ad
x

विचारमाथि बजार : राजकाजमा विज्ञको आवश्यकता

person explore access_timeमाघ ४, २०७८ chat_bubble_outline0

कुनै खास बिषयमा  निरन्तर अनुसन्धानको माध्यमबाट  विशेष ज्ञान र अनुभव प्राप्त गरी  बौद्धिक निष्ठा, निष्पक्षता र इमानमा अनवरत अडिग  रहने  विज्ञहरु भेट्टाउनु मुश्किल छ । र, राजकाजमा उनीहरुको सहयोग पाउनु निकै कठिन समयको प्रवलता भनेको कुनै पनि मुलुकको लागि डरलाग्दो कालखण्डको क्रियाशीलता हो । मूलतः चार अवस्थामा त्यस्तो  कालखण्डको जन्म  र विकास  हुन्छ ।


पहिलो हो, मुलुकमा बौद्धिक तथा विज्ञहरुको चरम अभाव रहेको अवस्था । दोस्रो, बजारले कथित विज्ञहरुको अधिक उत्पादन गरेको अवस्था । तेस्रो, विज्ञहरुले आफ्नो बौद्धिक धर्म छाडेर  लेख्न, बोल्न थालेको वा मौन रहेको अवस्था । चौथो, बौद्धिकहरूको पहिचान गर्ने तथा उनीहरुसँग कार्य गर्न सक्ने सीप र सामर्थ्य नरहेका राजनीतिक व्यक्तिहरुको राजनीतिक क्षेत्रमा नेतृत्व भएको अवस्थामा ।संकटको प्रकृति र बजारको एकाधिकारपहिलो अवस्था मध्यम तहको संकट त हो, तर  भयानक संकट भने होइन ।  चौथो   अवस्था  भनेको  उच्च तहको संकट हो । चौथो अवस्था भन्दा पनि दोस्रो र तेस्रो अवस्था अझै  त्रासदीपूर्ण र अति खतरनाक महासंकट हो । अझ दोस्रो, तेस्रो र चौथो तिनै अवस्थाको एकसाथ संक्रमण फैलिएको समाजलाई पनि मुलुकको जीवनले कहिलेकाँही भोग्न वाध्य  हुनुपर्छ ।मुलुकमा विश्वविद्यालय, अनुसन्धान केन्द्र र प्राज्ञिक संस्थाहरुको पूर्वाधार, स्वायत्तता, गुणस्तर, क्रियाशीलता, खोज एवं अन्वेषणको धरातलीय यथार्थले पहिलो अवस्थाको घनत्व, आयाम, स्वरुप र प्रभावको निर्धारण गर्छ । दोस्रो अवस्था कसरी निर्माण हुन्छ त ? दुई कारणले समाजलाई दोस्रो अवस्थातिर लैजान्छ ।पहिलो हो, केही पुस्तक प्रकाशन गरेको वा केही मिडियामा सनसनीपूर्ण अन्तरवार्ता  दिएको  वा लेख लेखेको  आधारमा मिडियाले  विज्ञ वा विद्वानको पगरी गुथाइदिएको भरमा नै जब बुद्धिजीवीले आफूलाई दिग्गज विज्ञ  ठान्छन् । जसले सत्य, तथ्यको उद्घाटन होइन, भ्रमको उत्पादन, सञ्चय र वितरण गर्छ । कुन व्यक्ति विज्ञ, अभियन्ता, अध्येता र प्रदुषणकर्ता हो भन्ने  भेद नै छुट्याउन नसक्ने  अवस्थामा समाज पुग्छ ।दोस्रो कारण हो, कुनै एक बिषयमा विज्ञता हासिल गरेको व्यक्ति त्यो विज्ञताको आडमा  आफूलाई अरु विषयको  पनि विज्ञ ठान्छ,  जुन बिषयमा उसलाई सिर्फ सामान्य ज्ञानसम्म हुन्छ । गुगलबाट जानकारी संकलन गरेको वा मिडिया हेरेको, सुनेको पृष्ठपोषणको आधारमा ऊ आफूलाई अमुक विषयको  आधिकारिक  विद्वान भएको  स्वयंघोषणा  गर्छ  । र, राज्यले महत्वपूर्ण निर्णय गर्दा आफूलाई  नसोधेकोमा सार्वजनिक रुपमा भयंकर कुण्ठायुक्त आक्रोश पोखिरहन्छ । यो अवस्थामा बजारले थरिथरिका  विज्ञको उत्पादन गरिरहेको हुन्छ, जसमार्फत बजारले समाजको मस्तिष्क व्यवस्थापन गर्छ । विभिन्न स्वार्थ शक्तिले चाहेको  भाष्य निर्माणमा बजारले शक्ति लगाउँछ । तेस्रो  अवस्थाको जन्म तीन कारणबाट हुन्छ । पहिलो, जब वौद्धिक  र विज्ञहरुले आफ्नो व्यक्तिगत वा व्यावसायिक स्वार्थको लागि वा कुनै स्वार्थ शक्तिको प्रभाव  वा आडमा  जानी जानी  झुटो कुरालाई सत्यको रंग लगाइदिन्छन् । दोस्रो  सत्य र तथ्य अभिव्यक्त गर्दा बजारबाट लखेटिनु पर्ने वा आफ्नो प्रतिष्ठामा आघात हुने डरले गर्दा जब वौद्धिकहरु बजार र भीडको प्रिय हुने बाटो रोज्छन् । तेस्रो हो, जब  रणनीतिक उद्देश्यले विज्ञहरु  मौनतामा रहन  रुचाउन थाल्छन् ।

