ad
x

मृत्यु हुँदा मानिसले झैँ दुःख मनाउँछन् हात्ती, पहिलो पटक भयो यो नयाँ खुलासा

person explore access_timeजेठ ८, २०७९ chat_bubble_outline0

सन् २०१३ मा सञ्जिता पोखरेलले पहिलो पटक एसियाली हात्तीहरु मृृत्युमाथि विलाप गरिरहेको देखिन् । भारतको एउटा निकुञ्जमा अलि पाको उमेरको पोथी हात्तीको संक्रमणका कारण मृत्यु भएको थियो । एउटा जवान पोथी शवको वरिपरि घेरा लगाएर हिँडिरहेको थियो । ताजा गोबरको थुप्रोले अन्य हात्तीहरू पनि भर्खरै त्यहाँ आएका थिए भनी सङ्केत गर्दथे ।


स्मिथसोनियन संरक्षण जीवविज्ञान संस्थानका जीवविज्ञानी डा। पोखरेलले भनिन्, ‘त्यहीँबाट हामी जिज्ञासु भयौँ ।’ उनी र जापानको क्योटो विश्वविद्यालयका वन्यजन्तु जीवविज्ञानी नचिकेता शर्मा यसबारे थप जान्न उत्सुक भए किनभने यस्तो दृश्य निकै विरलै देख्न पाइन्छ किनभने हात्ती धेरैजसो घना जङ्गल वा घाँसे मैदानमा बस्छन् ।रोयल सोसाइटी ओपन साइन्स जर्नलमा यी दुईको शोध बुधबार प्रकाशित भएको छ । यी दुईले संसारभरीका मानिससँग हात्तीले दुःख जताएको भिडियो युट्युबमार्फत् पठाउन अपिल गरे ।  त्यसपछि उनीहरुसँग थुप्रै भिडियो भए जसमा हात्तीका भिन्न भिन्न प्रतिक्रिया देख्न सकिन्थ्यो । हात्तीले शव छुन्थे । शवको चारैतिर चक्कर लगाउँथे । सुरक्षा दिन्थे । मरेको हात्ती उठ्छ कि भनेर लात हिर्काउँथे । मरेका हात्तीलाई बोक्नका लागि आफ्नो सुँड प्रयोग गर्दथे । यहाँसम्म कि हात्तीहरुलाई भिडियोमा कामिरहेको पनि देख्न सकिन्छ ।   छावा मर्दा पोथी हात्तीले उचालेर घुमाउँछन्यदि छावा मर्छ भने उसकी आमा हात्तीले आफ्नो सुँडले उठाएर घुमाउने गर्छ । यस्तो प्रकारको शोधलाई कम्पेरेटिभ थानाटोलोजी भनिन्छ । यसमा भिन्न भिन्न जीवको मृत्युपछि उसको साथी जीवको के प्रतिक्रिया रहन्छ, त्यसबारे शोध, अनुसन्धान हुने गर्छ । डा. पोखरेलका अनुसार एशियाली हात्तीको त थुप्रै कहानी छ । संसारभरीका पत्रिकामा यिनिहरुको प्रतिक्रियाका कहानी प्रकाशित भएका छन् । तर कुनै वैज्ञानिक दस्तावेज भने थिएन ।धेरैजसोले अनुहार र कानलाई छुन्छन् युट्युबमा भेटिएका भिडियोमार्फत् यी दुई जीवविज्ञानीले हात्तीको मृत्यु हुँदा अन्य हात्तीको प्रतिक्रियाका २४ केस निकाले । यो शोधमा इन्डियन इन्स्टिच्युट अफ साइन्सका रमन कुमार पनि समावेश भए । यी तीनजना मिलेर हात्तीले आफ्नो साथीको मृत्यु हुँदा सबैभन्दा सामान्य प्रतिक्रिया दिएको भनेको छुने र सुँघ्ने हो । हात्तीले साधारणतया मृत हात्तीको अनुहार र कान छुन्छन् र सुँघ्छन् ।

उठोस् भनेर शवलाई हल्लाइरहन्छन्

जवान हात्ती आफ्नो खुट्टाले शवलाई हल्लाउने कोसिस गर्छन् । तीनवटा घटनामा बच्चा मरेपछि पोथी हात्तीले खुट्टाले लगातार हानेर उठाउने प्रयास गरेको देखियो । कतिपटक त दिनभरी बच्चाको शवलाई उठाएर हिँड्छन् । यसो गरेर बच्चा जिवित होस् भन्ने पोथी हात्तीको चाहना हुन्छ ।

यद्यपि, अवलोकन पूर्णतया नयाँ भने थिएन । अन्वेषकहरूले बाँदर र बाँदरका आमाहरूले मृत शिशुहरूलाई बोकेको देखेका छन् । डल्फिन र ह्वेलहरूले मरेका बच्चालाई आफ्नो पिठ्यूँमा बोकेको पनि देखेका छन् वा तिनीहरूलाई सास फेर्न आग्रह गरेझैं पानीको सतहमा धकेलेको पनि देखेका छन् ।  स्कटल्याण्डको युनिभर्सिटी अफ स्टर्लिङ्गका हात्ती अनुसन्धानकर्ता फिलिस लीले उनले अफ्रिकी हात्तीकी आमाले आफ्नो मरेको छावालाई दिनभर बोकेको देखेको बताएकी थिइन् ।

डा. पोखरेलले एशियाली हात्ती जिवित हुँदा पनि छोएर आफ्नो समवेदना प्रकट गर्ने बताउँछिन् । यिनीहरु एक–अर्काको विपरित दिशामा सुत्छन् तर यिनीहरुको सुँडले एक–अर्कालाई छोइरहेको हुन्छ । कतिपटक सुँडलाई एक–आपसमा बाँध्ने पनि गर्छन् ।

दोस्रो सबैभन्दा ठूलो प्रतिक्रिया चिच्याउन, कोलाहल मच्चाउनु हो । हात्तीको समूहले मरेको हात्तीको चारैतिर एउटा सुरक्षा घेरा बनाउँछन् । नजिक बस्छन् र बेस्सरी चिच्याउन सुरु गर्छन् । यदि कोही मानिस वा अन्य जनावर यसबीचमा आउँछन् भने तिनीहरुको खैरियत छैन । त्यसको पिछा गर्छन् । केहीले मृत हात्तीलाई उठाएर सार्ने पनि प्रयास गर्छन् । शवलाई कुनै जनावरमा व्यक्तिले केही गलत नगरुन् भनेर तिनीहरु यस्तो गर्छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।