ad
x
स्थानीय चुनाव

वीरगञ्जदेखि बालकोटसम्म : ओली र बाबुरामको ‘प्रोक्सी वार’

यस्तो छ विजय सरावगी र राजेशमान सिंहको हानथाप

person explore access_timeचैत १३, २०७८ chat_bubble_outline0

वीरगञ्ज । नेपाली काँग्रेसबाट राजनीति शुरु गरेका वीरगञ्जका लोसपा नेता राजेशमान सिंह एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई भेट्न गत माघ २८ गते बालकोट पुगे । सिंहले आफू एमालेमा प्रवेश गर्ने बताएपछि फागुन १४ गते बीरगञ्जमै केपी ओलीको उपस्थितिमा पार्टी प्रवेश कार्यक्रम आयोजना गर्ने बालकोटमा भद्र सहमति भयो । र, सिंह त्यसको तयारीका लागि बीरगञ्ज फर्किए । 


ओलीलाई भेट्नुअघि सिंहले महेश बस्नेतदेखि लिएर ईश्वर पोखरेलसम्मलाई भेटेका थिए । भेटका क्रममा अध्यक्ष ओलीले बालकोटस्थित निवासबाटै सिंहलाई एमालेमा प्रवेश गर्न आग्रह गरेका थिए । तर, सिंहले वीरगञ्जमा आफ्नो ठूलो समूह रहेको बताउँदै ओलीलाई यतै आउन निम्तो दिए र फागुन १४ को पर्खाइमा वीरगञ्ज फर्किए । सिंहले बालकोटमा ओलीलाई भेटेको सुइँको वीरगञ्जका वहालवाला मेयर विजय सरावगीले नपाउने कुरै भएन । उपेन्द्र यादव नेतृत्वको जसपाबाट मेयर जितेका सरावगी पनि काठमाडौँतिर लागे । आफ्ना व्यापारिक सहकर्मी एवं नातासम्बन्धका व्यक्ति मोती दुगडसँग सरावगीको भेट भयो । यही माध्यमबाट उनले पनि ओलीलाई भेटे । केपी ओली र विजय सरावगीको भेटपछि कथाले अर्कै मोड लियो । फागुन १४ गते पार्टी प्रवेश गराउन वीरगञ्ज आउन वचन दिएका ओलीले सिंहलाई धोका दिँदै बहालवाला मेयर विजय सरावगीलाई चाहिँ एमालेमा भित्र्याए ।ओलीबाट धोका पाएको महसुस गरेका सिंह अहिले महन्थ ठाकुर नेतृत्वको लोसपा परित्याग गरेर उपेन्द्र यादव र बाबुराम भट्टराईको जसपामा प्रवेश गरेका छन् । सिंहलाई डा. बाबुराम भट्टराईले जसपामा प्रवेश गराएका हुन् ।अब वीरगञ्जको चुनावमा एमालेका तर्फबाट विजय सरावगी र जसपाका तर्फबाट राजेन्द्रमान सिंहबीच प्रतिस्पर्धा हुने देखिएको छ । तर, खासमा यो चुनावी भिडन्त केपी ओली र बाबुराम भट्टराईबीचको ‘प्रोक्सी वार’ हो । यसलाई केपी ओली भर्सेस उपेन्द्र यादवको ‘प्रोक्सी वार’ पनि भन्न सकिन्छ ।
वीरगञ्ज महानगरपालिका यसअघि उपेन्द्र यादव नेतृत्वको संघीय समाजवादी फोरम अर्थात हाल उपेन्द्र–बाबुरामले नेतृत्व गरेको जसपाले जितेको स्थानीय तह हो । देशभरिका ६ वटा महानगरपालिकामा वर्तमान सत्ता गठबन्धनवीच तालमेल भएमा वीरगञ्ज महानगरपालिका जसपाको भागमा पर्ने देखिन्छ । यो अवस्थामा जसपाबाट जितेका वर्तमान मेयर सरावगी एमालेका उम्मेदवार बन्नेछन् भने जसपाबाट राजेशमान सिंह गठबन्धनका साझा उम्मेदवार हुनेछन् । अन्यथा यहाँ जसपा, काँग्रेस र एमालेबीच त्रिपक्षीय भिडन्त हुनेछ । 