चौथो अवस्थाको निर्माण कसरी हुन्छ त ? राजनीतिज्ञहरुमा जव चरम  दम्भ र अति अज्ञानताले गाँजेको हुन्छ, विज्ञको आवश्यकताको बोध हुँदैन । आफैले गर्दा सवै थामिएको र अन्यथा सवै भताभुङ्ग  भइसक्ने  भ्रमले जरा गाड्छ । विज्ञहरुलाई कोपभाजनको शिकार बनाइन्छ । यो स्थितिमा वास्तविक विज्ञहरु स्पष्ट रुपमा लेख्न, बोल्न  अग्रसर  हुँदैनन् । कुरा चपाउन र कुटनीतिक भाषा प्रयोग गर्न थाल्छन् ।

वास्तविक विज्ञले लेख्न र बोल्न  छाडेको  समाजमा  विचार निर्माण हुँदैन । भ्रम, मिथ्या र हल्लामा आधारित भाष्यहरु बन्दै जान्छ र मानिसहरु त्यसैलाई सत्य  र तथ्य मान्न  थाल्छन् । विचार बजारको  नियन्त्रण, अधीन र उपनिवेशमा पुग्छ ।  अन्ततः त्यस्तो बजारले राज्यमाथि कब्जा र शासन गर्न पुग्छ । गहिरिएर हेर्दा आजको युगमा राज्यको निरंकुशता भन्दा बजारको निरंकुशताले मानव सभ्यतामाथि घातक प्रहार गरिरहेको छ । 

भनिन्छ, झूठले एकाबिहानै उठेर तीन पटक संसारको परिक्रमा गरिसक्दा सत्य भने बल्ल व्युँझने तर्खरमा हुन्छ । आजको बजारको युगमा एक त सत्यलाई बाहिर निस्कनै औधी कठिन छ । कसैगरी निस्के पनि  नाफा र घाटाको समयको बजारको संरचनागत चक्रमा सत्य अट्दैन ।  कोलाहलमा सत्य सुनिँदैन । झन बजारको एकाधिकारमा सत्यको प्रवेश लगभग निषेध जस्तै हुन्छ । बजारले नै विचारको उत्पादन, ब्रान्डिङ, पोषण र फैलावट गर्छ । आजको बजार हिन्दू धर्मका त्रिदेव अर्थात् ब्रम्हा, बिष्णु र महेश भन्दा पनि शक्तिशाली हैसियतमा छ । मानव सभ्यताको यो अर्को दुःखदायी चरण हो ।

राजकाज आफैमा एक अलग विधा

विचारलाई बजारको उपनिवेश हुन नदिने  सामर्थ्य केवल बौद्धिक, प्राज्ञ  विज्ञहरु  तथा खोजमूलक मिडियामा मात्र हुन्छ, जो  बजार  वा कसैप्रति होइन आफ्नो बौद्धिकता, विज्ञता, इमान र मुलुकप्रति उत्तरदायी हुन्छन् । त्यसैले राजनीतिज्ञहरुले  राजकाज गर्दा बौद्धिक तथा विज्ञहरुसँग सल्लाह र राय लिनुपर्छ  भनिएको हो । राजनीतिज्ञहरूको वैधताले मात्र राजकाज  चल्दैन। मुलुक अघि बढ्न विज्ञताको पनि उत्तिकै  आवश्यकता पर्छ ।

राजनीतिक संगठनको निर्माण, बिस्तार र यस क्रममा  प्राप्त सीप, अनुभव तथा संघर्षको यात्राले  दिएको ज्ञानले मात्र  राजनीतिज्ञहरूलाई  मुलुकको शासन संचालन  गर्ने योग्यता दिदैन । सत्ता समीकरण बनाउनु र टिकाउनु  मात्र पनि राजकाज होइन । राजकाजले राज्य र जनतालाई आपसमा जोड्छ । नागरिकहरुको छनौट र क्षमताको बिस्तार तथा विकास गर्छ ।  समकालीन चुनौतीको सामना गर्ने र दीर्घकालीन  प्रक्षेपणमा आधारित नीति, रणनीति,  योजना र कार्यक्रम बनाउँछ । त्यसलाई कार्यान्वयन गर्न सक्ने गरी राज्यका संयन्त्रहरुलाई सक्षम र उत्तरदायी बनाउँछ । मुलुकलाई  निरन्तर समृद्धिको मार्गमा लैजान्छ र समृद्धिको  दिगो उत्पादन र न्यायोचित वितरण गर्छ । यो काम सजिलो छैन । त्यही असजिलो र सकसपूर्ण काम गर्न सक्नु नै राजकाज हो ।  नेता, पदाधिकारीहरूको व्यवस्थापन, कार्यकर्ताको लागि स्रोत परिचालन र सरकार टिकाउको सफलता राजकाज होइन ।

शासन सञ्चालन सर्वाधिक कठिन  कार्य हो, जो दिन प्रतिदिन झन झन जटिल र चुनौतीपूर्ण हुदै  गएको छ  र हुँदै पनि जान्छ ।  राजकाज आफैमा एक अलग र बहुआयामिक विद्या पनि हो । एक सामान्य संगठनको सञ्चालनको लागि त कुशल नेताको आवश्यकता पर्छ भने मुलुक चलाउन भने राजनीतिक दलमा लागेको वा चुनाव जितेको कारणले मात्र स्वतः क्षमता प्राप्त हुने हो र ?

