ad
x

महिनावारीका बेला बग्ने रगतले खोल्छ स्वास्थ्यको राज, यी संकेतलाई बेवास्ता नगर्नुहोस्

person explore access_timeजेठ १०, २०७९ chat_bubble_outline0

महिनावारीका बेला हुने समस्यासँग सबै महिला जानकार छन् तर यतिबेला श्राव हुने रगतले तपाईंको स्वास्थ्य र रोगबारे धेरै कुरा बताउँछ ।


वर्ल्ड बैंकका अनुसार विश्वभरी दैनिक लगभग ८० लाख महिला महिनावारीबाट गुज्रन्छन् । महिनावारीका निस्कने रगतको रङले ब्याक्टेरियल संक्रमण, यौनजन्य रोगको संकेत दिन्छ ।भारतको आयु हेल्थ अस्पतालकी एमबीबीएस डाक्टर अनन्या आरका अनुसार महिलामा महिनावारीको सुरुवाती केही वर्षमा हुने रक्तश्रावको रङ परिवर्तन हुनु साधारण कुरा हो । यतिबेला रगत रातोबाट खैरो हुनसक्छ । महिनावारीको साइकलका बेला रगतको रङमा परिवर्तन हुनसक्छ ।उदाहरणका लागि सुरुवातमा रगतको रङ गहिरो रातोबाट सुरु भएर उमेरको एक चरणमा महिनावारी समाप्त हुँदा खैरोसम्म हुन सक्छ । सुरुमा यसको रङ खैरो पनि हुनसक्छ र बिस्तारै यसमा परिवर्तन भएर रातो पनि हुनसक्छ ।उनले भनिन्, ‘यदि तपाईंको महिनावारीको रगतको रङ सामान्यको तुलनामा हल्का रातो हुँदै गइरहेको छ भने यो चिन्ताको कुरा हो । केही स्थितिमा रगतको रङ डार्क पर्पल रेड पनि हुनसक्छ । यो ती महिलामा सामान्य हुन्छ जसलाई विगतमा फाइब्रोएड वा एन्डोमेट्रियोसिस भएको छ ।’जुन महिलाको महिनावारीको रङ गहिरो रातो हुन्छ उनीहरुलाई गर्भधार(ा गर्न समस्या हुनसक्छ वा रगत जम्ने समस्या पनि हुनसक्छ । यस्तो अवस्थामा गर्भावस्थाका बेला सालमा हानी पुग्नसक्छ । यदि कसैमा यस्तो कुनै लक्षण मात्रै पनि छन् भने उनीहरुले डाक्टरको सल्लाह लिनुपर्छ ।बेंगलुरुका मिलान फर्टिलिटी अस्पतालकी डाक्टर स्नेहा डी शेट्टीका अनुसार महिनावारीले महिलाको स्वास्थ्यबारे धेरै कुरा जानकारी दिन्छ । कति दिनसम्म रगत बगिरहेको छ, यतिबेला रगत कति बग्यो, रगतको रङ र यसको लक्षणले महिलाको स्वास्थ्यबारे धेरै कुरा बताउँछ ।

उनले भनिन्, ‘साधारणतया धेरैजसो महिलाको दुईदेखि पाँच दिनसम्म रक्तश्राव हुने गर्छ । महिनावारीमा बग्ने रगत हर्मोन एक्टिभिटी, महिनावारीको अवधि, संक्रमण, स्वास्थ्य स्थिति जस्ता थुप्रै कुराको संकेत दिन्छ । यसबारे पत्ता लगाएर समयमा नै उपचार गरेर थुप्रै रोगबाट बच्न सकिन्छ ।

गहिरो रातो रङः

महिनावारीको सुरुवातमा रगतको रङ हल्का रातो हुनसक्छ । गहिरो रातो रङले फाइब्रोयड युटेरस, गर्भपात, एक्टोपिक प्रेग्नेन्सीको संकेत दिन्छ ।

महिनावारीको रगतको रङ खैरो, पहेँलो, सुन्तला रङको, हरियो वा रगतबाट दुर्गन्ध आउनु ब्याक्टेरियल इन्फेक्सन वा यौन रोगको संकेत हुनसक्छ ।

यसबाहेक यदि महिनावारीको श्राव असाध्यै धेरै वा जम्ने समस्या छ भने महिनावारी सातदेखि आठ दिनभन्दा बढीसम्म भइरहेको छ वा महिनावारी निकै छिटो वा निकै ढिलो भइरहेको छ भने यस्तो स्थितिमा तुरुन्त डाक्टरको सल्लाह लिनुहोस् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।