गरेन भनेर हेर्ने हो भने नेपालमा जे भइरहेको छ, त्यो विभिन्न जनसंघर्षहरुको समष्टि रुप हो । संविधान पनि त्यही हो । संविधान बनाइसकेपछि वा सम्झौता गरेपछि भोलिपल्टदेखि हामी आन्दोलनको ताकत बिर्सन्छौं । हामीले अर्कालाई हाम्रो अधिकार प्रत्यायोजन गरिदिन्छौँ र जनताको खबरदारीको जुन जिम्मेवारी हो, त्यो अर्कोलाई सुम्पिदिन्छौं । अनि, पन्छनेबित्तिकै हामी संविधान बनेको ६ वर्षमै आज संविधानमा आघात पर्यो भनेर गुनासोमात्रै गरिरहेका छौं । गुनासो गर्ने, व्यर्थ समय व्यथित गर्ने जुन चरण छ, त्यसलाई आन्दोलनको पूर्ण उर्जामा रुपान्तरण गर्ने कसरी हो भन्नेमा ध्यान दिनुपर्छ ।तेस्रो, उनी (चोलेन्द्र शमशेर राणा) प्रधानन्यायाधीश हुनु नपर्ने एउटैमात्र शुद्ध कारण छ, १० वटा भन्नैपर्दैन  । एउटा मात्रै के हो भने न्यायिक टिप्पणी पाएको न्यायाधीश प्रधानन्यायाधीश हुनुहुँदैन । शुद्ध छ, उनी न्यायिक टिप्पणी भएको मान्छे हो । अयोग्य मान्छे हो । तिमीमा न्यायिक योग्यता नै छैन, सर्टिफिकेट होला, उमेर के–के होला । न्यायिक टिप्पणी उठेर अयोग्य भएको मान्छे प्रधानन्यायाधीशमा नियुक्ति कसले ग¥यो. ? सुनुवाइमा एकजना त फेल त भएको थियो नि । तर, यिनको सुनुवाई कसले पारित ग¥यो भने संसदले ग¥यो ।जवाफदेहिताको एउटा जग, मुख्य आधार संसद् हो । यसलाई निष्क्रिय बनाउने, भूमिकाविहीन बनाउने, कर्तव्यविहीन बनाउने जुन काम हामीले ग-यौं, अहिले न्यायपालिकाको पिलोको रुपमा त्यही निस्किएको हो ।

त्यसकारण, हामीले जुन संविधान ल्यायौं वा व्यवस्था ल्यायौं, त्यसको जवाफदेहिताको जग जो हो, त्यो संसदमा अभ्यास गर्ने हो । आज संसद् सबैभन्दा ठूलो प्रहारको बेलामा छ । संसदमा प्रधानन्यायाधीशको सुनुवाईमा संसद आफैं जवाफदेही हुन सकेन ।

संसद्को जवाफदेही शक्ति क्षय भएको एउटा प्रमाण आजको प्रधानन्यायाधीश हुन् भनेर मैले प्रकाश पार्नैपर्दैन । किनभने, त्यो न्यायिक विचलन भएको व्यक्तिलाई सुनुवाई गरिएको छ, र कहीँ पनि खबरदारी गरिएको छैन । नम्बर दुई– यो राजनीतिक व्यवस्था जुन छ, यसको आधार, अस्तित्व वा त्यसको टिकाउ हुने आधार संसद्ले ल्याउने जवाफदेहिताको जग बिस्तार गर्ने बलबाट मात्रै हुन सक्छ ।