कर्मचारीतन्त्रको सहयोग र परिचालन मात्रले पनि राजकाजले नतिजा दिदैन । हो, कमर्चारीतन्त्रमा राजकाजको व्यवस्थापकीय पक्षको गहिरो अनुभव,  पर्याप्त सूचना  तथा तथ्याङ्कको पहुँच हुन्छ । कुन कार्य कसरी गर्न सकिन्छ भन्ने सीप वा कौशल पनि हुन्छ । तथापि  सामान्यतया  नवीनता यसको खोज हुँदैन र परिवर्तन यसको सोच हुँदैन । अझ नेपालको  कर्मचारीतन्त्र  त सरकार धान्ने जेनतेनको संयन्त्रभन्दामाथि जान सकेकै छैन । राजनीतिज्ञहरूलाई निडर भएर व्यावसायिक रुपमा नीतिगत परामर्श  दिने  तथा नीति कार्यान्वयन गर्ने  सामर्थ्य  विकास  गर्न र जनताको सामान्य विश्वास  आर्जन गर्न नसक्ने अवस्थामा घिस्रिरहेको  यथार्थलाई वोधसम्म नगर्ने  हाम्रो कर्मचारीतन्त्रको हविगत छ ।

नवीनता र परिवर्तनको सैद्धान्तिक तथा नीतिगत आधार विज्ञहरुले अनुसन्धानबाट  खोजी गर्छन् । फेरि विज्ञहरुको सैद्धान्तिक  विश्लेषण र खोज मात्रले पनि राजकाजले व्यवहारिक अभिव्यक्ति प्रकट गर्दैन । राजकाजको अन्तरंग, अन्तरकुना, फैलावट र सीमाको व्यवहारिक ज्ञान र अनुभव एवं  एवं राज्यसञ्चालनका भित्री सूचनाहरुमा पहुँच हुनु राजकाजको लागि अति आवश्यक छ, जो विश्वविद्यालय प्राध्यापनरत र  अनुसन्धान केन्द्रमा रहेर प्राज्ञिक अन्वेषणमा मात्र संलग्न विज्ञ र बौद्धिकहरुमा  नहुनु स्वाभाविक हो । त्यसैले त्यस्ता प्राज्ञ र बौद्धिकहरुलाई पनि राजकाजको संयन्त्रमा विभिन्न स्वरुपमा आवद्ध  गराउने  अभ्यास विकसित मुलुकहरुमा छ । हुन पनि जसरी प्रसव पीडाको अनुभवको वारेमा लेखिएको पुस्तक पढेर वा प्रसव पीडा भोगेका महिलाहरुसंगको कुराकानी गरेर प्रसव पीडाको अनुभव प्राप्त हुँदैन, त्यसैगरी सैद्धान्तिक ज्ञानले मात्र सरकारको ‘डाइनामिक्स’ अन्तरकुना र रंगहरु बुझ्न र चिन्न सकिदैन । राजकाज सञ्चालनका लागि बनाउनुपर्ने नीति, रणनीति, योजना र कार्यक्रम बनाउन  सैद्धान्तिक वा प्राज्ञिक ज्ञानको जति  आवश्यकता पर्छ, राजकाजको अन्तरकुना र रंगहरुको व्यवहारिक अनुभव र संस्थागत स्मरणको पनि उत्तिकै जरुरी हुन्छ ।

भनिन्छ, राजकाजमा पसिसकेपछि  वा राजकाज संयन्त्रमा रहने आवद्धताले धेरै पाठ सिकाउँछ, यो दोहोरो नै हुन्छ । राजकाजमा पस्नेले राजकाजका संयन्त्रका औजारहरूमा  रहनेहरूलाई कति कुरा सिकाउँछ, बुझाउँछ र परिवर्तन गराउँछ भने कति कुरा उ स्वयंले सिक्छ र बुझ्छ पनि । यसैगरी राजकाजले उसका कतिपय आवेग, उत्तेजना, भाष्य र बुझाईलाई सच्चाईदिन्छ  पनि । आन्दोलन वा विद्रोहबाट सफलता प्राप्त गर्न जति कठिन हुन्छ,  अनुसन्धानमूलक कृति तयार गर्न जति  ज्ञान र मिहिनेत चाहिन्छ, त्यो भन्दा अति कठिन राजकाजबाट डेलिभर गर्न हुन्छ । राजकाजमा  रहेर डेलिभर गर्न कैयौं अवरोध छिचोल्न  सक्नुपर्छ ।  विश्वविद्यालय वा अनुसन्धान केन्द्रका वौद्धिकहरुको ज्ञान तथा विज्ञता, नीति निर्माणमा संलग्न कर्मचारीतन्त्रको प्राविधिक विशेषज्ञता र राजकाजको व्यवस्थापकीय अनुभव  एवं राजनीतिक नेतृत्वको राजनीतिक विवेक र वैधताको संयोजनबाट राजकाज विधाले पोषण प्राप्त गर्छ । यी तिनै शक्तिहरु सरकारको राजकाजमा चाहिन्छ । अर्कोतिर राज्यका प्रमुख तीन अंगहरु बीचको संवैधानिक शक्ति सन्तुलन र नियन्त्रणले राजकाजलाई गतिशील बनाइरहनुपर्छ । नागरिक र वौद्धिकहरुले यी तिनै शक्तिलाई निगारानीमा राखी रहनु र जवाफदेही बनाइरहनु पर्छ ।

आधारभूत रुपमा  विज्ञहरुको सहयोग र पृष्ठपोषण बिना राजनीतिज्ञहरुले राजकाज गर्न सक्दैनन् । अझ केही खास अवस्था र बिषयमा त विज्ञहरुको  मत नै निर्णायक हुन्छ, जसलाई राजनीतिज्ञहरुले अनुमोदन गरेर वैधता प्रदान गर्छन् । कोभिड महामारीसंग जुध्न प्रायः सवै मुलुकहरुले विज्ञहरुको कार्यदल गठन गरेको उदाहरण ताजै छ ।

