ब्रह्मा, विष्णु र महेश्वरको प्रतीकः जनै पूर्णिमाको डोरी

person explore access_timeसाउन २७, २०७९ chat_bubble_outline0

‘येन बद्धो बलिराजा दानवेन्द्रो महावलः । 
तेन त्वां प्रतिबध्नामि रक्षे मा चल मा चल’ 


रामेछापका नीलप्रसाद घिमिरे शुक्रबार पशुपति परिसरमा ठूलो स्वरमा यी मन्त्र उच्चारण गरिरहेका थिए । उनी मात्र होइन, अरू धेरै ब्राह्मणहरु मन्त्रोच्चारण गर्दै भक्तजनका दाहिने हातमा डोरो बाँधिदिँदै थिए । सयौँ हिन्दू धर्मावलम्बीहरू पशुपतिस्थित बागमती किनारमा आफूले लगाएको पुरानो जनै नदीमा बगाएर पण्डितका हातबाट नयाँ जनै धारण गर्दै थिए ।आज यो कार्य पशुपति क्षेत्र परिसरमा मात्र होइन, भक्तपुरको कुम्भेश्वर महादेव, रसुवाको गोसाइँकुण्ड, जनकपुरको गङ्गासागर, धनुषसागर, सोलुखुम्बुको दूधकुण्ड, खोटाङको हलेसी, जुम्लाको दानसाधु, विभिन्न महादेवस्थान र देवस्थलहरुमा यसै गरी जनै फेर्ने र रक्षाबन्धन लगाउनेहरूको भीड छ । कतिपय स्थानमा भने घर घरमा गई ब्राह्मणहरुले आफ्ना यजमानहरुको जनै फेरिदिने र रक्षाबन्धन बाँधिदिने प्रचलन छ ।जनै पूर्णिमा खास गरी धागो र बन्धनको चाड हो । रक्षाबन्धन महिला पुरुष दुवैले दाहिने हातमा बाँध्छन् तर जनै भने पुरुषहरूले मात्र धारण गर्छन् । ब्राह्मण र क्षत्रीय पुरुषहरुले हिन्दु परम्पराअनुसार यज्ञोपवित अर्थात् जनै लगाउने चलन ऋषिमुनि कालदेखि नै चलि आएको हो । 

व्रतबन्धपछि आजीवन जनै
खास गरी बाल्यावस्था पार गरेपछि ब्राह्मण, क्षेत्रीय, ठकुरी र कतिपय नेवार तथा दलित समुदायका बालकले व्रतबन्ध गरेपछि जीवनभर जनै लगाउँछन् । देब्रे काँधमाथि पर्ने गरी दाहिने हातको मुन्तिर पारेर गुरू पुरोहितले मन्त्रोच्चारण गरी तयार पारेको जनै लगाइदिन्छन् । 

व्रतबन्ध गर्दा विधिपूर्वक गुरूपुरोहितले अरूले नसुन्ने गरी कानमा गायत्री मन्त्र सुनाउँछन् । त्यसलाई कण्ठ गर्न लगाउँछन् । व्रतबन्ध गरिसकेका पुरुषले हरेक बिहान हातमुख धोई त्यो मन्त्र उच्चारण गरेपछि मात्र नयाँ कामको सुरुवात गर्ने परम्परा छ । यो एउटा निष्ठामय धर्म र सत्यको बाटो अवलम्बन गर्ने दृढ सङ्कल्प पनि हो । 

यसरी लगाइने जनै निर्माण गर्ने पनि विशेष पद्धति छ । धागो बाट्नेदेखि धागो मिलाउने, शिखा पार्ने अनि जनै पूर्णिमाकै मुहूर्तमा लामो अनुष्ठानका साथ होम तथा यज्ञको गरी मन्त्रद्वारा जनैलाई पवित्र बनाइन्छ । यसरी शुद्ध बनाएपछि मात्र जनै लगाउन योग्य हुन्छ ।

के हो जनै ?
शास्त्रीय भाषामा जनैलाई यज्ञसूत्र, यज्ञोपवित वा ब्रह्मसूत्र भनिन्छ । यसको लम्बाइ ९६ अङ्गुल हुनुपर्ने भनिन्छ । यसको लम्बाइ पनि विशेष अर्थले निर्धारण गरिएको हो । जसमा ६४ अङ्गुलमा कला र ३२ अङ्गुलमा विद्याको योग हुन्छ भन्ने मान्यता छ । ३२ विद्यामा चारवटा वेद, चारैवटा उपवेद, छवटा अङ्ग, छवटा दर्शन, तीनवटा सूत्रग्रन्थ र नौ प्रकारका अरण्यक मिलाएको हो । ६४ कलामा आभूषण, वास्तु आदिको निर्माण, पाककला, चित्रकला, साहित्य, भाषा, सिलाइ, बुनाइ, मूर्ति वा बुट्टा भर्ने, कृषि तथा पशुपालनलगायत रहेका छन् । 

जनै पूर्णिमाकै दिन जनै लगाउनुको विशेष अर्थ छ । वैदिक ग्रन्थमा उल्लेख भएअनुसार मन्त्र पढेर तयार पारिएको ६ सुते काँचो धागोबाट जनै बनाइन्छ । यसमा दुईवटा शिखा हुन्छन् भने छवटा डोरा हुन्छन् । यसलाई तयार पार्दा ३–३ वटा डोराको दुईवटा बन्धन बनाएर तयार पारिन्छ । यी तीनवटा डोराको समूहलाई शिखा भनिन्छ । 

