केन्द्रीय संस्करण
समाचार

डा. केसीको अनशन : अरु नै स्वरुपमा राष्ट्रिय अभियान सुरु गर्न सुझाव

person explore access_timeकात्तिक २०, २०७६ chat_bubble_outline2

प्रा. डा. गोविन्द केसीले कात्तिक १८ गते सोमबारबाट १७ औँ अनशन सुरु गरेका छन् । चिकित्सा शिक्षा क्षेत्रमा सुधारको माग गर्दै बारम्बार सत्याग्रहमा सामेल हुँदै आएका डा. केसीको समग्रमा यो १७ औँ अनशन हो । यद्यपि सरकारी सेवाबाट अवकास पाएपछि उनको यो पहिलो अनशन हो । उनी हालै सेवानिवृत्त भएका हुन् ।

डा. केसीले १६ औँ पटकसम्म अनशन बस्दा सरकारले विभिन्न चरणमा गरेका सम्झौता कार्यान्वयन नभएपछि अनशन बस्न बाध्य भएको भन्दै १७ औँ अनशन थालेका हुन् । २०६९ असार २१ गते त्रिवि शिक्षण अस्पतालबाट पहिलो अनशन सुरु गरेका उनले १७ औँ अनशन डडेल्धुरामा एक व्यक्तिको घरमा सुरु गरेका हुन् ।

१६ औँ अनशनसम्म केसीलाई साथ दिदै आएका स्वास्थ्य क्षेत्रका व्यक्तिहरुले १७ औँ अनशनसम्म आईपुग्दा फरक धारणा राख्न थालेका छन् । नेपालको चिकित्सा शिक्षा सुधारको लागि अब केसीले अनशनभन्दा पनि अन्य विकल्प लिनुपर्ने बताउँदै आइरहेका छन् । डा. केसीको उमेर पनि अब अनशन बस्न सक्ने अवस्थामा नभएको भन्दै चिकित्सा शिक्षा सुधारको लागि केसीले अरु नै स्वरुपमा राष्ट्रिय अभियान सुरु गर्नुपर्ने स्वास्थ्य विज्ञहरुको सुझाव छ ।

हामीले लामो समयदेखि स्वास्थ्य क्षेत्रमा आवद्ध व्यक्तिलाई डा. केसीले थालेको १७ औँ अनशनको औचित्य छ कि छैन भनेर प्रश्न गरेका छौँ । उहाँहरुकै शब्दमा यस्तो छ जवाफ–

अनशन ठिक, समय बेठिक : डा. सुशीलनाथ प्याकुरेल

संघीयताको मर्मभित्र राज्यले नागरिकलाई सबै प्रकारको सेवा सुविधा दिनुपर्छ भन्ने माग जायज हो र आवश्यक पनि हो । तर उहाँको अनशन बस्ने समय गलत हो । यो समय चिकित्सा शिक्षा अध्ययनका लागि विद्यार्थी भर्ना हुने समय हो । उहाँको अनशनले विद्यार्थी भर्नामा समस्या पनि ल्याउन सक्छ । मैले स्वास्थ्य मन्त्रालयमा हुँदा उहाँलाई भनेको पनि छु । उहाँको सबै माग जायज हुँदा हुँदै पनि विद्यार्थी भर्ना हुने बेलामा अनशन बस्दा कतै उहाँ विद्यार्थी विदेश पठाउन पो बस्नु भएको होकि भनेर मान्छेले गलत पनि त सोच्ने भए ।

नेपाली विद्यार्थीले आफ्नै मकै, पिठो बोकेर चिकित्सा शिक्षा अध्ययन गर्न पाउनु पर्छ ।   काठमाडौँ केन्द्रित मात्रै होइन, सबै ठाउँमा मेडिकल कलेज संचालन गर्नुपर्छ । पैसा नभएका राम्रा विद्यार्थीले छात्रावृत्तिबिना पढ्न सक्ने अवस्था छैन, उहाँको माग सबै ठिक भए पनि अनशन बस्ने समय मलाई चित्त बुझेन ।

यो समयमा चिकित्सा शिक्षा अध्ययनको लागि नेपाल होस् या विदेशबाट विद्यार्थीहरुको लगानी भईसकेको हुन्छ । भर्ना हुनुभन्दा दुई÷चार महिना अघिनै अनशन बस्ने हो भने राज्यको ध्यान जाने थियो । यो भर्नाको समयमा अनशन बस्दा विद्यार्थी रनभुल्लमा पर्छन् ।

डा. केसीको अनशनले भारतलाई समेत प्रभाव पा-यो : प्रा.डा. ढुण्डीराज पौडेल

डा. गोविन्द केसीले अनशनले नेपालको स्वास्थ्य शिक्षा क्षेत्रमा धेरै परिवर्तन भएको छ । चिकित्सक शिक्षा आयोग गठन डा. केसीको अनशनकै उपलब्धी हो । नेपालमा स्वास्थ्य शिक्षामा धेरै समस्या भएपछि चिकित्सक शिक्षा आयोगले देखिएका विभिन्न समस्यालाई सामाधानको लागि आयोग हुनु पर्ने डा. केसीको माग थियो । अहिले आयोग स्थापना भईसकेको छ ।

