शनिबार, १८ चैत्र २०७९
ताजा लोकप्रिय

कांग्रेसबाट म पनि प्रधानमन्त्रीको दाबेदार हो : शशांक कोइराला (भिडियोसहित)

शुक्रबार, २५ कार्तिक २०७९, १८ : ०७
शुक्रबार, २५ कार्तिक २०७९

आगामी मङ्सिर ४ मा हुने प्रतिनिधि सभा र प्रदेश सभा निर्वाचनको अन्तिम तयारीमा राजनीतिक दल र उम्मेदवारहरू लागेका छन् । मतदाताको घरदैलोमा पुगेर उम्मेदवारहरू भोट मागिरहेका छन् ।नेपाली कांग्रेसका नेता डा. शशांक कोइराला नवलपरासीपूर्व १ बाट उम्मेदवार बनेका छन् । २०६४ को पहिलो संविधान सभा निर्वाचनदेखि सो क्षेत्रबाट चुनाव लड्दै आएका डा. कोइराला अहिले चौथो पटक चुनावी प्रतिस्पर्धामा छन् ।

नेपाली कांग्रेसबाट भावी प्रधानमन्त्रीको दाबी पनि गरिरहेका डा. कोइरालासँग उनकै निर्वाचन क्षेत्रमा गएर गठबन्धनको मत ट्रान्सफर हुने नहुने अवस्था, उनको चुनावी एजेन्डा, यसपछिको सरकार, उनले गरेका विकास जस्ता विषयमा केन्द्रित भएर रातोपाटीका लागि शिव सत्याल र सुवास श्रेष्ठले कुराकानी गरेका छन् -

–चुनावका लागि भोट माग्दै घरदैलो गरिरहनु भएको छ, कुन कुन ठाउँमा पुगिसक्नुभयो ?

म अहिलेसम्म नै मेरो निर्वाचन क्षेत्रका धेरै ठाउँमा पुगिसकेको छु । धेरै ठाउँमा त घरदैलो पनि गरेको छु । धेरै ठाउँमा घरदैलो गर्न सकिँदैन । धेरै मान्छे बसेको ठाउँमा कोणसभाहरू गरेका छौँ, त्यहीँ मान्छेहरूलाई बोलाएर आफ्नो कुरा भनेका छौँ । 

–तपाईंहरूप्रति जनताका अपेक्षा केकस्ता रहेछन् ?
जनताका अपेक्षा अत्यन्तै धेरै छन् । जनतालाई के लागेको छ भने डा. सशांक कोइराला यो क्षेत्रबाट चौथो पटक चुनाव लड्दै हुनुहुन्छ । यहाँको वस्तुस्थितिका बारेमा उहाँलाई धेरै थाहा छ । त्यसैकारण पनि उनीहरूको अपेक्षा धेरै छ । उनीहरू युगान्तकारी परिवर्तन गर्न खोजिरहेका छन् । मैले ठूला ठूला परियोजना ल्याउने प्रयास पनि गर्दैछु । जस्तो कि यो ८ सय किलोमिटरको दूरीको राजमार्गमा कहीँ पनि ट्रमा सेन्टर छैन । ट्रमा सेन्टर भयो भने चोटपटक लागेकोमा तुरुन्त उपचार पाउँछन् । यस्तै यो क्षेत्रमा रङ्गलशाला पनि बनाउने सोच बनाएको छु ।

–यो क्षेत्रमा रोजगारी सिर्जनाका लागि तपाईंका केकस्ता कार्यक्रम छन् ?
यस्ता विषयमा मैले धेरै प्रयास गर्दैछु । यहाँका मुख्य दुईवटा समस्या हुन् । एउटा समस्या सुकुम्बासीको हो, अर्काे रोजगारी नहुनु हो । युवालाई रोजगारी दिनैपर्छ । रोजगारी दिने अर्काे तरिका भनेको स्वरोजगार बनाउने हो । यसका लागि मैले विभिन्न चरणमा सोचेको छु । 