आजको सबैभन्दा ठूलो बिडम्बना संसद्मा सर्वत्र प्रहार छ । त्यो ओलीजीबाट सुरु भयो । संसद् सुरुको दिनदेखि (निर्वाचन भएर आएको दिनदेखि) मारमा छ, थिलोथिलो छ । बैठक हुँदैन । अधिवेशन नै बस्दैन । बलात् अन्त्य गरिन्छ । त्यसले कहिल्यै पनि राज्यलाई खबरदारी गर्नुपर्ने ताकत निर्वाह गर्दैन । त्यहीकारण आजको सबैभन्दा ठूलो विकृतिको समस्या, व्यवस्था चल्न नसकेको कारण संसद्मै प्रहार गरिनु हो ।

अर्को, हामी के त ? राज्य के हो ? के न्यायपालिकाले मात्रै कार्यपालिकालाई सन्तुलन गर्ने हो ? या व्यवस्थापिकाले मात्रै गर्ने हो ? यी तीनवटै प्रणालीले त्यतिबेला मात्रै काम गर्छन्, जब हामीसँग सचेत, जागरुक, आन्दोलित मनस्थितिको समाज हुँदैन ।

हुन त हामी पत्रकारिता, चौथो अंग भन्छौं, यो अंग भन्नु बेकार हो । लफडामात्रै हो । यतातिर नजाऔं । चौथो अंग, पाँचौं अंग भनेको मञ्चमा बस्नेमात्रै भयो । तीनवटापछि भन्यो, मञ्चमा बस्यो । यसरी हुँदैन, हामी पहिलो अंग भन्नुपर्छ । नागरिक समाज पहिलो अंग हो । पत्रकारिता चौथो होइन । यहाँ, एउटा व्यवसायी पाँचौँ अंग भन्छ, प्रोटोकलमा पाँचौँ व्यक्तिका रुपमा भाषण गर्छ । यसरी अंगमा विभाजित भएर साझेदारी गर्ने प्रणाली छाड्नुपर्छ ।

हामी के हो भने एउटा जागरुक, जागृत र कर्तव्यनिष्ठ, सचेत नागरिकहरुको समुदायको क्रियाशीलताबाट मात्रै यी तीनवटा आधारहरुलाई खबरदारी गरिरहन सकिन्छ । इतिहास र विगतको आन्दोलनले के भन्छ भने यो व्यवस्थाको मुख्य आत्मासँग जोडिएका दुईवटा मात्रै एजेन्सी (शक्ति) छन् । एउटा नेपाल बार, अर्को पत्रकार महासंघ । यी दुईवटा एजेन्सी हुन्, शक्ति हुन् । यी दुईवटा शक्तिले मात्रै आफूमा सक्रिय उर्जाका रुपमा काम गर्न सके भने नागरिक आन्दोलन सधैं नै जीवित रहिरहन्छ । नागरिक समाज सक्रिय रहिरहन्छ । किनभने, यसको मुख्य आधारस्तम्भको प्रतिनिधित्व एउटा बलियो मिडियाले गर्ने हो, अर्को चैं बलियो कानूनी, न्यायिक समुदायले गर्ने हो ।

अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको, राज्यलाई स्वतन्त्र बनाउने कुराको, विधिले चल्यो कि चलेन भन्ने कुराको यी दुईवटा प्रतिनिधि शक्तिहरु सधैं क्रियाशील भइरहे भने खबरदारी या नागरिक समाजको जग बलियो भइरहन्छ । र, यसले अन्ततः व्यवस्थालाई जवाफदेही बनाउँछ । यो क्षय हुनु हाम्रो सबैभन्दा ठूलो बिडम्बना हो ।

आज भनौं, आजको दिनसम्म पनि नेपाल बार सुतेर बसेको छ । पत्रकार महासंघ आज मात्रै उठ्यो । महासंघ तातेपछि अब बारलाई पनि लोकलाज छ, त्यो पनि तात्छ । त्यही भएर यी एजेन्सीहरू सक्रिय भइदिए भने नागरिकहरुको आन्दोलनको जग बिस्तार हुन्छ ।  त्यसले अरु राज्य प्रणालीलाई बलियो बनाउन खबरदारी गरिरहने शक्ति निर्माण गर्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।