नेपालमा चिकित्सक शिक्षा अध्ययनका लागि शुल्क र सिट संख्या निर्धारणको काम पनि डा. केसीको अनशनकै अर्काे उपलब्धी हो । यतिसम्म कि डा. केसीको अनशनले भारतमा समेत समेत प्रभाव पारेको छ । मेडिकल शिक्षाको सवालमा भारतमा पनि नेपालको जस्तै आन्दोलन भएपछि अहिले मेडिकल काउन्सिल खारेज गरेर मेडिकल कमिशन लागू गरिएको छ । नेपालको मेडिकल स्वास्थ्य शिक्षामा डा. केसीले अनशनले धेरै कुरामा परिवर्तन ल्याएको छ ।

तर डा. केसीले अब अनशनभन्दा पनि यो अभियानलाई राष्ट्रिय अभियानको रुपमा लानुपर्ने हो । उहाँको उमेर र स्वास्थ्य अवस्थाको कारणले पनि अब पहिलाको जसरी अनशन बस्न सक्ने अवस्था छैन । मैले अनशन बस्नु गलत भनेको होइन तर अब आफ्नो स्वास्थ्यलाई पनि ध्यानमा राखेर राष्ट्रिय अभियानमा लाग्नु पर्ने हो र यो समयमा पनि देशको स्वास्थ्य शिक्षाको बारेमा चासो दिएर अनशन बस्नु भएको छ, दु.ख लाग्दो कुरा हो ।

अनशन बस्नु भएको छ । उहाँको उमेरले अनशन धान्न सक्ने अवस्था छैन । बिस्तारै स्वास्थ्यमा समस्या आउने छ । उहाँको अनशनलाई समर्थन गर्ने व्यक्तिहरु आन्दोलनमा उत्रिने छन् । फेरि स्वास्थ्य संस्था ठप्प नहोला भन्न सकिन्न । यो भनेको नागरिकलाई दु.ख दिने काम हो । त्यसैले अनशनभन्दा पनि राष्ट्रिय अभियानको रुपमा अन्य विकल्प अपनाउनु भएको भए राम्रो हुन्थ्यो ।

अनशन बस्नु जायज हो : नेपाल चिकित्सक संघका अध्यक्ष डा. मुक्तिराम श्रेष्ठ

डा. केसीले १६ औँ अनशनसम्म सरकारसँग भएको सहमति कार्यान्वयनको लागि दवाब स्वरुप १७ औँ अनशनमा बस्नु भएको हो । उहाँले अघि सार्नु भएको मागहरु नेपालको चिकित्सा शिक्षाको लागि आवश्यक छन् । जुन माग सरकारले सम्बोधन गर्न सक्ने र गर्नुपर्ने खालका छन् । तर अहिलेको सरकारको अवस्था हेर्दा सम्बोधन होला जस्तो मलाई लाग्दैन । प्रधानमन्त्रीको नियत हेर्दा पनि सम्झौता भएका मागहरु सम्बोधन नहुने छाँट देखेरनै डा. केसीले १७ औँ अनशन बस्नु भएको हो । यो अनशन जायज छ । डा. केसीले उठाएका मागहरु सरकारले सम्बोधन गर्नुपर्छ ।

अनशनको औचित्य छ : सरकारी चिकित्सक संघका अध्यक्ष डा. दिपेन्द्र पाण्डे

डा. केसीले नेपालको चिकित्सा शिक्षाको लागि जायज मागहरु उठाएको हुँदा १७ औँ अनशनको औचित्य छ । अनशनले धेरै कुरामा परिवर्तन आएको हुँदा सरकारी चिकित्सक संघको समर्थन छ ।

सरकारले डा. केसीको मागलाई बेवास्ता गरेकै हुँदा डा. केसीले १७ औँ अनशन बस्नु परेको हो । पत्रकार सम्मेलन गरेरै समयसिमा दिँदा पनि सरकारले बेवास्ता गरेको हुँदा डा. केसी अनशन बस्न बाध्य हुनु भएको हो, उहाँको जायज माग सरकारले सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।

समयमा सम्बोधन गर्ने हो भने भोलिका दिनमा बन्द–हड्ताल जस्ता कुराहरुले प्राथमिकता पाउने थिएनन् । त्यसैले समयमै डा. केसीको माग सम्बोधन गर्नुपर्छ । नीजि मेडिकल कलेजले तोकिएको भन्दा बढी शुल्क लिएको छ भने यो फिर्ता हु्नुपर्छ । यो हाम्रो पनि माग हो ।

यस्ता छन् डा. केसीका १७ औँ अनशनका मागहरुः

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Nov. 6, 2019, 7:07 p.m. Arjun Pokharel
    There should be random checks for evaluation of licensed doctors also. If they do not pass, they need to be suspended. If they do not pass the next two tries their license should be revoked. Medical license should not be a one time deal. Doctors should study continuously. If they can’t pass the yearly exams they should not be allowed to practice.
  2.  0 Reply
  3. Nov. 6, 2019, 12:31 p.m. Arjun Pokharel
    This is the true picture of Nepal. We are hypocrites. We all have relatives as doctors that were not qualified to be a doctor. As long as there are people who are willing to pay to educate their unqualified kids the problem will not go away. This is the root of the problem. If unqualified people are not allowed to enter the field, the quantity game will be minimized in such a say that the medical schools established for profit will not get anyone to teach. Many people are dying these days due to malpractice of bad doctors. We need to stop unqualified people from entering the field. It is good to die without care than be killed by a quack.
  4.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.