बजेटबारे अनभिज्ञ मन्त्री

person explore access_timeजेठ २०, २०७७ chat_bubble_outline0

राजनीतिको मैदान बाहिरका अतिरिक्त खेलाडीका रूपमा रहेका तर नेतृत्वको दह्रो आशीर्वाद  प्राप्त गरेका अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाले दुईवटा निकै आलोचनात्मक बजेट ल्याएका थिए । तर धेरैले यस पटक नयाँ अर्थमन्त्रीले आर्थिक वर्ष २०७७÷०७८ को बजेट पेश गर्छन् भन्ने अपेक्षा गरेका थिए । अनुमान लगाउनु पनि स्वाभाविकै थियो किनभने खतिवडाको राष्ट्रिय सभा सदस्यको पदक फागुनमै सकिएको थियो । आफ्नो कार्यकालका लागि आफैले गोला निकाल्दा २ वर्षे कार्यकालमा परेका खतिवडालाई भाग्यले होइन बालुवाटारको आशीर्वादले हालसम्म सांसद पद र एक मात्र होइन दुई महìवपूर्ण मन्त्रालयको जिम्मेवारी निरन्तर बहन गरिररहेका छन् । सञ्चारमन्त्रीको रूपमा सरकारको प्रवक्ताको भूमिकाबाहेक अन्य कार्यमा पनि सक्रिय होलान् ।


कुरा अर्थमन्त्रालय र यस पटकको बजेटको हो । कोरोनाले थला परेको अर्थतन्त्रलाई त्राण दिनुपर्ने अवस्थामा यस पटकको बजेटले कति त्रास भ¥यो त्यो त आगामी दिनले देखाउँदै जाने छ । आफ्नो मन्त्रालय अन्तर्गत केके कार्यक्रम प¥यो भन्ने कुरा स्वयं शिक्षामन्त्रीले थाहा पाएनन् । बजेटप्रति असन्तुष्टि जनाउँदै वक्तव्य नै जारी गरेर भन्दैथए, त्यो कुरा कसरी बजेटमा प¥यो मलाई थाहा छैन । त्यस कुराको म स्बमित्व लिन्नँ  । कि सरकारमा पनि बालुवाटारभित्र र बाहिरको सामाजिक दूरी छ ? मन्त्रीज्यूलाई आफ्नो मन्त्रालय अन्तर्गत के कुरा प¥यो, के परेन भन्ने  कुरा थाहा पाउन पनि खासै जरुरी छैन किनकि मन्त्रीज्यूलाई विद्यालय खोल्ने हतार छ । शिक्षाका व्यापारीहरुको चङ्गुलमा फस्दै असार १ गतेबाट कुनै न कुनै उपायबाट विद्यार्थी भर्ना अभियानका लागि हतारिनुले कतै सरकार छिट्टै परिवर्तन हुँदै त छैन भन्ने बुझिन्छ । असार मसान्तसम्म हिसाब किताब मिलान गर्नुपर्ने अवस्था हो र ? कि शिक्षामन्त्रीज्यू ज्येष्ठ ३२ गते राति १२ बजेबाट कोरोनाको सङ्क्रमणबाट देश पूरै मुक्त हुने हो । मनोवैज्ञानिक त्रास र दबाबमा रहेका बालबालिका असार १ गतेदेखि विद्यालय खुलाए जालान् ? सबैलाई दूरशिक्षा वा अन्य विकल्प सम्भव देख्नुभएको हो ? यस्तो केटाकेटी निर्णय मन्त्रीले कसरी गरे ? तीन महिनादेखि लकडाउनमा रहेका अभिभावकले आफ्ना छोराछोरी सहजै विद्यालय पठाउलान् ? यसर्थ शुल्क उठाउनेबाहेक अर्को कुनै नियत छैन । शैक्षिक सत्र सुरु गर्ने हतारो किन हो ? यो सङ्क्रमणको समयमा विदेशका विद्यालय कसरी चलेका छन् भन्ने अध्ययन त पक्कै गर्नुभएकै होला । सामान्य अवस्थामा त शैक्षिक सत्र सकिने बेलासम्म पाठयपुस्तक पु¥याउन नसकेको कुरा पनि तीन वर्षसम्म थाहा पाउनु भयो होला नि ।कुरा शिक्षामन्त्रीको मात्र होइन आफ्नो मन्त्रालय अन्तर्गत  दयामायाले परेको बजेटका बारेमा अधिकांश मन्त्री ओठ लेप्राउँछन् ।सरकारले पहिलो पटक मलमा भन्सार लगाएर किसानमाथि धेरै राहत दिएको घोषणा गरेको छ । हो स्वदेशमा ठूला मल कारखाना त छैनन् । तर यसअघिका अर्थमन्त्रीले मलमा कर त लगाएका थिएनन् । मलको नाममा धुर्त ब्यापारीले अन्य सामग्री पनि भित्र्याए भन्ने नाममा कर थोपर्दा किसानले कसरी उत्पादन बढाउलान् ? मलमा मात्र होइन बीउबिजनमा पनि कर तिर्नुपरेपछि खेतीप्रति को आकर्षित हुन सक्छ ।   मार्क्सवादका धुरन्धर अध्येता, समाजवादका अभियन्ता भनेर कहलिने कृषिमन्त्री धनश्याम भुसालले सम्हालेको मन्त्रालयले यस पटकको बजेटमा पठाएको कार्यक्रम यस्तै यस्तै हो कि अर्थमन्त्रालयबाट बनेको कार्यक्रम हो मन्त्रीज्यू ? मन्त्री बनेपछि मौन व्रत बस्नुभएका मन्त्री भुसालकै अन्तरआत्माले के भनेको होला ? बजेट सुनिरहँदा निकै निरस मुद्रामा देखिनुभएका मन्त्री भुसालले एक पटक मुख खोल्नुभयो बजेटमा परेको कार्यक्रम देखेर साह्रै दुःख लाग्यो । यो मन्त्रालयको कार्यक्रम होइन । आखिर कृषिमन्त्रीले पनि थाहा नपाउने कस्तो कृषि कार्यक्रम बनाइदिनुभयो अर्थमन्त्रीज्यू ? कृषिमन्त्रीले त संरक्षित कृषि, सुनिश्चित बचतको अभियानमा राख्न तपाईंलाई पठाउनुभएको थियो । खै त्यत्रो मोटो किताबमा ती कुरा अटेन छ । किसानलाई क्रेडिट कार्डको कुरा गर्नुभयो । बजेटमा ती कुरा सुन्दै गर्दा सरोकारवाला मन्त्री र मन्त्रालयमा उच्च अधिकारी मुखामुख गर्दै थिए, खोइ यो कस्तो कार्यक्रम हो भन्दै । उनीहरुले नै नबुझेका कार्यक्रम कसरी कार्यान्वयन होला ?

