ad
मेरो जीवन

डेराभाडा तिर्न नसक्ने म, अहिले काठमाडौँमा तीनवटा घर छ​

उनले त्यो समय सिकर्मी भेटिछन्, टाप ठोकिन्

person explore access_timeअसोज ३, २०७८ chat_bubble_outline0
तस्बिर : सुवास श्रेष्ठ

एक समय काठमाडौँका सडकमा ठेला चलाएर जीवन गुजारा गर्ने ताराबहादुर कुँवर अहिले सफल व्यवसायीको सूचीमा गनिन्छन् । ‘जीवनमा झार खानु, तर हार नखानु’ भन्ने कथन आत्मसात गर्दै अगाडि बढेका उनी अहिले ‘हजुरलाई नमस्ते ट्रेड लिङ्क’का मालिक हुन् ।


काभ्रेपलाञ्चोकबाट ११ वर्षको हुँदा काठमाडौँ छिरेका उनी अरूको घरको काम छोडेर ठेलागाडा धकेल्न थालेका थिए । ठेलागाडादेखि व्यवसाय काम सुरु गरेका उनी रिक्सा, टेम्पो, ट्रिपर, डोजर हुँदै ‘हजुरलाई नमस्ते ट्रेड लिङ्क’ व्यवसायसम्म स्थापित छन् ।पछिल्लो समय चक्रपथ सरसफाइका अभियन्ता भनेर चिनिने उनी विभिन्न सामाजिक सङ्घसंस्थामा रहेर कामसमेत गर्दै आएका छन् । हेभी इक्युपमेन्ट व्यवसायी महासङ्घका संस्थापक अध्यक्षसमेत रहेका व्यवसायी ताराबहादुर कुँवरका जीवनका केही भित्री पाटो रातोपाटीको ‘मेरो जीवन’ स्तम्भमा  उनकै शब्दमा ।पकाउने फुर्सद कहाँगाउँको मानिस भएकाले मकैको ढिँडो, नेपाली खाना दाल, भात र तरकारी नै मनपर्छ । माछा, मासुलगायत सबथोक मीठो लाग्छ । पिजा, बर्गर टाइपका खानेकुरा मनपर्दैन ।पहिले व्यापार, व्यवसायका लागि मानिसहरूको चाकडी गर्न रेस्टुरेन्ट लगेर खुवाउनुपर्ने भएकाले धेरै जान्थेँ । अचेल जान्न । रेस्टुरेन्टको बढी मनपर्ने थुक्पा, मम नै हो । पकाउने फुर्सद हुँदैन । फुर्सद भयो र पकाउन मज्जा लाग्छ ।सजग छु

फिट्नेसमा सजग छु । एक्सरसाइज गर्छु । पहिले काम धेरै गर्थें, त्यसैले एक्सरसाइज हुन्थ्यो । अहिले फिट्नेसका लागि मर्निङवाक, होटल सोल्टीको फिट्नेस क्लबमा ट्रेडमिल, साइक्लिङ गर्ने, स्टिम बाफ लिने गर्छु ।

घरमा फिट्नेसका लागि ट्रेडमिल, डम्बेल लगायतका सामान छन् । त्यो छोराहरूले प्रयोग गर्दछन् ।

पहिरन किन्दा पसिना छुट्छ

पहिले हात्तीछाप चप्पल, हाफ पाइन्ट लगाएर हिँडियो । अहिले सर्टपाइन्ट र कोटमा टिपटप भएर हिँड्न मनपर्छ । मनपर्ने पोसाक सर्टपाइन्ट नै हो । दौरासुरुवाल लगाउन सजिलो लाग्छ । दौरासुरुवाल लगाउँदा भीआईपी, नेताजस्तो देखिन्छ । त्यसैले दौरा, सुरुवाल, विवाह, व्रतबन्ध लगायतमा विशेष अवसरमा लगाउँछु ।

पहिरनमा सेतो, रातो, हरियो मेरो मनपर्ने रङ्ग हो । पहिरन सेलमा राखेको छ भने ब्रान्डेड पनि किन्छु । विदेश जाँदा पनि मैले ब्रान्डेड र महँगो पोसाक किनिनँ । मिहिनेत गरेर कमाएको पैसा पहिरनमा खर्च गर्दा पसिना आउँछ ।

 

 

 


पुस्तक पढ्छु 

पुस्तक पढ्न मनलाग्छ तर व्यवसायी भएकाले फुर्सद भयो कि कसलाई खुसी पार्ने, कसलाई चाकडी गर्ने, कसलाई शुभकामना पठाउने भन्नेतिर नै धेरै ध्यान जाँदो रहेछ । जीवनी, मर्मस्पर्सी कथा समेटिएका पुस्तक पढ्न मनपर्छ ।