प्लेटोले परिकल्पना गरेको दार्शनिक शासक ‘फिलोसोपर किङ्ग’बाट पनि  आजको दुनियाँमा मुलुकको नेतृत्व  हुन सक्तैन । आमनिर्वाचनमा सवै नागरिकको मतको समान मुल्य नराखी शिक्षा र चेतनाको तहको आधारमा नागरिकहरुबीच वर्गीकरण गर्नुपर्छ भन्ने जेएस मिलको चिन्तनले पनि असल र सक्षम शासक जन्माउने आधारशिला निर्माण गर्दैन । जासोन वर्नानको मतअनुसार विज्ञहरुले नै राज्य चलाउने प्रणाली (इपिस्टोक्रेसी)को  अवलम्वन गर्दा पनि मुलुक समुन्नतिको बाटोमा जाने प्रत्याभूति हुने होइन । ग्रिसमा सन् २००८ देखिको चुलिदै गएको ऋण संकटको ब्यवस्थापन गर्न विज्ञहरु समावेश मन्त्रिमण्डल गठन हुँदा पनि परिणाम अपेक्षित  उत्साहजनक हुन नसकेको तथ्यले विज्ञतातन्त्रको सीमा देखाउँछ ।

वस्तुतः मुलुकलाई गति दिने  तथा चलाउने राजनीतिले नै हो । हो, जुनसुकै विधाको व्यक्ति पनि राजनीतिज्ञ हुन भने सक्छ । तर उसमा राजनीतिक सोचाई, राजनीतिक नेतृत्व सीप, राजनीतिक विवेक, निर्भिकता र  इमान  जस्ता गुण  भने  विकास  भएको हुनुपर्छ । उसमा इमान्दारी  र नैतिक गुण  हुन  जति आवश्यक पर्छ । राजनीतिक साहस, जोखिम लिन र बहन गर्न सक्ने सामर्थ्य  तथा आफ्नो दिमागलाई सदैव खुला राख्न सक्ने क्षमता हुन पनि उत्तिकै आवश्यक छ । इमान्दारी  र नैतिकता  भएको तर  काम  गर्न  नसक्ने  र जसोतसो केही काम गरेपनि परिणाम दिन नसक्ने पात्रलाई राजकाज विधाले असक्षम भन्छ । म कर्म भने गर्छु तर परिणाम मेरो हातमा छैन भन्ने छुट योगी र ध्यानीलाई हुन्छ, राजनीतिज्ञहरूलाई भने हुँदैन ।  यस्तै  काम गर्ने र जोखिम व्यवस्थापनको क्षमता  भएको  तर  भ्रष्ट र बेइमान पात्रलाई पनि  राजकाज गर्न अयोग्य मानिन्छ ।

विज्ञतातन्त्र राजकाजको विकल्प होइन

राजनीतिज्ञको  विकल्प राजनीतिज्ञ नै हो, कुनै बौद्धिक, पेशाविद्, विज्ञ वा प्राविधिक होइन । आफैप्रति मात्र उत्तरदायी भएर नपुग्ने र जनताप्रति  उत्तरदायी हुनुपर्ने  राजनीतिज्ञहरुले विज्ञ र कर्मचारीतन्त्रको सल्लाह र रायको आधारमा मात्र निर्णय लिन नहुने, नमिल्ने निचोड निकाल्ने राजनीतिक वैज्ञानिकहरुको विश्लेषणलाई  यहाँ स्मरण गर्नु  अपरिहार्य छ ।  

राजनीतिक  वैज्ञानिक रोबर्ट ए डालको भनाईमा राजनीतिज्ञहरुमा  प्राविधिक विशेषज्ञता र सैद्धान्तिक ज्ञान  हुँदैन, हुनु अनिवार्य पनि छैन । तर  पनि नैतिक सामर्थ्य, जनवल,  राजनीतिक विवेक, सुझबुझ  तथा विज्ञको पृष्ठपोषणमा उनीहरु निर्णय गर्ने  क्षमता राख्छन् । हुन पनि मुलुक चलाउने राजनीतिज्ञहरूको लागि कुनै खास शैक्षिक योग्यता र अनुभवको सीमा कोरिएको पाइन्न ।  यसको  अर्थ  मुलुक चलाउन कुनै योग्यता नै चाहिँदैन भन्ने होइन । वास्तविक वौद्धिक र विज्ञको खोजी गर्ने, खुला दिमागमा आफूलाई राखिरहने र राजकाजमा विज्ञताको प्रयोग गर्न सक्ने योग्यता राजनीतिज्ञमा चाहिन्छ । वौद्विकहरुसँग कार्य गर्न सक्ने धैर्य र सीपको विकास  गर्न सक्नुपर्छ । यसैगरी मुलुकको शासन प्रणालीका अवयवहरूको भूमिका, सामर्थ्य र सीमाको बिषयमा  समेत  सामान्य बोध हुन उत्तिकै जरुरी छ ।

राजनीतिज्ञहरुले एकै बिषयलाई पनि विभिन्न आयामले देख्न, बुझ्न र छाम्न खोज्छन् । विज्ञले भने बिषयलाई आफ्नो ज्ञान र अनुभवको आयामबाट पस्कन्छ । राजनीतिज्ञहरू एकै विषयमा पनि एक भन्दा बढी विज्ञको भनाई एकैसाथ वा छुट्टाछुट्टै  सुन्छन् । यसो गर्नु विज्ञको  परीक्षण   होइन, विज्ञहरुलाई आपसमा लडाउनु  पनि होइन ।  विषयको क्षितिज  पहिचान गर्न र  राजनीतिज्ञहरूको दिमाग खुला  राखिराख्न  यसको आवश्यकता पर्छ । असल  राजनीतिज्ञहरू  खुला दिमागले विज्ञको कुरा  सुन्छन् । कतिसम्म भने लामो समयदेखि  राजनीतिमा  रहदै  आइरहेको   अत्यन्त पाका राजनेताले पनि शासन सञ्चालनको क्रममा लिनुपर्ने निर्णयमा राजनीतिक परिपक्वता  कायम गर्न राजनीतिक सल्लाहकार राख्ने गर्छन् ।

