ओली पक्षले सुनसरीमा समानान्तर कमिटी बनाएको हो, वैधानिक अध्यक्ष बस्नेत हुन्

person explore access_timeकात्तिक ६, २०७८ chat_bubble_outline0

सुनसरी जिल्लामा नेकपा एमालेको वैधानिक अध्यक्ष रेवतीरमण भण्डारी हुन् कि रमेश बस्नेत भन्ने विवाद बाहिर आएको छ । एमाले सुनसरी जिल्लाको अधिवेशन २०७० सालमा सम्पन्न भएको थियो । र, त्यो अधिवेशनले रेवतीरमण भण्डारीलाई जिल्ला अध्यक्ष छानेको थियो । तर अहिले वैधानिक अध्यक्ष रमेश बस्नेत नै हुन् ।


२०७१ सालमा पार्टीको नवौँ राष्ट्रिय महाधिवेशन भयो । सो महाधिवेशनमा तत्कालीन जिल्ला अध्यक्ष रेवतीरमण भण्डारीले केन्द्रीय लेखा समितिमा उम्मेदवारी दिनुभयो । एमालेको विधानले के भन्थ्यो भने कुनै पनि तहको नेतृत्वले आफूभन्दा माथिल्लो तहको कमिटीको कुनै पनि अधिवेशनमा उम्मेदवारी दिनेवित्तिकै सोही बेलादेखि उसको साबिकको पद समाप्त हुनेछ ।विधानको यही वैधानिक व्यवस्थाअनुसार भण्डारीजी नवौँ महाधिवेशनमा उम्मेदवारी दिएर हारिसकेपछि उहाँको जिल्ला अध्यक्ष पद समाप्त भयो । उहाँले केन्द्रमा पनि हार्नुभो, जिल्ला अध्यक्ष पद पनि सिद्धियो ।नवौँ महाधिवेशन सकिएपछि भएको नेकपा एमालेको सुनसरी जिल्ला परिषद्ले भण्डारीको ठाउँमा द्वारिकलाल चौधरीलाई जिल्ला अध्यक्ष चयन गर्यो । त्यसपछि द्वारिकलालले केही वर्ष अध्यक्षको जिम्मेवारी सम्हाल्नुभयो ।

यहीबीच, २०७४ सालमा स्थानीय चुनाव भयो । जिल्ला अध्यक्ष रहनुभएका द्वारिकलाल इटहरीको मेयरमा विजयी हुनुभयो । चुनाव जितेपछि उहाँ आफैंले म दुईवटा कार्यकारी पदमा रहन्नँ भनेर अध्यक्ष पद छाड्नुभयो । पार्टी अध्यक्षबाट द्वारिकलाल विदा भइसकेपछि २०७४ साल असोजतिर पार्टीको जिल्ला परिषद् बैठक बस्यो । सो बैठकले रमेश बस्नेतलाई अध्यक्ष, नन्द बस्नेतलाई उपाध्यक्ष र पर्शुराम यादवलाई सचिवमा चयन गर्यो ।

त्यो परिषद्को बैठक एकखालको निर्वाचन नै जस्तो भएको थियो । त्यसबेला अध्यक्षमा इटहरीकी उपमेयर लक्ष्मी गौतमको उम्मेदवारी परेको थियो, उहाँलाई मिलाउने काम भयो । उपाध्यक्षमा मुरारी सुवेदीको उम्मेदवारी परेको थियो, उहाँलाई पनि व्यवस्थापन गरियो । सचिवमै पनि उम्मेदवारी पर्ने कुरा थियो तर नेतृत्वले सर्वसम्मत ढङ्गले नै रमेश बस्नेतलाई अध्यक्ष, नन्द बस्नेतलाई उपाध्यक्ष र पर्शुराम यादवलाई सचिव बनाएको हो ।

यही क्रममा २०७५ साल जेठ ३ गते एमाले र माओवादीबीच एकता भएर नेकपा बन्यो । पार्टी केन्द्रले एकीकरणको विधि बनाउँदा सुनसरीको जिल्ला अध्यक्ष माओवादीको भागमा पर्यो । माओवादीका तत्कालीन जिल्ला अध्यक्ष पप्पु मण्डल नेकपाको अध्यक्ष छानिनुभयो । एमालेका अध्यक्ष रमेश बस्नेत चाहिँ जिल्ला कमिटीको सचिव हुनुभयो ।

पछि नेकपाभित्र विवाद सुरु भयो । पार्टी एक भएकै बेला ०७७ पुस ५ गते संसद् विघटनको घटना भयो । यो घटनापछि माधव नेपाल लाइनका सबै नेता–कार्यकर्ताहरु देशभरि प्रतिगमनविरुद्ध आन्दोलनमा उत्रिए । सुनसरीमा पनि त्यही भयो ।

