ad
x

गर्मीमा अनुहारको स्याहार यसरी गरौँ

person explore access_timeबैशाख १०, २०७९ chat_bubble_outline0

आफ्नो अनुहारलाई सफा र आकर्षक बनाउने इच्छा सबैलाई हुन्छ । तर मौसम अनुसार अनुहारको स्याहार गर्न नजान्दा कतिपयलाई समस्या भइरहेको हुन सक्छ । मौसम अनुसार अनुहारको स्याहार गर्ने तरिका फरकफरक हुन्छ ।


गर्मी मौसममा पसिना आउने भएकाले अनुहारको स्याहारमा विशेष ध्यान दिनुपर्ने विज्ञहरू बताउँछन् । पसिनाले गर्दा मेकअप बिग्रिनेदेखि छालामा असर पुर्‍याउने सम्भावना अधिक हुन्छ । गर्मी याममा अनुहारमा छिद्र खुल्ने र त्यसमा फोहोर जाने सम्भावना हुने भएकाले विशेष ख्याल गर्नुपर्ने छाला तथा कपाल रोग विशेषज्ञ स्मृति श्रेष्ठको भनाइ छ । उनका अनुसार गर्मी याममा अनुहारलाई ख्याल गर्न ‘डे सन ब्लक’ र ‘नाइट क्रिम’को प्रयोग गर्नुपर्छ । रोम छिद्रमा फोहोर जम्मा हुन सक्ने भएकाले बेलाबेलामा क्लिन्जिङसमेत गर्नुपर्ने उनले बताइन् ।

गर्मीमा अनुहारलाई सफा र राम्रो राख्न अर्थात् चाया, पोतो, डण्डीफोर आउन नदिन पनि क्रिम, मोइस्चराइजर  प्रयोग गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ । तर गर्मी याममा अनुहारलाई सुरक्षित राख्ने नाममा जुन पायो त्यही क्रिम, सन ब्लक, फाउन्डेसनको प्रयोग गर्दा विभिन्न समस्या आउन सक्ने छाला रोग विशेषज्ञहरू बताउँछन् ।घामबाट अनुहारलाई जोगाउन विभिन्न विधि प्रयोग गरिन्छ । जसमध्ये अनुहारलाई राम्रो अर्थात् स्वच्छ राख्न ‘सन ब्लक’ र ‘नाइट क्रिम’ प्रयोग गर्नेबारे धेरैले त्यति ध्यान दिएको पाइँदैन । कतिपयलाई त आफ्नो छालामा कस्तो खालको ‘सन ब्लक’, क्रिमहरू प्रयोग गर्ने भन्नेबारे ज्ञान नहुन सक्छ ।विशेषज्ञका अनुसार सामान्यतया अनुहारको छाला अनुसार ‘सन ब्लक’ प्रयोग गर्नुपर्छ । तेलीय छाला, तेलीय सामान्य किसिमको छाला, सामान्य छाला र धेरै सुक्खा छाला गरी सामान्यतया चार प्रकारको छाला हुन्छ । घरमै बसेर सामान्य तरिकाबाट आफ्नो छालाको प्रकार थाहा पाउन सकिन्छ ।फेसवासले अनुहार धोएर एक छिनसम्म मोइस्चाइजर नलगाईकन सुक्खा छाडिदिँदा अनुहारको सबै भागबाट चिल्लो निस्कन्छ वा कुनै कुनै भागबाट मात्रै चिल्लो पदार्थ आउँछ भने कम्बिनेसन स्किन हो भन्ने बुझ्नु पर्छ । अनुहारबाट धेरै चिल्लो पदार्थ आएको खण्डमा तेलीय छाला अर्थात् ओइली स्किन भनेर बुझ्नुपर्छ ।

यस्तै, केही पनि हुँदैन अर्थात् अनुहार सामान्य नै रहन्छ भने आफ्नो छाला सामान्य भनेर बुझ्नुपर्छ । मुख धोएको एक छिनपछि छाला कसिलो र कक्रक्क हुन्छ भने सुक्खा छाला भनेर बुझ्नुपर्छ ।

घामबाट जोगिन ‘सन ब्लक’ प्रयोग गर्दा पनि ध्यान दिन आवश्यक हुने विशेषज्ञ बताउँछन् । उनीहरूका अनुसार आफ्नो अनुहारको छालाको प्रकार थाहा पाएर ‘सन ब्लक’ प्रयोग गरेको खण्डमा अनुहारलाई घामबाट जोगाउन तथा प्राकृतिक अनुहार बनाउन सकिन्छ ।

छाला रोग विशेषज्ञ श्रेष्ठका अनुसार अनुहारमा चिल्लो बढी आउनेहरूले जेल बेसमा उत्पादन भएका मोइस्चराइजर प्रयोग  गर्नुपर्छ । यस्तै, गर्मी याममा जेल बेसमै उत्पादन भएका मोइस्चराइजरमा आक्को जेल भनेर उल्लेख गरिएका जेलको प्रयोग उनले सुझाव दिइन् ।

तर, जाडो मौसममा भने मध्यमखालका जेल बेसका क्रिमहरू प्रयोग गर्न उनको सुझाव छ । गर्मी मौसममा ‘सन क्रिम’सँगै नचम्किने र नलतपतिने खालको मेकअप गर्नुपर्छ । गर्मीमा लिपिस्टिक प्रयोग गर्दा नबग्ने खालको रोज्नुपर्ने वाटरप्रुफ आइलाइनर तथा मस्काराको प्रयोग गर्दा उपयुक्त हुने उनले बताइन् । गर्मीमा खानपानमा नियमित ध्यान दिनुपर्छ । यस्तै, नियमित शारीरिक अभ्यास गर्नुका साथै प्रशस्त मात्रा पानी पिउने र रसयुक्त खाने कुरामा जोड दिनुपर्ने उनको सुझाव छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।