सिंहलाई बालकोटले दिएको ‘धोका’

बालकोटसम्म धाएर नेकपा एमालेमा प्रवेश गर्ने तारतम्य मिलाएका राजेन्द्रमान सिंहले ओलीबाट कसरी धोका खाए ? सिंहकै शब्दमा पढौँ –

मैले २०४३ सालदेखि नेविसंघबाट राजनीति शुरु गरेको हुँ । ०५४ को स्थानीय चुनावमा वडा सदस्यबाट सुरु गरेँ । त्यसपछि वडाध्यक्ष पनि भएँ । त्यसपछि नेपाली काँग्रेस परित्याग गरेर म स्वतन्त्र समूहबाट विमल श्रीवास्तवजीसँग लागेँ । उहाँसँग एक वर्षसम्म बसेँ । केही कुराहरुमा मत भिन्नता भएपछि उहाँसँग अलग भएँ । 

०६२/०६३ मा जनआन्दोलन भयो । त्यसपछि म मधेस केन्द्रित दलमा लागेँ । र, ०६८ सालदेखि शरतसिंह भण्डारीको नेतृत्वमा रहेको राष्ट्रिय मधेस समाजवादी पार्टी लगभग एक दशक बिताएँ ।

राष्ट्रिय मधेस समाजवादी पार्टी समाहित भएर राजपा बन्यो । राजपा र संघीय समाजवादी पार्टी मिलेर जनता समाजवादी पार्टी बन्यो । जनता समाजवादी पार्टी टुक्रिएर लोसपा बनेपछि म लोसपामा थिएँ । तर, लोसपामा पनि नेताहरुको व्यवहार मलाई चित्त बुझेन । खासगरी दलहरुमा गुटबन्दी बढी हाबी भयो । 

म ग्रासरुटमा बसेर काम गर्न रुचाउन व्यक्ति हुँ । यसरी ग्रासरुटमा बसेर जसले काम गर्छ, त्यसलाई नेताहरुले जिम्मेवारी नदिने, जो आफ्नो आसपासे छ, त्यसलाई जिम्मेवारी दिएर पठाउने । यो सब देखेपछि मेरो टीमका साथीहरुको सल्लाहले मैले गत माघ २८ गते नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी ओलीसँग भेटघाट गरेँ । 

एमाले वीरगञ्ज महानगरका साथीहरुले मलाई लिएर गए । व्यक्तिगतरुपमा मलाई कम्युनिस्टको क पनि थाहा थिएन । तर, मैले ओलीजीका एक–दुईवटा कुराबाट प्रभावित भएर त्यहाँ लाग्ने विचार गरेँ । भनिन्छ नि, देखावटीमा दौडने । त्यही अनुसार मेरा टीमका साथीहरु पनि दौडिए । मैले पनि मान्नैपर्‍यो । राजनीति गरेपछि कार्यकर्ताहरुको कुरा सुन्नैपर्‍यो । त्यो हिसाबले मैले केपी ओलीजीसँग भेटघाट गरेको हो ।

बालबोटमा उहाँसँग मोटामोटी दुई घण्टाजति कुराकानी भयो । मैले उहाँलाई भनेँ, ‘मलाई कम्युनिस्टको क पनि थाहा छैन अध्यक्षजी । मचाहिँ तपाईंको दुईवटा बानीबाट प्रभावित भएर एमालेमा लाग्न लागेको हुँ । एउटा, तपाईं बोलेको कुरामा अड्नुहुन्छ । दोस्रो तपाईं र मेरो बानी सेम छ, तपाईं पनि मुखमा प्वाक्क बोल्दिनुहुन्छ, म पनि प्वाक्क बोल्छु । यी दुईवटा बानी देखेर म लाग्न आँटेको हो । 

उहाँले पार्टी प्रवेश यहीँ (बालकोटमै) गर भन्नुभयो । मैले पार्टी प्रवेश यहाँ नगरौँ, सम्पूर्ण टिमलाई लिएर प्रवेश गर्ने विचार छ भनेपछि उहाँले राजेश शाक्यजीलाई टाइम मिलाउनु भन्नुभयो र फागुन १४ को टाइम दिइयो । त्यसपछि हामी वीरगञ्ज आयौँ । 