यही क्रममा ०७७ चैत्र ४ र ५ गते माधव नेपाल समूहको राष्ट्रिय कार्यकर्ता भेला भयो । सो भेलाले देशभरि समानान्तर कमिटीहरु बनाउने भनेर निर्णय गर्यो । तर सुनसरीमा चाहिँ माधव नेपाल लाइनकै मान्छे रमेश बस्नेत एमालेको जिल्ला अध्यक्ष भएको हुनाले त्यहाँ समानान्तर कमिटी बनाउने स्थिति बनेन, त्यही जिल्ला कमिटीले नै आन्दोलन अगाडि बढायो ।

यहीबीचमा अध्यक्ष केपी ओलीसँग निकट रहनुभएका रेवतीरमण भण्डारीको अध्यक्षतामा उहाँहरुले समानान्तर कमिटी बनाउनुभयो । बस्नेत नेतृत्वको जिल्ला कमिटी माधव नेपाल टिम हो, त्यसैले अर्को टिम चाहिन्छ भनेर उहाँहरुले समानान्तर कमिटी बनाउनुभएको हो । रेवतीरमण भण्डारी, जो पूर्वअध्यक्ष भइसकेकै मान्छे हो । सभासद पनि भइसक्नुभएको मान्छे हो । उहाँको नेतृत्वमा समानान्तर कमिटी बनाएर उहाँहरुले त्यही कमिटीको माध्यमबाट गतिविधिहरु गर्नुभयो ।

नेकपा एमालेमा जब १० बुँदे सहमति भयो, त्यसपछि जेठ २ को कमिटीमा फर्कने भनिसकेपछि सुनसरीको पार्टीको इतिहासलाई हामीले केलाउँदै ल्याउने हो भने आधिकारिक कमिटी भनेको चाहिँ रमेश बस्नेतकै हुन्छ । रेवतीरमण भण्डारीको कमिटी चाहिँ समानान्तर कमिटी हो । जतिबेला माधव नेपालको टिम प्रतिगमन विरोधी आन्दोलनमा थियो, त्यो बेला उहाँहरु (ओलीपक्ष) ले बनाएको त्यो टिम हो ।

अहिलेकै जस्तो तरिकाले जाने हो भने यसबाट भोलि पार्टीलाई घाटा हुन सक्छ । आज वडाको अधिवेशनमा यसको असर परेको छ । ९ गते नगरको अधिवेशनमा पनि यसको असर पर्छ । जिल्लाको अधिवेशनमा पनि पर्छ र समग्र पार्टी कमिटीहरुमा यसको असर पर्छ ।

मूलतः आगामी निर्वाचन पनि नजिकै छ । त्यसकारण अहिले व्यक्तिसँगको इगो, टकराव र चित्त दुःखाइलाई म अहिले बलियो छु भनेर साँध्न खोजियो भने सिङ्गो पार्टीलाई नै यसले असर पुर्याउन सक्छ ।

अहिले रमेश बस्नेतलाई स्वीकार गर्दिनँ भनिए पनि खास कारण चाहिँ के हो भने पार्टी नेतृत्वसँग भण्डारीजीको केही असन्तुष्टिले काम गरेको देखिन्छ । हिजोको अवस्थामा हेर्दाखेरि र सुनसरी र धरान भनेको माधव नेपालको पकड जिल्ला र नगर हुन् । गुट भनिसकेपछि स्वाभाविक रुपमा हिजो बलियो विचार समूहले कमजोरलाई पेल्ने काम गरेको विषयमा केही असन्तुष्टिहरु होलान्, त्यसलाई बिर्सेर अब नयाँ ढङ्गले अगाडि जानुको विकल्प देखिँदैन ।

​अब जेठ २ मा फर्कने भनिसकेपछि आधिकारिक भनेको रमेश बस्नेत नेतृत्वकै कमिटी हो । रेवतीरमण भण्डारीका केही केही असन्तुष्टि र चित्त दुखाइहरु होलान् । हामी सुनसरीकै कार्यकर्ता भएको नाताले उहाँले निर्वाचनमा टिकट पाउने सन्दर्भमा पार्टीको नेतृत्वसँग उहाँका केही असन्तुष्टि होलान्, त्यो सुनसरीका सबै नेता–कार्यकर्तालाई राम्रोसँग थाहा छँदैछ । तर, अब  पार्टीलाई सुदृढ र बलियो बनाएर लाने  हो भने हिजो हामीले जुन १० बुँदे सहमति गरेका थियौँ, त्यसैका आधारमा अहिले मार्गप्रशस्त गर्नुपर्छ ।

 

कसकसलाई कहाँ–कहाँ व्यवस्थापन गर्ने भन्ने कुरा त अधिवेशनहरू गर्नैपर्नेछ । मङ्सिरमा त राष्ट्रिय महाधिवेशन नै हुँदैछ । आज वडाको अधिवेशनहरू भए । मङ्सिर ९ गते पालिकाहरुको अधिवेशन हुँदैछ । त्यसपछि जिल्ला र प्रदेशका अधिवेशनहरू हुन्छन् । यसबाट पार्टीलाई व्यवस्थापन गर्न सकिने स्थिति छ । 

(भीम ज्वाला राई नेकपा एमाले सुनसरीका नेता एवं प्रदेश १ कमिटीका सदस्य हुन् ।)       

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।