खानपान

मासुको प्रयोग कसरी गर्ने ?

शाकाहारीले के खाने ?

person explore access_timeकात्तिक १९, २०७८ chat_bubble_outline0

चाडपर्व रमाइलो गरी मनाउनुपर्छ । तर, सन्तुलित खानेकुरातर्फ ध्यान दिन जरुरी छ । शरीरलाई चाहिने मात्राभन्दा बढी मासु खाँदा स्वास्थ्य समस्या पनि आउन सक्छ भने शरीरलाई विभिन्न प्रकारका प्रोटिन दिने  खाने कुरातर्फ ध्यान नदिँदा सन्तुलित भोजन हुँदैन । शरीरलाई चाहिनेभन्दा बढी मासु खाँदा स्वास्थ्यमा समस्या आउन सक्छ ।


धेरै चिल्लो, मसला र पिरो राखेर पकाएको मासु स्वादिष्ट हुन्छ । भात, रोटीसँग त्यो स्वादिष्ट मासु खाएर पेट टन्न हुँदा पनि आँखा अघाएनन् भन्दै जिब्रोले स्वाद खोज्यो भन्दै पुनः थपेर खाँदा असर गर्छ । जिब्रोको स्वादका आधारमा थपीथपी मासुका धेरै परिकार तथा अन्य खानाकुरा खाँदा सर्ने, नसर्ने रोगहरु बढ्दै गइरहेका छन् ।पर्वका बेला कहिलेकाहीँ अपवादका रुपमा धेरै स्वादिष्ट मसलेदार मासु खाएको खण्डमा बिहान टन्न खाएमा दिउँसो खाजा नखाँदा पेटलाई आराम हुन्छ । पेट अटस मटस हुनेगरी मासु खाँदा झाडापखाला  लाग्ने, पेट दुख्ने समस्या निम्तन सक्छ । मासुसँगै हरियो सागसब्जी, दही, गेडागुडी, दाल फलफुल अनिवार्य रुपमा मिलाएर शरीरलाई चाहिने मात्रा सेवन गरेर सन्तुलित आहार खाँदा स्वस्थ बन्न सकिन्छ ।सन्तुलित भोजन हाम्रो जीवनशैली बन्नुपर्छ । पूर्वीय संस्कृतिअनुसार पेटलाई आराम दिनका लागि होला, साताको एक पटक व्रत बस्ने चलन छ । अहिले इन्टरमिडियट फास्टिङ १६ घण्टासम्म नखाने प्रचलन बढेको छ । व्रत बस्ने चलन त पूर्वीय संस्कृतिमा पहिल्यैदेखि थियो । धार्मिक मानिसहरुले दसैँभरि नै अर्थात नवरथ अवधिमा एकछाक मात्रै खाने गर्छन् । यसरी अन्य समयमा पनि व्रत बस्ने बानीले स्वास्थ्यलाई ठूलो सहयोग गर्छ ।

मासुको प्रयोग कसरी गर्ने ?

पहिला–पहिला मासु खानका लागि चाडपर्व नै कुर्नुपर्थ्यो । मलाई याद छ, आजभन्दा ४४–४५ वर्षअघि दसैँमा मासुभात, मासु चिउरा, मिठाइ खान पाइन्छ भनेर लोभ लाग्यो । दसैँका बेलामा मात्रै मज्जाले खान पाइन्थ्यो । अरुबेलामा त एक पाउ ल्याएर परिवारले खाने भएर होला, दसैँका बेला सबैजना मिलेर भेडाच्याङग्रा, खसीबोका, राँगाभैँसी, कुखुरा, हाँस किनेर खाने चलन थियो । अहिले दसैँ–तिहार जस्ता चाडपर्वमा बाहेक अन्य समयमा पनि मासु खानेहरु बढी नै छन् ।

मासुबाट आउने विशेष किसिमका तत्वहरुले शरीरको रगत बढाउँछ । तर, मासुमात्रै लगातार खाने अनि दाल, गेडागुडी, हरियो सागसब्जीलाई बेवास्ता गर्दा कब्जियतको समस्या हुन्छ । शरीरलाई चाहिने प्रोटिन तत्व प्राप्त गर्नका लागि सबै खानेकुरालाई मिलाएर खानुपर्छ । चाडबाडका नाममा अन्य खानेकुरालाई बेवास्ता गर्दा मधुमेह, युरिक एसिड, अत्याधिक मोटोपन, ग्यासट्रिक भएकाहरुलाई झन समस्या पर्छ ।

कोरोना महामारीका बेला धेरै मानिसहरुले रोगसँग लडनका लागि रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउनुपर्छ भनेर मासुलाई नै प्राथमिकता दिएको पाइन्छ । मासुमा प्रोटिन हुन्छ । तर, यसमा अन्यखालका खानेकुराहरु  पनि समावेश गर्नुपर्छ । शाहाकारी व्यक्तिले पनि पर्याप्त मात्रामा मासु बाहेकका अन्य खानेकुराबाट पनि प्रोटिन प्राप्त गर्न सक्छन् ।