हामी वीरगञ्ज आइसकेपछि यहाँका केही स्थानीय नेताहरुलाई यो कुरो पचेन । स्पष्टरुपमा भन्दाखेरि जसले यहाँ एमालेका नाममा दुकानदारी चलाइरहेका छन्, उनीहरुलाई यो कुरो हजम भएन । अब राष्ट्रिय अध्यक्षले दिएको टाइम उनीहरुले सार्दिन सक्छन् भने यस्तो पार्टीमा के बस्नु ।

अध्यक्षज्यूले पार्टी प्रवेशका लागि फागुन १४ गतेको समय दिनुभयो । उहाँको इञ्जार्जले त्यो समयलाई कहिले २१ बनाइदिने, कहिले २६ बनाइदिने । मलाई डेट पनि कण्ठस्थ छ, २६ बाट २८ गरे । त्यसपछि चैत ६ गरे, त्यसपछि ८ गरे । 

मैले के बुझेँ भने लक्ष्मीमा चाहिँ ताकत हुँदोरहेछ । माथि मोतीलाल दुगडजीजस्तो मान्छेले लिएर गएपछि.... हाम्रो मेयर साहेबको पृष्ठभूमि के हो, कोहीसँग लुकेको छैन । त्यसकारण बिना लक्ष्मीको चलखेलले यो सब हुन सम्भव छैन । सायद पार्टी चलाउनलाई पनि त लक्ष्मी चाहिन्छ नि त । १० करोड दिएको भने त त्यसबाट पहाडमा एउटा सांसद तयार गर्न सकिन्छ । म त १० लाख पनि दिन सक्दिनँ । कुरो त्यहाँ पर्‍यो । 

यही क्रममा फागुन २५,२६ गतेतिर अचानक हेलिकोप्टर ल्याण्ड गरेजस्तै गरिकन बसरुद्दीन अन्सारीजीको भतिजीको विवाहमा हाम्रो मेयर साहेबलाई पार्टी प्रवेश गराइयो । छापामार शैलीमै त्यो भयो । मेयर साहेबले पनि म जाँदै थिएँ, पक्डेर त्यहाँ लिएर गए भन्नुभएको छ । उहाँ त काँग्रेसमा जान इच्छुक हुनुहुन्थ्यो । 

सबभन्दा पहिले त हाम्रो टिमले कुरा गरेको थियो । त्यो डेटलाई बारम्बार सार्ने काम गरियो । त्यसबाट पनि हामी अलि सशंकित भयौँ । दोस्रो कुरा, जुन मेयरको भ्रष्टाचारको हामीले सडकमा विरोध गरिराखेका थियौँ, उनैलाई एमालेमा प्रवेश गराइयो । सडकको विरोध कोरोना कालले गर्दा अलिकति पछि पर्‍यो । नभए हामीले बकाइदा सडकमा आएर मेयरको भण्डाफोर पनि गरेको हो । जहाँ भ्रष्टाचारी त्यहीँ पत्रकार सम्मेलन भनेर हामीले कार्यक्रम पनि गरेको हो । अब त्यस्तो मान्छेसँग हामीले कसरी सहकार्य गर्नु ?

तेस्रो कुरा, जुन खेमाको राजनीतिबाट म वाक्क दिक्क भइसकेको थिएँ, त्यो दृश्य एमालेमा पनि देखियो । एउटा पक्ष चाहिँ राजेशमानसिंह आउँछ र वीरगञ्जमा एमाले पार्टी बलियो हुन्छ भन्ठान्ने । अर्को दुकानदारी चलाएकाहरु केही गरी राजेशमानसिंह एमालेमा प्रवेश नगरोस् भन्ने सोच्ने । यस्तो खेमा देखेपछि हामीलाई एमालेमा बस्न उचित लागेन । 

मैले के बुझेँ भने लक्ष्मीमा चाहिँ ताकत हुँदोरहेछ । माथि मोतीलाल दुगडजीजस्तो मान्छेले लिएर गएपछि.... हाम्रो मेयर साहेबको पृष्ठभूमि के हो, कोहीसँग लुकेको छैन । त्यसकारण बिना लक्ष्मीको चलखेलले यो सब हुन सम्भव छैन । सायद पार्टी चलाउनलाई पनि त लक्ष्मी चाहिन्छ नि त । १० करोड दिएको भने त त्यसबाट पहाडमा एउटा सांसद तयार गर्न सकिन्छ । म त १० लाख पनि दिन सक्दिनँ । कुरो त्यहाँ पर्‍यो । 