हाम्रो आधार भनेको अहिलेका लागि कृषि नै हो । कोभिडका कारण पर्यटन समाप्त नै भएको छ । आन्तरिक पर्यटन मात्रै भएको छ । अब यसले धान्दैन । कोभिड सकिएपछि विस्तारै विदेशी पर्यटक आउने हो । मैले बढी फोकस कृषिमा गरेको छु । खाडी देशमा गएर ३ वर्षमा ५÷७ लाख ल्याउनु भन्दा पनि यहीँ काम गरेर, देशको सेवा पनि गरेर त्यही समयमा ३० लाख जति कमाउन सक्छन् । कृषिका पोल्ट्री, फिसरी, गाई पालन, बाख्रा पालन, खेती जस्ता काम गर्न सकिन्छ । 
खेती गर्नका लागि युरिया मलको अभाव छ । म के भन्छु भने हामी युरियामा धेरै निर्भर हुनु हुँदैन । हाम्रै जैविक मलहरू गोबर, भुस, झारपातको प्रयोग गरेर कृषि उत्पादन बढाउन चाहन्छौँ । 

–यो क्षेत्रको विकासका लागि तपाईंसँग अरू के कस्ता योजना छन् ?
मैले तपाईंलाई पहिला पनि भनेको छु, एउटा त ट्रमा सेन्टर बनाउने र नारायणीको तटैतटबाट त्रिवेणीसँग वैकल्पिक हाइवे बनाउने योजना छ । यो वैकल्पिक राजमार्गलाई देवघाटदेखि त्रिवेणीसम्म पुर्याउने सोच बनाएको छु । त्यो हाइवेले अन्य फाइदा पनि हुन्छ । जस्तो कि वर्षाको समयमा बस्ती वा खेतीबारीमा पानी आउन रोकिन्छ । जङ्गली जनावरले खेतीबाली नष्ट गरिदिने समस्या पनि समाधान हुन्छ । त्यो क्षेत्रमा बोटिङ, फिसिङ, मनोरञ्जनजस्ता व्यवसाय सञ्चालन गर्न सक्ने सम्भावना पनि हुन्छ । मेरा साथीहरूले पनि यो क्षेत्रमा व्यवसाय गर्नका लागि जग्गा पाइन्छ कि पाइँदैन भनेर सोधिरहेका छन् । मैले प्रशस्त जग्गा छ, यहाँ आएर तारे होटलहरू बनाउनुस् भनेको छु । एकजना साथीले त पाँचतारे होटल बनाउनका लागि मसँग कुरा गर्दै थिए । मैले यो क्षेत्रमा क्यासिनो बनाउने बारे सोचेको छु । त्यसैले यो क्षेत्रमा धेरै सम्भावना छ ।

–तपाईं यो क्षेत्रबाट तीन पटक निर्वाचित भइसक्नुभयो भने चौथो पटक निर्वाचन लड्दै हुनुहुन्छ । यो क्षेत्रका जनताले तपाईंलाई प्रधानमन्त्री बन्ने नेताका रूपमा अपेक्षा गरेका थिए, अहिलेसम्म प्रधानमन्त्री बन्नुभएको छैन, अब सम्भावना कत्तिको छ ?

एकदमै सम्भावना छ । राजनीति गर्दाखेरि ठाउँमा पुग्नुपर्यो । म प्रधानमन्त्री भएँ भने नीतिहरू कार्यान्वयन गर्न सक्छु । जस्तो कि हामीले कृषिमा ध्यान केन्द्रिकृत नै गरेका छैनौँ । हामीसँग १७ लाख हेक्टर खेतीयोग्य जमिन छ । यति जमिनले ३ करोड जनतालाई होइन, ३० करोड जनतालाई खुवाउन सक्छ । तर अहिले पनि हामी कृषियोग्य वस्तुको आयात गरिरहेका छौँ । चामल, दाल जस्ता सबै वस्तु आयात हुन्छ । हाम्रो व्यापार घाटा अर्बाैंमा छ । त्यो घाटा न्यूनीकरण गर्नुपर्यो । हाम्रो आधार कृषि नै हो जस्तो मलाई लाग्छ । 

–मैले अझ प्रष्ट रूपमा बुझ्न खोजेको, यो निर्वाचनपछि नेपाली कांग्रेसबाट प्रधानमन्त्रीको उम्मेदवार को हो ?