दुईवटा शिखामध्ये एउटा जनैका शिखामा रहेका तीनवटा डोरालाई ब्रह्मा, विष्णु र महेश्वरको प्रतीकका रूपमा मानिन्छ भने अर्को शिखामा रहेका तीनवटा डोरा कर्म, उपासना र ज्ञानका प्रतीकको योग भएको विश्वास गरिन्छ । वैदिक कार्य गर्न र वेद अध्ययनका लागि योग्य हुन जनै लगाउने चलन रहेको छ । 

परिवर्तित परिपेक्ष्यमा चूँडाकर्म या उपनयन सकेका ब्राह्मण या क्षत्रीय मात्र भन्दा पनि चित्त शुद्ध गरेर आस्थावान जो कोही सनातन धर्मका अनुयायीले पनि यज्ञोपवित अर्थात् जनै अरूलाई लगाइदिन र आफूले पनि लगाउँछन् । यसरी मन्त्रद्वारा पवित्र बनाइएका यज्ञोपवितहरुको धारण गर्नाले सूर्य भगवानको प्रत्यक्ष ऊर्जा प्राप्त हुने र गायत्री मन्त्रको उच्चारणले शारीरिक, मानसिक र अध्यात्मिक सार्मथ्यको वृद्धि हुने जनविश्वास रही आएको छ ।

 नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका उपकुलपति डा. जगमान गुरुङ्का अनुसार जनै अध्यात्मको बाटो खुलाउने यज्ञोपवित हो । त्यसकारण तागाधारी वर्गले विधिपूर्वक जनै धारण गरेर समाजमा आफ्नो वर्चस्व कायम गर्छन् । जनै धारण गर्ने सव्येन– अपसव्येन दुई पद्धति छन् । सामान्य अवस्थामा बाँया काँधमा अड्याएर दाहिनेतिर फेरो छोडेर जनै लगाइन्छ । यसरी जनै लगाउनु सव्य अथवा सव्येन पद्धति हो । सव्य अथवा सव्येन पद्धति सुल्टो पद्धति हो तर मान्छे मरेर काजकिरियामा बस्दा थलामा पिण्ड लडाउँदा दाहिने काँधमा जनै अड्याएर बायाँतिर फेरो छोडेर जनै लगाइन्छ । यसरी दाहिने काँधमा ग्रन्थी अड्याएर बाँयातिर फेरो छोडेर जनै लगाउने पद्धति अपसव्य अथवा अपसव्येन पद्धति हो । अपसव्य अथवा अपसव्येन पद्धति उल्टो पद्धति हो । 

रक्षाबन्धन
खास गरी धार्मिक स्थलमा गई पण्डितद्वारा विधिपूर्वक प्रतिष्ठापित गराइएको काँचो धागो मन्त्रोच्चारण गर्दै दाहिने हातमा लगाउने कार्य हो रक्षाबन्धन । रक्षाबन्धनले विभिन्न विपत्तिबाट जोगिने धार्मिक विश्वास रहिआएको छ । 
यस दिन बहिनीले भाइलाई राखी बाँधिदिने परम्परा छ । यो भाइ र बहिनी बीचको अटुट प्रेमको प्रतीकको पर्व पनि हो । यस शब्दमा रहेका ‘रक्षा र बन्धन’ को विशेष अर्थ छ । रक्षाको अर्थ भाइले बहिनीको रक्षा गर्ने वाचा दिन्छ भने बन्धन जसले भाइ बहिनीको सम्बन्धमा घनिष्ठता ल्याउने विश्वास गरिन्छ । 

रक्षाबन्धनबारे पौराणिक मान्यताअनुसार देवराज इन्द्र र दैत्यराज वृत्तासुरका साथ १२ वर्षसम्म भयङ्कर युद्ध चलेको थियो । यस युद्धमा असुर (राक्षस)ले देवतालाई हराएका थिए । त्यसपछि पराजित भएका देवताहरूले धर्म र संस्कारविहीन भएर जीवनयापन गर्न थाले । यसले उनीहरुमा ग्लानि र निराशा पैदा गर्यो । 

यस्ता निरास र गौरवहीन जीवनदेखि बाँच्नुभन्दा मर्नु उचित ठानेर देवराज इन्द्र राक्षसहरुसँग अन्तिम युद्ध गर्ने प्रतीज्ञा गरे । यो प्रतीज्ञा गरेको दिन श्रावण शुक्ल चतुर्दशी परेको थियो । अतः देवगुरु वृहस्पतिले अघिल्लो दिन इन्द्रको रक्षा र विजय हुन् भन्ने शुभकामनासहित श्रावण पूर्णिमाको शुभ साइतमा इन्द्रलाई रक्षाबन्धन बाँधेर बल प्रदान गरेका थिए । यही दिनबाट रक्षाबन्धनको सुरुवात भएको मानिन्छ । त्यसैले यस दिनलाई सत्यको विजय गराउन र असत्यलाई हराउन सुरु गरिएको दिनको रुपमा पनि मानिन्छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।