ad
x

थाहा पाइराखौं : केराको बोक्रालाई यसरी मलको रुपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ

person explore access_timeसाउन २०, २०७७ chat_bubble_outline0

 


सम्भवतः केरा संसारभरि नै सबैको लागि प्रिय फल हो । यो फल खानमा मीठो मात्रै हैन, यसमा प्रशस्त मात्रामा भिटामीन, क्यालोरी र शरीरका लागि आवश्यक तत्वहरु हुने गर्छन् । यस अर्थमा केरा मानिसको लागि उपयोगी फलहरुमध्येमा पर्छन् ।केरा मात्रै हैन, केराको बोक्रा पनि उत्तिकै उपयोगी हुने गर्छ । केराको बोक्रा विशेष गरेर फूलहरुको लागि अति उपयोगी मल हुन सक्छ । केराको बोक्रामा बोटविरुवाका लागि चाहिने पोषणहरु प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ । यसमा विशेष गरेर पोटासियम, फस्फोरस र क्याल्सियम पाइने गर्छ । त्यसबाहेक विरुवालाई आवश्यक पर्ने अन्य थुप्रै खनिज तत्वहरु पनि केराको बोक्रामा हुने गर्छ ।केराको बोक्रालाई बोटविरुवामा मलका रुपमा विभिन्न तरिकाले प्रयोग गर्न सकिन्छ । यहाँ केही तरिकाहरुको बारेमा उल्लेख गरिएको छ ।केराको बोक्राको झोल मलकेराको बोक्राहरु एउटा बाल्टीमा जम्मा गर्ने । त्यसमा पानी भर्ने । उपलब्ध भएमा अलिकति सख्खर र मल बनाउने जैविक झोल ( जस्तैः ईएम) हाल्ने । त्यसलाई दुई दिनको लागि छोपेर सोझै घाम नपर्ने ठाउँमा राख्ने ।दुई दिनपछि त्यो पानी छान्ने । अब त्यो पानीमा समान मात्रामा पानी मिलाएर बोटविरुवाहरुमा झोल मलको रुपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ ।त्यसरी झोल मल बनाएर बँचको केराको बोक्रालाई कम्पोष्ट मल बनाउन सकिन्छ वा सुकाएर पिनेर बोटविरुवामा सोझै हाल्न पनि सकिन्छ ।

यसरी  झोल मल बनाउँदा त्यसलाई दुई दिनभन्दा बढी वा एकाधहप्ता पनि राख्न सकिन्छ । त्यसरी बनाएको मल पनि विरुवाहरुका लागि अति पोसिलो हुने गर्छ ।

टुक्रा पारेर बोटमा हाल्ने

केराको बोक्रालाई मलको रुपमा प्रयोग गर्ने अर्को उपाय भनेको सोझै टुक्रा पारेर बोटविरुवाको फेदमा करिब ४ इन्चजति माटोमुनि पुरिदिने । माटोमा भएका व्याक्टेरियाहरुले त्यस बोक्रालाई कुहाएर विस्तारै विरुवाले मलको रुपमा ग्रहण गर्न सक्छ ।

तर यसरी केराको बोक्रालाई विरुवामा सोझै हाल्दा बोट र जराभन्दा अलि पर गाड्नुपर्छ । अन्यथा बोट र जरा कुहिने खतरा हुन्छ ।

सुकाएर धुलो मलको रुपमा प्रयोग गर्ने

केराको बोक्रालाई मलको रुपमा प्रयोग गर्ने अर्को उत्तम विधि भनेको त्यसलाई घाममा पुरै सुकाउने । त्यसरी सुकाएको बोक्रालाई ग्राइन्डरमा पिनेर धुलो मलको रुपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

केराको बोक्रालाई मलको रुपमा उपयोग गर्ने यो विधि सबैभन्दा उत्तम मानिन्छ । यसरी बनाएको मलले जरा वा बोक्रा कुहाउने खतरा रहँदैन, कीरा फट्यांग्रा झिंगाहरु आकर्षित हुने सम्भावना कम हुन्छ । त्यसबाहेक यसरी बनाएको मल गन्हाउँदैन । कतिपय विरुवाहरुका लागि यो तरिकाले बनाएको मल उत्तम मानिन्छ ।

सिंगै बोक्रा गाडिदिने

कतिपय मानिसहरुले चाहिँ केराको सिंगै बोक्रा पनि बारीमा गाडिदिने गर्छन् । यसरी पनि केराको बोक्रालाई मलको रुपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ । तर यस  तरिकाले गाडिएको केराको बोक्रा कुहिने प्रक्रिया अलि ढिलो हुने गर्छ र विरुवाले सापेक्षित रुपमा मल पनि सुस्त गतिमा प्राप्त गर्ने गर्छ ।

स्प्रेको रुपमा प्रयोग

तपाईंको विरुवा राम्ररी हुर्किरहेको छ र त्यसलाई अझ बढी पोषण दिएर धेरै फूल फुल्ने वा फल लाग्ने बनाउन चाहनु हुन्छ भने केराको बोक्राको स्पे्र बनाएर प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

त्यसरी स्प्रे बनाउनको लागि केराको बोक्रा र अण्डाका खोलहरु जम्मा गरेर एउटा भाडामा पकाउने । करिब १०–१५ मिनेट पकाएपछि त्यो पानीलाई सेलाउन दिने । पानी सेलाएपछि त्यसलाई मसिनो कपडा वा चाल्नीले छान्ने । छानिएको पानीलाई बोतलहरुमा भरेर राख्ने । बाँकी रहेका केरा र अण्डाका छोक्राहरुलाई कम्पोष्ट बनाउने भाँडामा हालिदिने ।

छानिएको झोलमा १ लिटर बराबर ५ ग्राम जति एप्सम साल्ट (म्याग्नेसियम सल्फेट) हाल्ने र बोतल हल्लाएर राम्ररी घोल्ने ।

अब यो झोललाई सोझै बोटविरुवाको पात, डाँठहरुमा स्प्रे गर्न सकिन्छ । यो तरिकाबाट पनि विरुवाले पोषण सोझै प्राप्त गर्न सक्छन् ।

 

 

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।