 राजनीति गर्नेहरुले जुन विहंगम दृष्टिकोण, सुझबुझ, परिपक्वता  र जवाफदेहिता राख्नुपर्ने हुन्छ, विज्ञमा मात्र भर पर्दा त्यसरी निर्णय हुन सक्तैन । यसको अर्थ राजनीतिज्ञहरूको तुलनामा  विज्ञमा  कम सुझबुझ,  कम परिपक्वता र साँघुरो सोचाई हुन्छ भनिएको होइन । यसलाई  एक उदाहरणबाट  यसरी हेर्न सकिन्छ ।

शल्यक्रिया गर्नुपर्ने कुनै रोगले आक्रान्त बिरामीलाई विज्ञ चिकित्सकले शल्यक्रिया नगरेमा आउन सक्ने जोखिमको वारेमा बिरामी र निजको आफन्तलाई  परामर्श  दिन्छ । तर पनि अपरेशन गर्ने वा नगर्ने,  जोखिम लिने  वा नलिने वारेमा अन्तिम निर्णय भने बिरामी र निजको आफन्तले लिन्छन् । र त्यो निर्णय  गर्दा  उनीहरुले चिकित्सकको मतका अतिरिक्त आफ्नो पारिवारिक, आर्थिक, सामाजिक, सांस्कृतिक  आदि जस्ता धेरै पक्षलाई पनि आधार बनाएका हुन्छन् ।

राजनीतिज्ञहरु  कहिलेकाँही  विद्यमान संरचनागत डिजाइन र मूल्य प्रणाली भन्दा पर सोच्छन् । एउट विज्ञको लागि त्यो  अकल्पनीय मात्र होइन, सर्वाधिक   असंभव र बित्यासपूर्ण पनि हुन्छ ।  मुलुक चलाउने अहम् जिम्मेवारी पाएका राजनीतिज्ञहरुले  विज्ञका सुझाव मात्र होइन, विज्ञका उपाय र रणनीतिलाई पनि राजनीतिक सुझबुझ र समष्टिगत आयामले पर्गेल्नु पर्ने हुन्छ ।

युद्धको रणनीति तय गर्न माहिर सेनाका जर्नेल र सैन्यविदहरुको उपाय, तयारी र  बन्दोबस्ती जस्ता प्राविधिक कुरामा पनि चासो दिएर अध्ययन गर्ने, उनीहरुसँग सम्वाद गर्ने, उनीहरुलाई प्रतिप्रश्न गर्ने र अमुक रणनीतिको कस्तो राजनीतिक प्रभाव र नतिजा पर्न सक्छ भनेर आँकलन गर्ने   कार्य    अब्राहम  लिंकनले  अमेरिकाको  गृहयुद्धताका गरेकै हुन् । वेलायती प्रधानमन्त्री चर्चिलले दोस्रो विश्वयुद्धको समयमा  र इजरायलका प्रथम  प्रधानमन्त्री डेभिड वेन गुरियमले सन् १९४८ को अरब इजरायल संघर्षताका सेनावाट तय भएका कतिपय युद्ध रणनीति बदलेका थिए भनिन्छ ।  हिटलरले भन्दा अमेरिकाले पहिले आणविक वम बनाउनु पर्छ भन्ने   प्रमुख केही वैज्ञानिकहरुको प्रस्तावको वारेमा  अमेरिकी राजनीतिक क्षेत्रले  राजनीतिक विश्लेषण गरेर मात्र  बम बनाउने निर्णय लिएको थियो । अन्तरिक्ष कार्यक्रम, परमाणु हतियार सुदृढीकरण योजनामा संलग्न वैज्ञानिकहरुले प्रस्ताव गरेका कतिपय आयोजना कार्यान्वयन गर्दा वा नगर्दाको   राजनीतिक जोखिम र   संभावित परिणामको वारेमा आँकलन गर्ने कार्य  अमेरिका र तत्कालीन सोभियत संघको राजनीतिक क्षेत्रले  गरेको थियो र  आज पनि  त्यही हुँदै आएको छ ।

कुनै क्षेत्रका विज्ञले प्रस्ताव गरेका  योजनाको अर्थ राजनीतिक विश्लेषण गर्ने र कति जोखिम कुन हदसम्म लिने वा नलिने भन्ने  विषयको निर्धारण राजनीतिक क्षेत्रले गर्नुपर्छ । पोख्त  इन्जिनियरहरूको समूहले  कुनै खास  ठाउँमा  गरिनुपर्ने विकास निर्माणको  विस्तृत खाका  दिन सक्छ ।   महान अर्थशास्त्रीले विकासको मोडल, मुलुकले अवलम्बन गर्नुपर्ने आर्थिक सिद्धान्तको वारेमा थेसिस दिन, नोट छाप्ने सिद्धान्त र व्यवहारिक उपायको सुन्दर  विश्लेषण गर्न सक्छ ।  एक संविधानविदले मुलुकको लागि आवश्यक पर्ने  संविधानको मस्यौदा नै तयार गरेर राजनीतिक क्षेत्रलाई  उपहार दिन सक्छ । सुरक्षाविद्ले सुरक्षासम्बन्धि राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रिय चुनौती र  अवको बाटोमा गहन रणनीति  प्रस्ताव गर्न सक्छ । परराष्ट्रविदले बैदेशिक सम्बन्धको भाष्य तय गर्न सक्छ ।