मलाई जसपाले मेयरका लागि तयारी गर्नोस् भनेर जिम्मेवारी दिएको छ । त्यसैले जसपाबाट म मेयरको उम्मेदवार बन्ने निश्चितजस्तै छ ।

यहीबेला हामीलाई १ नम्बर क्षेत्रका माननीय सांसद प्रदीप यादवजी भेट गर्न आउनुभयो । उहाँले प्रस्ताव राखिसकेपछि उपेन्द्र यादवजी, मुख्यमन्त्रीजी, रेणु यादवजीहरुसँग बसेर कुरा भयो । एउटा कुरो के स्पष्ट छ भने मैले आफ्नो पहिचान मधेस आन्दोलनबाट पाएको हो । मैले पार्टी फेरेको होइन, सिर्फ बाटोमात्र परिवर्तन गरेको हो । मधेसी दलसँग मेरो गुनासो पनि त्यही थियो कि तपाईंले वीरगञ्जलाई राजधानी बनाइन्छ भनेर जुन कुरा बोल्नुभयो, त्यसबाट तपाईंहरुले मुख फेर्नुभयो । यसमा उपेन्द्रजीले हामी आफ्नो गल्ती सच्याउँछौँ भन्नुभयो । र, ७ गतेको पार्टी प्रवेश कार्यक्रममा सार्वजनिक रुपमै उहाँले वीरगञ्जलाई राजधानीबाट कसरी वञ्चित गरियो र यसलाई अब कसरी गर्ने पनि भन्नुभयो । यो हिसाबले कसैले आफ्नो गल्ती कबुल गर्छ भने हामीले पनि उहाँलाई प्रश्न गर्ने कुरो भएन । 

कम्तिमा खेमाको राजनीति जनता समाजवादी पार्टीमा यो पर्सामा अलि कम देखिएको छ । त्यसकारण हामी सबैजनाले सोच बनायौँ कि जनता समाजवादी पार्टीमै समाहित बनेर काम गर्ने । उपेन्द्रजीले गठबन्धन भयो भने यहाँबाट तपाईं नै मेयरको उम्मेदवार हो भन्नुभएको छ । 

कतिपय मिडियाले मैले बार्गेनिङ गरेर पार्टीमा आएको भनेका छन्, मिडियाको त कुरै नगरौँ । अँ भन्यो भने आँ लेखिदिन्छन् । एउटै कुरो हो म कर्ममा विश्वास गर्छु । दोस्रो कुरो टिमवर्कमा विश्वास गर्छु । मैले ओलीबालाई भनेको कुरो पनि त्यही हो । मभन्दा कोही राम्रो आउँछ भने उसैलाई टिकट दिनोस्, मलाई कुनै आपत्ति हुँदैन । उहाँले जो जित्ने आउँछ, उसैलाई टिकट दिने भन्नुभएको थियो । मैले कुनै बार्गेनिङ्ग गरेको छैन । म बार्गेनिङमा विश्वासै राख्दिनँ । म आफ्नै ठाउँ बनाएर टिकट लिने क्षमताचाहिँ राख्छु ।

मलाई जसपाले मेयरका लागि तयारी गर्नोस् भनेर जिम्मेवारी दिएको छ । त्यसैले जसपाबाट म मेयरको उम्मेदवार बन्ने निश्चितजस्तै छ ।

अब जसपा छाडेर एमालेमा प्रवेश गरेका वीरगञ्जका मेयर विजय सरावगीको कुरा सुनौँ :

काँग्रेससँग फोनमा कुरा गर्दै थिएँ, दुगडले ओलीकहाँ लैजानुभयो : विजय सरावगी

मभन्दा अघि वीरगञ्जबाट राजेशमान सिंहजी ओलीजी भेट्न जानुभएको थियो । मैले ओलीजीलाई भनेँ, म एमालेमा प्रवेश गरेँ भने मलाई मेयर नै चाहिन्छ भन्ने होइन । म सांसद पनि लड्न सक्छु । पार्टीले खटाएको ठाउँमा जान पनि तयार छु । तर, राजेशमानजीलाई वचन दिनुभएको छ कि छैन ? मैले ओली जीलाई सोधेको थिएँ ।

