ad
x

श्रीलङ्काका नयाँ प्रधानमन्त्रीले भने, ‘स्थिति थप खराब हुनेछ’

person explore access_timeबैशाख ३०, २०७९ chat_bubble_outline0

 


श्रीलङ्काका नवनिर्वाचित प्रधानमन्त्री रनिल विक्रमासिङ्घेले देशमा जनताको समस्या र अशान्ति निम्त्याएको आर्थिक संकट सुध्रनुअघि नै बिग्रिने बताएका छन् ।मुलुकले इन्धन अभाव र खाद्यान्नको मूल्यवृद्धिको सामना गरिरहेको छ । कतिपय श्रीलङ्काली नागरिकले खानासमेत पाइरहेका छैनन् ।सरकारले जसरी संकटसँग जुध्न खोजेको छ, त्यसको विरुद्धमा जनता आक्रोशित र हिंसात्मक प्रदर्शन भएका छन् ।मुलुकभर भइरहेका आन्दोलनलाई सम्बोधन गर्न र स्थितिलाई नियन्त्रणमा ल्याउन रनिल विक्रमासिङ्घेलाई प्रधानमन्त्री बनाइएको हो ।विपक्षी दलका सांसद विक्रमासिङ्घे छैटौं पटक देशको प्रधानमन्त्री बनेका छन् ।प्रधानमन्त्री विक्रमासिङ्घेले पदभार ग्रहण गरेपछि पहिलो अन्तरवार्तामा श्रीलङ्काका जनतालाई दिनमा तीन पटकको खाना उपलब्ध गराउने आफूले सुनिश्चित गर्ने बीबीसीलाई बताए ।विश्वबाट थप आर्थिक सहयोगको अपिल गर्दै उनले भने, ‘भोकको समस्या हुने छैन हामीले खाना खोज्नेछौँ ।’देशका नयाँ प्रधानमन्त्रीले श्रीलङ्काको अर्थतन्त्र धराशयी भएको बताएका छन् । यसका साथै उनले देशका जनतालाई सन्देश पनि दिएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘धैर्य राख्नुहोन्, म स्थितिलाई ट्र्याकमा ल्याउनेछ ।’

श्रीलङ्काका राष्ट्रपति गोटाबाया राजापाक्षेले बिहीबार रनिल विक्रमासिङ्घेलाई प्रधानमन्त्रीको सपथ ग्रहण गराए पनि उनी राजनीतिक रूपमा शक्तिशाली राजापाक्षे परिवारसँग नजिक रहेकाले उनको नियुक्तिप्रति असन्तुष्टि छ ।

आफ्नो अन्तरवार्तामा विक्रमासिङ्घेले राष्ट्रपति गोटाबाया राजापाक्षेको राजीनामा माग गर्दै आन्दोलनकारीको मागमा आफू सहमत भएको तर त्यसो नहुने बताए ।

विक्रमासिङ्घेले भने, ‘आरोप लगाउँदा केही पनि हुँदैन । म यहाँ जनताको कल्याणका लागि आएको हुँ ।’

श्रीलङ्काको अर्थतन्त्र निरन्तर ओरालो लागेको छ । खाद्यवस्तु, इन्धन र औषधि या त उपलब्ध छैनन् वा जनताको आर्थिक पहुँच बाहिर भएका छन् । पेट्रोल पम्पमा तेल भर्न लाइनमा बस्दा धेरैले ज्यान गुमाएका छन् ।

सन् १९४८ मा बेलायतबाट स्वतन्त्र भएपछि श्रीलङ्काको यो सबैभन्दा खराब आर्थिक संकट हो ।

श्रीलङ्काको राजधानी कोलम्बोकी एक ६८ वर्षीया महिलाले एएफपी समाचार एजेन्सीलाई भनिन्, ‘हामीसँग मट्टितेल छैन, पेट्रोल छैन, डिजेल छैन । हामीसँग खाना पकाउने ग्यास छैन र हामीसँग दाउरा बाल्ने चुलो पनि छैन ।’

‘हामी हरेक दिन हाम्रा बच्चाहरूको पेट भर्नका लागि संघर्ष गरिरहेका छौँ । खाद्यान्नको मूल्य तीन गुणा बढेको छ । हामीले कसरी आफ्नो जीवन चलाउने ?’

श्रीलङ्काको आर्थिक संकटको सबैभन्दा ठूलो कारण श्रीलङ्का आफ्नो दैनिक आवश्यकताको लागि आयातमा निर्भर हुनु हो, तर श्रीलङ्कासँग आयातको बिल तिर्न डलर छैन । यसको विदेशी मुद्रा सञ्चिति निरन्तर घटिरहेको छ ।

कोभिड महामारीले श्रीलङ्काको अर्थतन्त्र पनि प्रभावित भएको छ । यसै गरी सन् २०१९ मा चर्चमा भएको बम विष्फोटले देशको पर्यटनमा क्षति पुगेको थियो । यससँगै श्रीलङ्काको आर्थिक संकटमा सरकारको कमजोर आर्थिक व्यवस्थापन पनि जिम्मेवार रहेको विज्ञहरू बताउँछन् ।

बीबीसी

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।