जतिसुकै दिग्गज विज्ञको प्रस्ताव भए पनि कुनै  विषयहरुमा नीति निर्माण गर्दा सो को नीतिगत प्रभाव र परिणामको आँकलन गर्ने, मुलुकको वास्तविक सामर्थ्यको गहिराइ  बोध गर्ने, कति उल्झन र खतरा कुन हदसम्म लिन  सकिने  नसकिने टुङ्गो लगाउने तथा निर्णयमा जनताको प्रतिक्रिया  कस्तो र कुन तहको हुन्छ भन्ने अहम् प्रश्नको उत्तर खोजी गर्ने  सर्वाधिक कठिन काम हो । तर अत्यन्त महत्वपूर्ण  र अन्तिम   प्रयास राजनीतिक क्षेत्रले मात्र गर्छ र गर्नुपर्छ । यसलाई अझ सरल भाषामा भन्दा  जसरी विज्ञको विज्ञताको सहयोग नलिई  राजनीतिज्ञहरूको बुद्धि, विवेक, क्षमता र इमानदारीबाट  मात्र  राजकाज  चल्न सक्तैन, त्यसरी नै विज्ञको विज्ञतालाई नै  पूर्ण आधार मानेर  पनि मुलुकको  शासन चल्दैन ।

मुलुक चल्न विज्ञको विज्ञता जति चाहिन्छ, त्यो भन्दा बढी राजनीतिज्ञहरुको वैधता  तथा दूरदर्शी सोचाई र योजना चाहिन्छ ।  चीनको संगठित, गहिरो तथा फराकिलो उदय एवम् विश्व व्यापार संगठनमा प्रवेश पछिको प्रक्षेपणको वारेमा अमेरिकी थिङ्क ट्याङ्कको विश्लेषण र योजना गलत भएको थियो । यो तथ्य अमेरिकी राजनीतिक क्षेत्रले धेरै ढिला भएपछि मात्र थाहा पाएको भन्ने वर्नी स्यान्डर्स लगायतका राजनीतिज्ञहरुको विश्लेषण छ । यसैगरी सन् १९८० सम्म  लगभग उस्तै आर्थिक अवस्था भएका चीन र भारतको परिदृश्य  पन्ध्र वर्षको अवधिमा  कायापलट भएर चीनको तुलनामा भारत धेरै पछि पर्नुको एउटा कारण  भारतीय राजनीतिक क्षेत्रको दूरगामी सोचको कमी  र  थिङ्क ट्याङ्कको अति प्रभाव हो भनिन्छ ।

के त्यसो भए विज्ञ भन्दा राजनीतिज्ञहरु महान हुन त ?   शायद जवाफ यसरी दिन सकिन्छ, दुबै  समान रुपले महान छन् ।  दुबैको उचाइ समान छ ।  अझ  समाजमा विज्ञको सम्मान बढी हुन्छ ।   अरु विधाहरु राजनीतिशास्त्रको मातहत  होइनन् । तर संगसंगै यथार्थ सत्य  के हो भने  खास गरी समाज विज्ञानका विधाहरुले स्थापित गरेका सिद्धान्त, मुल्य प्रणाली र  अवधारणालाई मुलुक चलाउने सन्दर्भमा  कुन हदसम्म र कुन स्वरुपले मान्यता दिने वा नदिने, आत्मसात गर्ने भन्ने  छिनोफानो  राजनीतिक क्षेत्रले नै गर्छ, यो सत्य हो । तर  यसमा  राजनीतिक क्षेत्र पुरा फुक्काफाल छैन ।  प्रशस्त सीमाहरु पनि छन् ।  तथापि  सबै नीतिहरूको माउ नीति राजनीति भएकोले राजनीतिक क्षेत्रमाथि नै मुलुक चलाउने  मूलभूत र अन्तिम  जिम्मेवारी हुने हुँदा राजनीतिक क्षेत्रलाई नीतिगत र निर्णय छनौटको  फराकिलो स्वतन्त्रता भने रहन्छ ।

 के त्यसो भए राजनीतिक क्षेत्रले  गर्ने निर्णय सदैव ठिक हुन्छ त ?  उत्तर सवैलाई थाहा छ, हुँदैन ।  त्यसो भए राजनीतिक क्षेत्रमाथि यति धैरै जिम्मेवारी किन त ?  किनकि  सामाजिक र राजनैतिक वैधताप्राप्त  राजनीतिज्ञहरूलाई नीति निर्माण र निर्णयमा गलत हुने अधिकार छ । राजनीतिक नेतृत्वको गल्तीलाई  प्रणालीले सच्याउने सामर्थ्य राख्छ । हुन पनि लोकतान्त्रिक प्रणालीमा शासकले गरेका संवैधानिक र कानुनी  गल्ती न्यायिक प्रक्रियाले  र राजनीतिक गल्तीलाई जनबल र जनमतले सच्चाइ दिन सक्छ ।

यसो  भन्नुको अर्थ राजनीतिज्ञहरूलाई स्वेच्छाचारी भएर जे पनि निर्णय गर्न पाइने स्वतन्त्रता हुन्छ भनेको होइन । निर्वाचन वा  शासकीय प्रणालीले सवै गल्ती सच्याउँछ भनेको पनि  होइन । भनिएको कतिसम्म मात्र हो भने विज्ञहरु, कर्मचारीतन्त्र तथा सरोकारवालाहरुसँगको अन्तरक्रिया पश्चात राजनीतिज्ञहरुले राजनीतिक विवेक, नैतिकता, इमानदारी र साहसको बलमा  तय  गर्ने नीति र निर्णयले  विनाशकारी गल्तीको संभावनालाई धेरैसम्म साँघुरो बनाइदिन्छ । गल्ती सच्च्याउने क्षमता पनि राजनीतिज्ञहरूमा हुन्छ र हुनुपर्छ । समाजको सबैभन्दा  तलको  इकाइसम्म  पहुँच र उपस्थिति राख्ने, जनतासँग सवैभन्दा बढी अन्तरक्रिया गर्ने, जनमतको  आधारमा मात्र बाँच्ने र समाजलाई सवैभन्दा बढी जान्ने, चिन्ने शक्ति  भनेको राजनीतिक क्षेत्र  हो । त्यसैले  राजनीतिक क्षेत्र  जनताप्रति अन्तिम रुपमा उत्तरदायी हुनुपर्ने वस्तुगत परिस्थिति निर्माण भइरहन्छ ।