मधेसका मागहरु धेरै छन् । मधेस आन्दोलनको एजेण्डा पनि त्यही हो । म एमाले प्रवेश गर्दा पनि अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई भनेको छु, मधेसका केही मुद्दाहरु अधुरा छन् त्यो तपाईंले पूरा गर्नुपर्छ । उहाँले मधेसको नागरिकताको विषय उहाँले ल्याउनु भएको हो । केही व्यक्तिका कारण त्यो अहिले सर्वोच्च अदालतमा मुद्दा चल्दैछ । त्यसको फैसलापछि यो विषय पनि सम्बोधन हुन्छ । समानुपातिक र समावेशीकरणको मुद्दा पनि छ । समानुपातिक त सम्बोधन भयो, समावेशीकरण भएको छैन । ओलीजीबाट यी कुराहरु सम्बोधन गराउन सकिन्छ । उहाँ चेतना भएकै व्यक्ति हुनुहुन्छ । मधेसमा पार्टी बलियो बनाउन पनि ती मुद्दाहरु सम्बोधन गर्नुपर्छ । उहाँ आफ्नो बोलीमा अडिग रहने व्यक्ति हुनुहुन्छ । ओलीको त्यो व्यवहारबाट पहिलैदेखि प्रभावित थिएँ । 

मोती दुगड मेरो पारिवारिक व्यक्ति हुनुहुन्छ । म काठमाडौँ गएका बेला उहाँसँग लञ्चमै काँग्रेसका बरिष्ठ व्यक्तिको फोन आएको थियो । मैले काँग्रेसका नेतालाई भनेँ, जबसम्म स्थानीय स्तरमा कुनै ठाउँ हुँदैन, तपाईंले मलाई टिकट दिएर के हुन्छ ? मैले त्यहाँ जवरजस्ती गरेर ठाउँ लिएर हुन्छ ? मेरो विपक्षमा आउने भोटको झमेला म बोक्दिनँ ।

त्यसपछि मोतीजीले मलाई ओलीजीकोमा लिएर जानुभयो । हाम्रो छलफल भयो । ओलीजी एकपटक भेटेपछि फकाइहाल्नुहुन्छ । फकाइ हाल्नुभयो मलाई । 

मभन्दा अघि वीरगञ्जबाट राजेशमान सिंहजी ओलीजी भेट्न जानुभएको थियो । मैले ओलीजीलाई भनेँ, म एमालेमा प्रवेश गरेँ भने मलाई मेयर नै चाहिन्छ भन्ने होइन । म सांसद पनि लड्न सक्छु । पार्टीले खटाएको ठाउँमा जान पनि तयार छु । तर, राजेशमानजीलाई वचन दिनुभएको छ कि छैन ? मैले ओली जीलाई सोधेको थिएँ ।

उहाँलाई वचन दिएको भए उहाँको पूरा गर्नुस् । पार्टीमा जोडिन आएको एउटा व्यक्तिलाई किन गुमाउनुहुन्छ ? मधेसमा हामीलाई बलियो हुन त सबैजना मिलेकै राम्रो हो । तर, राजेशमानजीसँग कुनै सर्त भएको रहेन छ । उहाँ भागेर जानुभयो । उहाँ कमजोर कलेजोको मान्छे हुनुहुँदो रहेछ भन्ने बुझियो ।

एमालेमा मैले कुनै सर्त गरेको छैन । मलाई पार्टीले मेयर दिए मेयर, सांसद् दिए सांसद् लड्छु । मसँग क्षमता छ, जनताले पनि मेयरमा रुचाएमा छन् । जनताको विरुद्धमा जाने अधिकार मसँग छैन । मैले दुवैको तयारी गरेको छु । तर, जनताको चाहना मेयरमा छ ।