मासु खाँदा तौलका आधारमा खानुपर्छ । जस्तै– ५० केजी तौल भएको मानिसलाई ५० देखि ५२ ग्रामको प्रोटिन आवश्यक पर्ने हुँदा त्यही आधारमा मासु खाँदा राम्रो हुन्छ । प्रोटिन मासुबाट मात्रै पाइन्छ भन्ने हुँदैन । गेडागुडी, दाल, कोदो, फापर, चामल, चिउरा सबैमा अलिअलि प्रोटिन हुन्छ ।

 

फ्रिजको मासु र सुकुटी

विदेशतिर मासु काटेर डिप फ्रिजमा राख्छन् र आफूलाई चाहिएका बेला निकालेर पकाउँछन् । हामीकहाँ चाहिँ धेरै मासु एकैपटक पकाएर फ्रिजमा राख्ने, त्यसपछि पुनः खानेबेलामा सबै निकालेर एकैचोटि तताउने, चाहिएको खाने अनि फेरि फ्रिजमा राख्ने गरिन्छ । यसरी फ्रिजमा राख्दै, बाहिर निकाल्दै खाँदै फेरि फ्रिजमा राख्दा मासुमा भएको पौष्टिक तत्व र गुणत्मकता घट्छ ।

डिप फ्रिजमा काँचो मासु राख्ने, जति चाहिन्छ, त्यतिमात्रै निकालेर पकाउने गर्नुपर्छ । जुनसुकै खानेकुराहरु फ्रिजमा राखेको २४ घण्टादेखि ४८ घण्टाभित्र खानुपर्छ । सेलरोटी, पुरी लगायत कुनै–कुनै खानेकुरा अलि लामो समयसम्म रहन सक्छ ।

फ्रिज नहुने गाउँघरमा मासुलाई सुकुटी बनाउने चलन छ । मासुमा पानी नै नराखी भुटेर लामो समयसम्म राख्ने पनि चलन हुन्छ । यसरी तीन–चार दिनसम्म त रहन्छ । काँचो मासुलाई सही रुपमा व्यवस्थापन गर्न नसक्दा गन्हाउने, अर्कै स्वाद आउने भएको छ भने पटक्कै खान हुँदैन । त्यस्तो मासुबाट गन्ध आउन थालेपछि खाएमा स्वास्थ्यमा नराम्रो असर पार्छ ।

हामी किरा परेको चामल, दाल खादैँनौँ, त्यसैले मासु पनि गन्ध आउने, माखाहरु भन्केको खान हुँदैन । त्यस्तो खालको मासु खाँदा ‘फुड पोइजनिङ’ हुन्छ । मासु सकेसम्म ताजै खानुपर्छ । दुई–तीन दिनसम्म राख्ने हो भने सुरक्षित तरिकाले भण्डारण गरेर, पकाएर खानुपर्छ ।

शरीरको आवश्यकता अनुसार खानुपर्छ

मानिसको शरीरलाई प्रोटिन नभई  हुँदैन । बढ्ने उमेरका बच्चा, वयस्क, सुत्केरी, गर्भवती, वृद्धवृद्धा सबैलाई प्रोटिन चाहिन्छ । तर, कोहीलाई बढी, कोहीलाई कम प्रोटिन चाहिन्छ । शारीरिक अभ्यास कम गर्ने, शरीरलाई चाहिनेभन्दा बढी खाने अनि पत्रु खानेकुरा खाँदा शरीर अस्वस्थ हुन्छ ।

अहिले नसर्ने रोगहरुको बिगबिगी बढेको छ । भारी बोक्ने, बढी शारीरिक काम गर्नेहरुले दालभात तरकारी, मासु लगायतका खाने कुरा मज्जासँग खान सक्छन् । तर, दिनभरि कम्प्युटरमा बसेर काम गर्नेहरुले कम खाना खानुपर्छ । उमेर बढ्दै गएपछि खानेकुराहरु कम खानुपर्छ । अर्थात, यस्तो बेला शरीरलाई कम क्यालोरी चाहिन्छ ।

शाहाकारीले पर्याप्त मात्रा दही, दूध, पनिर, च्याउ, तोफो, फापर, कोदो, गहुँको रोटी, ढिँडो, चिउरा आदि खानेकुरा मिलाएर खाएको खण्डमा शरीरलाई प्रोटिन प्राप्त गर्न सकिन्छ । चाडबाडमा च्याउका परिकार, पनिर, तोफो, थरिथरिका गेडागुडी बनाएर खान सकिन्छ ।

वर्तमान समयमा हाम्रो भान्साबाट दही, मही, कागतीपानी हराउँदै गएको छ । फेसनका रुपमा पछिल्लो समय कोक, फ्यान्टा लगायतका पेय पदार्थ पिउने चलन बढेको छ । यस्ताखालका पेय पदार्थ अघि–पछि पनि पिउन हुँदैन । झन मासुसँगै त पिउनै हुँदैन । यस्तो पेय पदार्थले स्वास्थ्यमा गम्भीर समस्या निम्त्याउँछ ।

(पोषणविद डा. अरुणा उप्रेतीसँग रातोपाटीकर्मी माया श्रेष्ठले गरेको कुराकानीमा आधारित)

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।