ad
x

बिल गेट्सबाट मोदीले पाउने अवार्डमाथि आपत्ति किन ?

person explore access_timeअसोज १, २०७६ chat_bubble_outline0

भारतको प्रधानमन्त्री बनेपछि नरेन्द्र मोदीले विभिन्न अन्तर्राष्ट्रिय अवार्ड पाइसकेका छन् । यस्तैमा उनले अर्को एउटा अवार्ड पाउँदैछन् जसमाथि  निकै विवाद भइरहेको छ ।


बिल एण्ड मेलिन्दा गेट्स फाउन्डेशनले मोदीलाई ‘ग्लोबल गोलकिपर अवार्ड’ दिने घोषणा गरेको छ । तर यो घोषणापछि चर्चित वकिल, मानव अधिकारकर्मी, समाजसेवीले बिल र मेलिन्दा गेट्स फाउन्डेशनको निकै आलोचना गरिरहेका छन् ।फाउन्डेशनले सेप्टेम्बर २४  मा चौथो वार्षीक गोलकिपर्स ग्लोबल गोल्स अवार्डको क्रममा मोदीलाई सम्मानित गर्नेछ ।यो अवार्ड प्रधानमन्त्री मोदीको फ्ल्यागशिप कार्यक्रम ‘स्वच्छ भारत अभियान’को लागि हो ।यो कार्यक्रममार्फत् देशभरी लाखौं शौचालयको निर्माण गरिएको र स्वच्छताप्रति मानिसहरुमा व्यापक जागरुकता आएको भारतीय सरकारले दाबी गर्ने गर्छ ।तर मोदीलाई अवार्ड दिने घोषणा गरेपछि गेट्स फाउन्डेशनको आलोचना भइरहेको छ ।सन् १९७६ मा नोबेल शान्ति पुरस्कार जितेका मेरिड मेग्वेइरले गेट्स फाउन्डेशनलाई एक पत्र लेखेको छ । मेरिडले आफ्नो पत्रमा लेखेका छन्, ‘हामीलाई यो सुन्दा अचम्म लाग्यो कि बिल एण्ड मेलिन्दा गेट्स फाउन्डेशनले यो महिना भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई एक पुरस्कार दिँदैछ । नरेन्द्र मोदीको पालामा भारत खतरनाक र घातक अव्यववस्थातर्फ अघि बढेको छ जसका कारण मानवाधिकार र लोकतन्त्र लगातार कमजोर भएको छ । यसले हामीलाई विशेष रुपमा तनावमा पारेको छ किनभने तपाईंको फाउन्डेशनको घोषित मिशन, जीवनलाई संरक्षित गर्नु र असमानताबाट लड्नु हो ।’यो पत्रमा उनले भारतमा अल्पसंख्यक (विशेषगरी मुसलमान, इसाइ र दलित) मा बढ्दो हमला, असम र कश्मीरमा मानवाधिकारको कथित उल्लंघनबारे बताउँदै फाउन्डडेशनले प्रधानमन्त्री मोदीलाई दिइने पुरस्कार  बारे पुनः विचार गर्न आग्रह गरेका छन् ।

यो सम्मानको घोषणाको समयबारे पनि आलोचना भइरहेको छ । यतिबेला असम र जम्मू–कश्मीरमा मोदी सरकारले विवादित निर्णय लिएका छन् जसको व्यापक आलोचना भइरहेको छ ।

जम्मू–कश्मीरमा पाँच अगस्टपछि स्थिती सामान्य हुन सकिरहेको छैन । कश्मीरमा थुप्रै आवश्यक सेवा अहिले पनि बाधित छन् । कश्मीरमा भारत सरकारमाथि मानवाधिकारको उल्लंघनको गम्भीर आरोप लागिरहेको छ ।

यस्तै, मंगलबार समाज सेवासँग जोडिएको दक्षिण एशियाली अमेरिकीको एक समूहले गेट्स फाउन्डेशनलाई एउटा खुल्ला पत्र लेखेको छ ।

 उक्त पत्रमा कथित मानवाधिकारको उल्लंघनको हवाला दिँदै प्रधानमन्त्री मोदीलाई पुरस्कार दिने निर्णयको आलोचना गरिएको छ ।

उक्त पत्रमा लेखियो, ‘पछिल्लो एक महिनाभन्दा बढी समयदेखि प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले जम्मू–कश्मीरका ८० लाख जनतालाई नजरबन्द गरेको छ । बाहिरी दुनियाँबाट त्यहाँ संचार सुविधा र मिडिया कभरेज बन्द छ । यहाँ बच्चासमेत हज्जारौंलाई हिरासतमा लिइएको छ ।’

यसमा लेखिएको छ, ‘भारतीय सुरक्षाकर्मीले स्थानीयमाथि कुटपिट गरेको, यातना दिएको र एउटा बच्चाको हत्या गरेको भन्ने रिपोर्ट पनि सार्वजनिक भइरहेको छ ।’

‘यो पुरस्कार भारत सरकारको मानवाधिकारको उल्लंघनको विरोधमा अन्तरराष्ट्रिय समुदायको बेवास्ता र मौनतालाई दर्साउनेछ ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।