निर्वाचनपछि बन्ने भनेको नै गठबन्धनको सरकार हो । त्यो सरकारका लागि शेरबहादुरजी आफैँ पनि हुनुहुन्छ । सबैभन्दा पहिला त शेरबहादुरजी नै हो । त्यसपछि म पनि छु । मैले सुन्दैछु कि गगन थापाले पनि प्रधानमन्त्री बन्ने भन्नुभएको छ । मेरो दाइ शेखर कोइराला पनि लागिरहनु भएको छ । हेरौँ, परिस्थिति कस्तो निर्माण हुन्छ, त्यसमा हामी कसरी हिँड्न सक्छौँ । त्यसले पनि धेरै कुरा निर्भर हुन्छ । 

–तपाईंको निर्वाचन क्षेत्रकै कुरा गरौँ, यसपालि कस्तो माहोल पाउनुभयो, तपाईंप्रति अझ अपेक्षा बढेको छ वा घटेको छ ?
मतदातामा मप्रति अपेक्षा धेरै बढेको छ । यो क्षेत्रमा अहिले धेरै नै परिवर्तन भएको छ । मैले धेरै नै काम गरेको रहेछु । डाटा निकाल्दा म आफँै पनि अचम्ममा परेँ । मैले धेरै नै काम गरेको रहेछु ।

–तपाईंको निर्वाचन क्षेत्रमा गठबन्धनको मत ट्रान्सफर हुने अवस्था कस्तो पाउनुभएको छ ?

अहिले त सजिलोसँग मत ट्रान्सफर हुन्छ भन्ने मलाई लाग्छ । हाम्रो गठबन्धनको मुख्य घटक माओवादी केन्द्रको सबै भोट मलाई आउँछ । हामी गठबन्धनकै नेताहरूसँग हिँडिरहेका छौँ । सँगै टोलटोलमा गइरहेका छौँ । कुनै किसिमको समस्या छैन ।

–कांग्रेसका मतदाताले गठबन्धनका अन्य पार्टीका उम्मेदवारलाई भोट हाल्छन् होला ?

हाल्छन् । त्यसमा कुनै समस्या छैन । हामीले देशभरका साथीहरूलाई किन गठबन्धन गरेको भनेर बुझाउँदै छौँ । ओलीजीले एकतन्त्रीय शासन गर्न खोज्नुभयो । राज्यको सबै शक्ति आफ्नो हातमा लिन खोज्नुभयो । त्यसैले हामीले गठबन्धन गरेको हो । नेपाली कांग्रेसका कार्यकर्ताले यो कुरा राम्ररी बुझेका छन् । 

–देशभरमा नै गठबन्धनको मत ट्रान्सफर हुन्छ ?
देशभर नै हुन्छ र मेरो क्षेत्रमा पनि मत ट्रान्सफर हुन्छ ।

–यसपालिको निर्वाचनमा तपाईंका खास एजेन्डा के हो ?
विकास हो, मात्र विकास । त्यसपछि गठबन्धनलाई अझ बलियो बनाएर लाने हो । आउने ५ वर्षसम्मका लागि हामीले एक भएर जानुपर्छ । मेरो ध्यान त्यतातिर पनि गएको छ । चुनावपछि हामीले ५ वर्षका लागि सरकार चलाउने म्यान्डेट पाउँछौँ । हाम्रो सरकार बन्छ । बलियो सरकार बन्छ । यही गठबन्धनले ५ वर्ष सरकार चलाउँछ । 

खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया

लेखकबाट थप

रातोपाटी संवाददाता
रातोपाटी संवाददाता

‘सबैको, सबैभन्दा राम्रो’ रातोपाटी डटकम। 

लेखकबाट थप