जसपामा लागेका गलत विचारका व्यक्तिहरुको प्रवित्तिले मलाई एकदम दुःख दिए । ममाथि सार्वजनिकरुपमा मानमर्दन गर्ने प्रयास पनि पटक पटक भयो । त्यो कसैबाट पनि लुक्न सकेको छैन । कोभिड संक्रमणको उच्च जोखिम रहेकै बेलामा पनि पार्टीबाटै मलाई असफल बनाउने थुप्रै प्रयासहरु भए ।

म राजनीतिक ब्याक ग्राउण्डको मान्छे होइन । म सामाजिक, आर्थिक क्षेत्रबाट आएको मान्छे हुँ । म राजनीतिमा किन आएँ भन्दा वीरगञ्जका लागि ठूलो दायरामा सामाजिक काम गर्ने अवसर हुन्छ भन्ने लागेको थियो । विगतमा वीरगञ्जमा लिडरसिप नै भएन । २०४६ सालपछिका राजनीतिक परिवर्तनहरुमा हेर्ने हो भने वीरगञ्ज पछाडि परेको छ । त्यसयता यहाँबाट न मन्त्री बनेका छन्, न केन्द्रले वीरगञ्जका लागि केही गर्यो ।

हिजोका दिनमा उद्योग वाणिज्य संघको राजनीति गर्दै गर्दा पनि धेरै भिजनहरु यहाँका नेताहरुलाई दिएको थिएँ । मैले मेरै खर्चमा उहाँहरुलाई नगरकोटमा लगेर वर्कसप गराएँ । तर, उहाँहरुले त्यसलाई कार्यान्वयनसम्म गर्न सक्नुभएन । त्यस्तो कमजोर नेतृत्व रहेछ भन्ने मैले बुझेँ । म वीरगञ्ज बनाउनुपर्छ भनेर लागेको हुँ । वीरगञ्ज बनाउन मधेसका पनि एउटा मुद्दा थियो त्यस समय । विगतमा मधेसलाई हेपेर कुनै किसिमको बजेटहरु पठाइँदैन थियो । त्यस समयमा कुनै विकास नै भएन वीरगञ्जमा । नेपाल सरकारले बनाएको भौतिक संरचना भनेको अहिलेसम्म वीरगञ्जमा छैन ।

मधेसलाई बनाउने कुरा गर्दै आएको मधेसवादी दलमा लागियो । जसले मधेस बनाउने कुरा गर्दछ । पछिल्लो साढे ४ वर्षमा जो यहाँबाट जितेर केन्द्रको मन्त्री बने उहाँहरुबाट खासै केही काम गर्नसक्नु नै भएन । प्रदेशका मुख्यमन्त्रीले पनि केही गर्न नै सक्नु भएन । जसपा पार्टी खराब होइन । म पार्टीलाई दोष दिन चाहन्नँ । यसमा लागेका पात्रहरु खराब छन् । मेरो कार्यकालभरि ती पात्रहरुले मलाई धेरै दुःख दिए, जसले गर्दा दुईपटक त म राजीनामा नै दिन गएँ । त्यसबेला मैले पार्टी अध्यक्षलाई भनेँ न मलाई यो मेयर बस्नु छ, न पार्टीमा बस्नुछ । तर, विभिन्न कुरा गर्दै मलाई फिर्ता पठाउनुभयो । त्यसबेला नै मलाई थाहा थियो, कि यो पार्टीबाट मैले सहयोग पाउदिनँ भनेर ।

जसपामा लागेका गलत विचारका व्यक्तिहरुको प्रवित्तिले मलाई एकदम दुःख दिए । ममाथि सार्वजनिकरुपमा मानमर्दन गर्ने प्रयास पनि पटक पटक भयो । त्यो कसैबाट पनि लुक्न सकेको छैन । कोभिड संक्रमणको उच्च जोखिम रहेकै बेलामा पनि पार्टीबाटै मलाई असफल बनाउने थुप्रै प्रयासहरु भए । पीसीआर मेसिन जडान गर्ने काममा म लाग्दै गर्दा स्रोत व्यवस्थापन सबैभन्दा मुख्य चुनौति थियो । त्यसका लागि मैले यहाँका उद्योगि व्यवसायीको सहयोग मागे । सबैले सहयोग गर्ने इच्छा देखाए । तर, पार्टीभित्रका तिनै खराब प्रवृत्तिका व्यक्तिहरुले व्यवसायीहरुलाई धम्काउने काम गरियो । मेयरलाई सफल बनाउन किन लाग्दैछौ भनेर पनि भनियो । मुख्यमन्त्री आफैं आएर मेयरलाई किन सपोर्ट गर्नुभयो भन्नुभयो । यस्तो निकृष्ट काम तिनीहरुबाट भएको थियो । तर, व्यवसायीहरुको साथबाट काम गर्न सफल भएँ । 