राजनीतिज्ञहरुले आफ्नो कर्म कसरी गर्छन् र विज्ञले आफ्नो धर्म कसरी  निर्वाह  गर्छन् भन्ने  प्रश्नको  धरातलीय यथार्थमा आधारित उत्तरले नै मुलुक अधोगति  वा उँभोगतिमध्ये कतातिर जान्छ भन्ने प्रश्नको जवाफ दिइरहेको हुन्छ । राजनीतिज्ञहरुलाई  धारे हात लगाएर,  भ्रष्ट, बेइमान वा चोरको संज्ञा दिएर  वा इतिहासलाई फर्काउने  चाहना राखेर   राजनीतिक क्षेत्र र मुलुकको अवस्था परिवर्तन हुने भने होइन ।

 शायद कसैले पनि भनिरहेको छैन कि नेपालको राजनीतिक क्षेत्र निकै सक्षम र  इमान्दार छ । संगसंगै  वस्तुगत यथार्थ यो पनि हो कि  नेपालको राजनीतिक क्षेत्र अत्यन्त भ्रष्ट, असक्षम र बेइमान पनि होइन ।  त्यसो भइदिएको भए नेपाल असफल राष्ट्र भइसक्ने थियो । त्यसो त पन्ध्र बीस वर्षको अवधिमा  जर्जर आर्थिक अवस्था भएका कैयौँ  देश यसबीच आर्थिक विकासको गतिमा  फड्को मार्दा  हाम्रो मुलुकको भने  दुई तिहाई समय र शक्ति राजनीतिक खेलमा नै खर्च भएको छ ।

नेपालमा राजनीतिक नेतृत्वको कार्यसम्पादन नतिजा निकै कमजोर  र औसतभन्दा धेरै तल देखिन्छ । नागरिकमा पीडा र आक्रोश छ । राजनीतिक आन्दोलन गर्न र व्यवस्था परिवर्तन गर्न राजनीतिक शक्तिहरु सफल भएपनि फराकिलो आर्थिक वृद्धि हासिल गर्न, त्यस्तो वृद्धिको समन्यायिक वितरण र त्यसको दिगोपना  सुनिश्चित गर्न नेतृत्वमा स्पष्ट सोच, विचार र नीति देखिएको छैन । तर पनि यो आलेखको सुरुमा चित्रण गरिएको जस्तो महासंकटमा भने नेपाली समाज  पुगिसकेको अवस्था छैन । राजनीतिक क्षेत्रको नेतृत्वमा आफूलाई परिवर्तन गर्न सक्ने लचकता, सामर्थ्य र  धैर्य   गुमिसकेको अवस्था र लक्षण  देखिदैन ।

नेतृत्व परिवर्तनको  संरचनागत आयाम

यो आलेखको सुरुमा उल्लेख गरिएको दोस्रो, तेश्रो र चौथो अवस्थाको मध्यम लक्षणले भने मुलुकलाई एक हदसम्म संक्रमित गरिसकेको छ । राजनीतिक  क्षेत्रमा बौद्धिक तहबाट हुनुपर्ने सामान्य  हस्तक्षेप  पनि भएको  देखिदैन । समाजमा वास्तविक विज्ञ र बौद्धिकहरुको  आवाज निकै कमजोर छ । वौद्धिक निष्पक्षता, निर्भिकता र इमानको अति कमी छ ।  राजनीतिक क्षेत्रको नेतृत्वमा विचार र कार्यदिशा तय गर्न सक्ने क्षमता, सीप, साहस र धीरताको शक्तिलाई उत्पादनमूलक  एवं जवाफदेही बनाउने र मुलुकलाई समृद्धिको पथमा हिँडाउनतिर भने राजनीतिक क्षेत्रमा संरचनागत र पूर्वाधारयुक्त परिवर्तन गर्न धरै ढिला भइसकेको छ । यसको लागि नेतृत्व  विकास र परिवर्तन एक प्रमुख पूर्वाधार हो ।

बाँचुन्जेलसम्म सत्ता र दलको नेतृत्वमा  रहिरहेको भन्दै  नेताहरुलाई सत्तोसराप गरेर, उनीहरुलाई नेतृत्व पुस्तान्तरण वा हस्तान्तरण गर्न आग्रह गरेर, दवाव दिएर, घुर्की देखाएर   वा   कामना गरेर अपेक्षित परिणाम आउने होइन ।   उमेरको आधारमा कुन पुस्ताको नेतृत्व भन्ने पनि सवाल होइन । उमेरले भन्दा विचार, इमान र क्षमताले राजकाजबाट ‘डेलिभर’ गर्ने हो । युवा हुनु राजकाजको योग्यता प्राप्ति  गर्नु र ७० वर्ष उमेरको उकाली चढ्नु राजकाज गर्न अयोग्य हुनु होइन ।  नेतृत्व परिवर्तनको लागि राजनीतिमा उमेरको सीमा लगाउनु  वैज्ञानिक  नियम  पनि होइन । ८० वर्षको मानिस पनि वैचारिक, मानसिक र भावनात्मक रुपमा स्वस्थ्य र जवान हुन सक्छ भने २५ बर्षको व्यक्ति  गतिहीन,  असक्षम र रुढीवादी हुन सक्छ । नेतृत्वको पुस्तान्तरणभन्दा पनि गुण वा चरित्र चाहिएको हो ।