यसैगरी बजेटमा अमेरिकी प्रोजेक्ट मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसन एमसीसीले पनि प्रवेश पायो । यो कसरी भयो भन्ने कुरा तपाईंकै दलका शीर्ष नेताले थाहा पाएनन् । जसका कारण बजेट आएलगत्तै तपाईं नै बालुवाटारमा पुगेर शीर्ष नेतासमक्ष कडीकडाउ स्पष्टीकरणको जवाफ दिनुप¥यो । जसका कारण बजेटको अनुसूचीमा रहेको र केही कार्यान्वयनमा रहेको कार्यक्रम संसदबाट टुङ्गो नलाग्दासम्म रोक्नुपर्ने निर्णय गर्नुप¥यो । आखिर किन त्यो कुरा पनि शीर्ष नेताहरुले थाहा पाएनन् ?

यसैगरी विद्युत उत्पादन बढ्दै गएको अवस्थामा खपतलाई प्राथामिता दिनुपर्नेमा विद्युतीय सवारी साधानमा बढेको उच्च करले त्यो कुरा कत्तिको व्यावहारिक होला ? राजस्व उठाउने कुरा मात्र हो कि विद्युतीय र गैरविद्युतीय सवारी साधन आयत गर्ने व्यवसायीहरुको तानातानमा परेर एक पक्षको पल्लाभारी भएको हो त होइन ।

यस पटक त नागरिकले धेरै अपेक्षा गरेका थिए । नागरिकको खल्तीमा, चुल्होमा, दैलोमा सरकारको अनुभूति खोजिरहेका थिए । तर ती कुरा त परै जाउन् तपाईंकै सहकर्मीहरु अर्थात मन्त्रिपरिषद्का सदस्यहरुलाई एक पटक सोध्नुस्, कति मन्त्रीले तपाईंलाई स्याबासी दिन्छन् ? धेरै मन्त्रालयको बजेटको बारेमा सम्बन्धित मन्त्रीहरुले थाहा पाएनन् ।

मन्त्री हुँदैमा सबै थाहा नहुँदो रहेछ । प्रधानमन्त्रीले  त सबैकुरा थाहा पाउनु भएन ओम्नी समूहसँग औषधि खरिद गर्ने प्रक्रिया, भारतले लिपुलेकमा बाटो बनाएको । उहाँलाई पनि त कुन मन्त्रीले थाहा दिने गरेका छन् र ? प्रधानमन्त्रीले नै कुनै कुरा थाहा नपाउने भएपछि अर्थमन्त्रीले मात्र कसरी थाहा पाउनु नि । भोलि यदि मतदान गर्ने अवस्थामा नै एमसीसी पुग्यो भने पनि त्यो बजेटको अनुसूचीमा कसरी पुग्यो मलाई नै थाहा छैन भन्नु होला । कि कुनै ‘रेडिमेड’ उत्तर छ ? त्यसैले मन्त्रीले, प्रधानमन्त्रीले, सरकारले, सांसदले, पार्टीले कसैले पनि थाहा नपाएकै राम्रो । थाहा जनताले नै पाइराख्ने छन् । जनताले कुनै दिन प्रश्न गरे भने यहाँहरु सबैले यही जवाफ दिएर उम्किँदा हुन्छ– नाई मलाई थाहा छैन ।  

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।