त्यसैबेला मैले राहत बाँड्ने काम पनि गरे । वर्षातको समयका कारण एक बोरा चामल भिजेको परेछ । त्यसलाई पनि इस्यू बनाएर मेयरले कुहिएको चामल बाँड्यो भनेर तिनै व्यक्तिबाट मेरो बदनाम गर्ने कोसिश पनि भयो । मेरो घरमा पुलिस नै पठाउने काम पनि यो । 

यस्ता थुप्रै उदाहरणहरु छन् जसले मलाई पार्टीभित्रैबाट दुःख दिने काम भयो । पार्टीका केही कार्यकर्ता म कहाँ आउने वातावरण नै थिएन । आउनै दिँदैनथे । पार्टीको कुनै पनि पदमा मलाई राखिएन । कुनै बैठकहरुमा मलाई बोलाउने काम पनि भएन । आर्थिक रुपमा सहयोग चाहिएका बेलामा मात्र मलाई सम्झिने गरिन्थ्यो । मैले यी दुःखहरु भोग्दै सहेर नै बसेँ । मैले सोचेको थिएँ, जुन दिन समय आउँछ, मैले छोड्ने नै हो ।

मसँग दुई विकल्प थिए । काँग्रेसमा जाने कि एमालेमा जाने । काँग्रेसतिर भिड धेरै देखियो । काँग्रेससँग छलफल पनि भयो । आकांक्षीहरु काँग्रेसमा बढी देखिए । यस्तो लाग्यो कि म त्यहाँ गएँ भने कसैको हक मार्दिन्छु कि ? त्यसैले मैले उहाँहरुलाई समस्यामा परिनँ ।

एमालेमा त मेरा लागि रेड कार्पेट नै बिछ्याएर राखिएको थियो । २०७४ सालको चुनावमा ३ महिनाअघि पार्टी प्रवेश गरेर आफू चुनाव जितेर अन्य २ जना सांसद पनि यो क्षेत्रबाट जिताएर पठाएको थिएँ । संसदीय निर्वाचनमा मलाई नै वीरगञ्जको जिम्मेवारी थियो । मैले पर्सा जिल्लाबाट पार्टीलाई जिताउन सफल पनि भए । यो मेरो क्षमतालाई पार्टीले बुझ्नुपर्थ्यो ।

जसपा पार्टीभित्र जातीवाद बढी हावी भएको देखियो । पार्टीभित्र समावेशिता छैन । जहाँ आफ्नो कदर नै छैन भने किन बस्नु । त्यसैले छोडेको हुँ । 

उपेन्द्रजीले सधैं लडाउने काम मात्र गर्नुभयो । सपार्ने काम उहाँबाट हुनै सकेन । पार्टीलाई उहाँले सिस्टममा नै ल्याउनुभएन । जसपा अहिले पनि मधेस आन्दोलनमा जस्तै चलिरहेको छ । न कुनै तहको कमिटी छ, न जनवर्गीय संगठन । पार्टीगत रुपमा यसको काम नै छैन । पार्टीभित्रको विवादका कारण समानान्तर कमिटीहरु जिल्लामा चलिरहेका छन् ।

डा. बाबुराम भट्टराइको त म प्रशंसक नै हुँ । उहाँले काठमाडौँलाई विकास गर्ने कदम चाल्नुभएको थियो । त्यसबाट प्रभावित भएको मान्छे हुँ म । उहाँका पालामा आर्थिक क्षेत्रमा पनि सुधारको काम भयो । त्यसले देशको अर्थतन्त्र उकास्ने काम गरेको थियो । बाबुरामजीको प्रेरणा भएर पनि म त्यो पार्टीमा बसेको थिएँ । आफ्ना दुःख पीडाहरु मैले उहाँलाई पनि सुनाएकै हो । तर उहाँले केही गर्नै सक्नुभएन ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।