वास्तवमा नेतृत्वको परिवर्तन वा विदाई  कि त प्रतिस्पर्धाबाट  हुन्छ कि त  कार्यावधि वा पदावधिको सीमाबाट हुन्छ । नेतृत्वलाई  पद त्याग गर्न वा विदा हुन आग्रह गरेर  नेतृत्व प्राप्तिको अवसर खोज्ने सोचाई कुनै राजनीतिक   समाधान होइन । राजनीतिक दलहरूको विधान परिवर्तनले पनि यसको निकास दिदैन । संविधानबाटै राजनीतिक क्षेत्रको नेतृत्व परिवर्तनको मार्ग खोज्नुपर्ने नेपालको धरातलीय यथार्थ छ । राजनीतिक दलहरूको आन्तरिक लोकतन्त्रको बिषयमा संविधानले दलहरूको विधान लोकतान्त्रिक हुनुपर्ने र प्रत्येक पाँच बर्षमा महाधिवेशन गर्नुपर्ने व्यवस्था गरेकोले दलहरु महाधिवेशन गर्न वाध्य भएका हुन् । अब यतिले मात्र पुग्दैन ।

दलको  सभापति, अध्यक्ष वा महासचिव  जस्ता शीर्ष पदमा निर्वाचित नेताले दुई कार्यावधि भन्दा बढी सो पदमा रहन नपाउने व्यवस्था  पनि संविधानमा गरिनुपर्छ । यो कुरा दलको विधान वा मुलुकको ऐनमा  राखेर हुँदैन । किनकि  दलहरुले आफू खुशी  आफ्नो विधान बदल्न सक्छन् र राजनीतिज्ञहरुले ऐनलाई मन लागेको वेलामा अध्यादेशबाट संशोधन गरिदिन्छन् । संविधानमा नै राखेपछि भने उनीहरु बाँधिन्छन् । कतिलाई लाग्ला, दलका विधानका कुरा पनि संविधानमा राख्ने हो र ? राख्ने आवश्यकता परेपछि राखिनु पर्छ । दलका विधानका कतिपय कुरा संविधानमा   राखिसकिएकै  पनि छ । राजनीतिक दलहरु कुनै कम्पनी वा गैरसरकारी संस्था होइनन्, बल्कि राजकाजका महत्वपूर्ण संयन्त्र हुन् । दलहरूको आन्तरिक लोकतन्त्रले मुलुकको लोकतन्त्रलाई बलियो वा कमजोर बनाउने भएकोले दलहरूका विधान तिनका आन्तरिक मामिला होइनन् ।

यसै गरी कुनै पनि व्यक्ति दुई पटक भन्दा बढी  प्रधानमन्त्री हुन नपाउने संवैधानिक सीमाले  सँधै सत्ताको लागि दाउपेच गर्ने अवस्थाको संरचनागत समाप्ति गर्छ । कार्यावधिको सीमाले नेतृत्व परिवर्तनको ढोका खुल्छ । वैचारिक गतिशीलता र नवीन कार्यदिशाको तय गर्न  एवम्  प्रणालीलाई जीवन्त बनाउन मुलुकका राजनीतिक संगठन र सत्ताको नेतृत्व आवधिक रुपमा परिवर्तन भइरहनु पर्छ ।

यहाँ प्रश्न उठ्छ,   राजनीतिक क्षेत्रले आफैलाई अंकुश लगाउने यस्ता प्रकृतिका व्यवस्थाहरु संविधानमा राख्छन् र ? राख्दैनन् भन्ने होइन । आफूलाई अंकुश  लगाउने धेरै प्रावधान दलहरुले संविधानमा राखेका पनि छन् ।  पच्चीस जना भन्दा बढीलाई मन्त्री  बनाउन  नपाइने संवैधानिक सीमा यसको एक उदाहरण हो ।

दलहरूको आन्तरिक  लोकतन्त्र संस्थागत गर्न संविधानमा  राख्नुपर्ने  प्रावधानका  सम्बन्धमा दलहरु रहरले पक्कै  तयार नहुने  भए पनि वाध्य गर्न सकिन्छ । यो कार्य  बौद्धिक क्षेत्रको हो ।  यसको लागि कुनै आन्दोलन गर्न, धर्ना बस्न वा नेपाल  बन्द गरिरहन पर्दैन ।  कम्तीमा दश जना   प्रतिष्ठित बौद्धिकहरूको अनसनपथ अवलम्बन गर्ने हो भने त्यही नै काफी हुन सक्छ ।

खास नीतिगत सुधार र परिवर्तनको स्पष्ट कार्यसूची सार्वजनिक  गरी  बौद्धिक क्षेत्रले  नेपालमा  आन्दोलन गरेको इतिहास  छैन । आफ्ना पेशागत, व्यवसायिक, वर्गीय स्वार्थ र हितको लागि तथा राजनीतिक व्यवस्था  परिवर्तनको  निम्ति आन्दोलनमा होमिएर मात्र वौद्धिक क्षेत्रको  समाज र मुलुकप्रतिको  जवाफदेहिता  प्रतिबिम्बित हुँदैन । कुनै व्यक्ति   वैयक्तिक जीवनमा जतिसुकै सवल, सक्षम र समुन्नत भएपनि मुलुक अन्धकारमा पुग्यो  भने उसको त्यो सवलता, सक्षमता र समुन्नति सवै बेकार हुन्छ भन्ने पाठ  अफगानिस्तानको पछिल्लो परिदृश्यले दिएको  छ ।

लेखक उच्च अदालतका न्यायाधीश हुन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।