केन्द्रीय संस्करण
लोकतन्त्र दिवस

सजिलै कहाँ आएको थियो र लोकतन्त्र ? (तस्विरमा हेर्नुहोस्)

person explore access_timeबैशाख ११, २०७६ chat_bubble_outline1

बैशाख ११ अर्थात लोकतन्त्र दिवस । १४ वर्ष अघि आजकै दिन राजाको प्रत्यक्ष शासन व्यवस्थाको अन्त्य भएर लोकतन्त्र बहाल भएको थियो ।

नेपाली जनताको लामो संघर्ष र बलिदानपछि २०६३ साल बैशाख ११ गते तत्कालिन राजा ज्ञानेन्द्र शाहले २०५८ सालमा भंग गरेको संसद पुर्नस्थापनाको घोषणा गरेका थिए । त्यसअघि लोकतन्त्रका लागि तत्कालिन राजनीतिक दलहरुले १९ दिने आन्दोलन गरेका थिए । त्यहीँ आन्दोलनको शक्तिले २०६३ वैशाख ११ मा निरंकुश राजतन्त्रले घुँडा टेकेर लोकतन्त्र स्थापना भएको हो ।

आज त्यही लोकतान्त्रिक आन्दोलनको सफलताको सम्झनामा विभिन्न कार्यक्रम गरेर १४ औं लोकतन्त्र दिवस मनाइँदैछ । मुलकुकमा लोकतन्त्र बहालीपछि संविधानसभाबाट संविधान जारी गर्ने सपना पूरा भएको छ । जनताले आफ्नै जनप्रतिनिधिमार्फत बनेको संविधान पाएका छन् ।

२०७२ असोजमा आएको संविधानले गणतन्त्र, संघीयता र धर्मनिरपेक्षतालाई संस्थागत गरेको छ । त्यही संविधान अनुसार ३१ वटा मौलिक हक, राज्यका प्रमुख निकायमा समानुपातिक समावेशी प्रतिनिधित्वको संवैधानिक सुनिश्चितताका साथै तीनै तहमा आवधिक निर्वाचन र तीनै तहमा सरकार समेत बनिसको अवस्था छ । लोकतन्त्रको बहालीपछि भएका राजनीतिक उपलब्धि सन्तोषजनक नै रहेपनि १४ वर्षसम्म पनि नेपाली जनताले चाहेको सुशासन र समृद्धिको भने अझै अभाव नै देखिन्छ ।

हेर्नुहोस् ध्रुवमान सिंह बस्नेतले खिचेका दोस्रो जनआन्दोलनका केही तस्विरहरु :

कलंकीमा आयोजित विरोध जुलुसका दृश्य (वैशाख १० गते)


कलंकीदेखि बल्खु हुँदै सानेपा पुगेको जुलुस र प्रहरीसँग भएको झडप


कलंकी, गोङ्गबु र चाबहिलका झडपका दृश्य


बसन्तपुरमा आयोजित नागरिक धर्ना 


किर्तिपुरमा विरोध सभा तथा झडप


सात राजनीतिक दलको सभा

कमेन्ट

  1. April 24, 2019, 4:33 p.m. Ramesh Basnet
    एती दुख्ख गरेर आएको लोकतन्त्र ,कती मान्छे हरु सहिद भए कती घइते भए अनि कती को हात खुट्टा गुमाएर आएको लोकतन्त्र त खाली नेताहरु र उनिहरुको वरिपरीका लाई मात्र आएको जस्तो छ अहिले ।भ्रष्चार र अराजकता दिन दिनै मोउलाई रहेको छ भने अर्को तिर पाखुरा बलिया हुने र बुद्धी बलियो भएकाहरु बिदेशिने क्रम दिन दिनै बढदो छ देश मा रोजगारिका अवसर नपाएर ।खै कहिले आउने हो नेताहरुको दिमागमा देश र जनता लागी उहाहरु राजनीतिमा होमिएको हो , पैसा र पावर को लागी होईन भनेर्!
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

Loading comments...