एशियाली क्षेत्रको विकासमा योगदान गर्न डिजिटल अर्थव्यवस्थाको विस्तार जरुरी

person explore access_timeसाउन १८, २०७८ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । कोभिड १९ महामारीसँग जुध्न डिजिटल प्रविधिसँग जोडिएका उद्योगहरूबीच सहकार्य हुनुपर्नेमा सरोकारवालाहरूले जोड दिएका छन् । चिनियाँ कम्पनी ह्वावेले आयोजना गरेको एक भर्चुअल कार्यक्रममा महामारीले विश्वलाई गाँजेको अहिलेको अवस्थामा डिजिटल अर्थव्यवस्था विस्तार गरी एशियाली क्षेत्रको विकासमा योगदान गर्नुपर्नेमा सरोकारवालाहरुको जोड थियो ।

उक्त भर्चुअल कार्यक्रममा एशियाली मुलुकका सरकारी, औद्योगिक र शैक्षिक क्षेत्रका विशेषज्ञहरूले डिजिटल अर्थव्यवस्था निर्माणले मात्रै एशियाली क्षेत्रको आर्थिक उन्नति हुने बताए । कार्यक्रममा डिजिटल ज्ञान र पूर्वाधारको आधारमा डिजिटल अर्थव्यवस्थाले क्षेत्रीय जीडीपीमा समेत योगदान दिइरहेको बारेमा बहस भएको थियो । 

ह्वावे एशिया प्रशान्तका उपाध्यक्ष जे चेनले आईसीटी कनेक्टिभिटी, प्रतिभा सशक्तीकरण र इकोसिस्टम इन्क्युबेसन गरी तीन प्रमुख क्षेत्रमा आसियानको डिजिटल मास्टर प्लान २०२५ लाई सक्षम पार्न आफूहरू प्रतिबद्ध रहेको बताए । ह्वावेले विभिन्न देशका सरकार, विश्वविद्यालय, र गैरसरकारी संस्थाहरूसँग समन्वय गर्दै आईसीटी क्षेत्रको सशक्तीकरणमा १० लाख मानिसलाई तालिम दिन धेरै कार्यक्रमहरु गर्दै आएको उनले जानकारी दिए ।

एशिया प्रशान्त क्षेत्रका देशहरुले डिजिटल अर्थतन्त्रको कार्यान्वयनका लागि व्यापार बाधाहरूलाई हटाउन, डिजिटल कभरेजमा सुधार र डिजिटल सेवामा सर्वव्यापी पहुँच सुनिश्चित गर्नका लागि भविष्य उन्मुख रोडम्याप जारी गरेका छन । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।