केन्द्रीय संस्करण

खसी-बोका किनबेचमा मध्यस्तता गर्दै ‘हाम्रो सहकारी’, यसपाली दशैंका लागि खसी बजार नलाग्ने

person explore access_timeकात्तिक २, २०७७ chat_bubble_outline0
file photo

नुवाकोट । हाम्रो सहकारी संस्था लि.विदुर ७ ले यसपाली दशैं विशेष खसी बजार मेला आयोजना नगर्ने भएको छ । वर्षेनी हिन्दु धर्मालम्बीहरुको महान चाड वडा दशैंको अवसरमा वृहत्त ‘खसी बजार मेला’ को आयोजना गर्दै आएको सहकारीले यसपाली कोभिड–१९ को प्रभाव बजार नलगाउने भएको हो । 

कोभिड–१९ को प्रभाव सम्भावित जोखिमलाई ध्यानमा राख्दै यसपटक बजार नलगाउने मनस्थिति बनाएको सहकारीका व्यवस्थापक प्रदिप अधिकारीले रातोपाटीलाई जानकारी दिए । बरु यसपटक उत्पादक कृषक र उपभोक्ताबीच सहकारीले मध्यस्तताको भूमिका निभाउने व्यवस्थापक अधिकारीले बताए ।

‘गत वर्षहरुमा जस्तो यसपाली दशैं विशेष खसिबोका बजार लगाउने हाम्रो योजना छैन । कोभिड–१९ को प्रभाव यसपालि अनावश्यक भीडभाड गर्ने र सामूहिक व्यापार व्यवसाय गर्ने समय पनि छैन ।’ व्यवस्थापक अधिकारीले भने, ‘बरु यसपटक हामीले सम्पर्कमा रहेका सम्बन्धित उत्पादक कृषकहरुको घरमै ग्राहक (उपभोक्ता)पठाइदिने व्यवस्था मिलाएका छौं ।’ 

सामूहिक नभएपनि खसीबोका खरिद–बिक्रीका लागि स्वयम कृषकको घरमा ग्राहक पुर्याउने गरी हामीले समन्वयकारी भूमिका खेलेका छौं’ अधिकारीले भने । त्यसो त हाम्रो सहकारीले वर्षेनी स्थानीय कृषकहरुले उत्पादन गरेका खसी बोकाको सामूहिक रुपमा किनबेचका लागि बजारको व्यवस्था गर्दै आएको थियो ।

यसका लागि सहकारीले नै खसी बोकाको आधारभूत मूल्य निर्धारण समेत गर्ने गरेको थियो । तर यसपटक कोभिडका कारण कृषकको घरघर, गोठ–गोठबाटै किनबेच हुने हुँदा सहकारीले कुनै मूल्य निर्धारण नगरेको व्यवस्थापक अधिकारीको भनाई छ ।

गत वर्ष सहकारीले स्थानीय खसी बोकाको मूल्य प्रतिकेजी ५५० देखि अधिकतम ६०० रुपैयाँसम्म तोकिएको थियो । स्थानीय कृषक, खसी–बोका व्यवसायी र सहकारीका प्रतिनिधिहरु बसेर निर्धारण गरिएको मूल्यमा २० किलोग्राम (केजी) भन्दा कम तौलका खसीबोका मूल्य प्रतिकेजी ५५० रुपैयाँ र सो भन्दा माथि ५/५ केजीको अन्तरालमा प्रतिकेजी १० रुपैयाँका दरले बढि मूल्य निर्धारण गरेको थियो । तर यसपटक सामान्य खसीबोकाकै मूल्य प्रतिकेजी ६०० रुपैयाँभन्दा बढी पर्ने भएकाले यसपालि गत वर्षभन्दा मूल्य केही बढ्न सक्ने अधिकारीको भनाई छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.