पेसाले घुमायो

घुमघाममा नयाँ ठाउँमा पुग्न रुचि छ । देशका जति भूभाग पुगेँ पेसाको दौरानमा पुगेँ । घुम्नै भनेर एक पटक परिवार लिएर निस्किएको थिएँ ।  त्यो समय केही स्थान घुमियो ।

विदेशका २७, २८ देश पुगेँ । सबै ठाउँ कामकै सिलसिलामा पुगेको हो । अमेरिका र अस्ट्रेलिया अहिलेसम्म पुग्न सकेको छैन । जाने अवसर मिल्थ्यो पनि होला अहिलेसम्म । कोरोनाको लकडाउनले बिगार्यो । त्यहाँ पुग्न पाए, हेर्न पाए हुन्थ्यो भन्ने छ ।

के को फुर्सद

फुर्सद छैन । पहिले आफैँ काममा दौडनुपर्थ्यो, अहिले अरूलाई कुदाउनुपर्छ । पछिल्लो समय छोराहरूले पनि काम हेर्न थालेकाले केही फुर्सद निकाल्न थालेको छु । नत्र दिनको १८ घण्टासम्म काम गर्थें । अहिले पनि रातिको ११ बजे अगाडि कहिल्यै सुतेको छैन । बिहान ६ बजे अगाडि उठेर काममा लाग्छु ।

के खेल्न पाउँथेँ ?

खेलकुदमा धेरै रुचि त थियो । तर खेल्ने अवसर जीवनमा मिलेन । गाउँमा डन्डिबियो खेलियो । काठमाडौँ आएपछि अरूको घरमा काम गर्ने मानिस म खेलकुदमा के समय दिन पाउँथे । अहिले हेर्न पनि मनपर्दैन ।

कान कम सुन्छु

पहिले सस्तो खालको मोबाइल बोकेर धेरै कुरो गरियो । बिहानदेखि बेलुकासम्म मोबाइलमै कुरो हुन्थ्यो । सायद त्यसैले होला अहिले कान कम सुन्छु ।

मसँग अहिले भने सामसुङ ब्रान्डको एउटा राम्रो मोबाइल छ । पहिले नोकिया लगायत केही ब्रान्ड बोकियो । फोन गर्ने, भाइबर, युट्युबलगायत सामाजिक सञ्जाल चलाउने, तस्बिर खिच्ने काममा मोबाइल प्रयोग गर्छु । मोबाइल छिटोछिटो फेर्न बानी छैन, हरायो फुट्यो भने फेर्छु ।

फिल्ममा मन छैन

चलचित्र हेर्न मन लाग्दैन । कहिलेकाहीँ परिवारसँगै फिल्म हल पुगेको छु । अहिलेसम्मको जीवनमा ६, ७ वटा फिल्म हेरियो होला कि । त्यो पनि नेपाली मात्रै । धेरै फिल्म हेरिन्थ्यो पनि होला फुर्सद नै भएन । फिल्म निर्माणको अफर भने धेरै आएका थिए । त्यतातिर रुचि नभएकाले अहिलेसम्म हात हालेको छैन ।

मेरो पेसा व्यवसाय

पेसा मेरो व्यवसाय हो । हेर्दा ठूलो व्यवसायी जस्तो देखिन्छु म । भित्री कुरो अहिले पनि स्ट्रगल  गर्दैछु । समयअनुसार पेसा परिवर्तन भएकोले सधैँ स्ट्रगलमा छु ।

पछिल्लो समय ट्रेडिङ र हाइरिङ बिजनेस गर्छु । ट्रेडिङ​मा दक्षिण कोरियाबाट ब्रेकर ल्याएर बेच्छु । श्रीलङ्काको हेमाज ब्रान्डको कस्मेटिक प्रोडक्ट भित्र्याएर बेच्छु । दुबईबाट लुब्रिकेन्ट्स र हेबी इक्विमेन्टका पार्टहरू बेच्छु । ५ वर्षदेखि यो काम थालेको हो ।

२०३३ सालमा दाइसँग अध्ययनका लागि काठमाडौँ छिरेको म । सुरुमा एक इन्जिनियरको घरमा काम गर्न थालेँ । ६ महिनापछि अर्काे मालिक चेन्ज भयो । त्यसपछि फेरि मालिक परिवर्तन भएकाले १९ महिना काम गरेको ९५ रूपैयाँ लिएर टेकु भन्सार आएर भारी बोक्न थाले ।

त्यही लोड–अनलोड, ज्यामी, ठेलागाढा, रिक्सा, सेक्युरटी गाडदेखि लुगा सिलाउने कामसम्म गरियो ।

त्यसपछि केही रिक्सा किने, रिक्सा बेचर ट्याम्पु ड्राइभर भए । ट्याम्पु किने, दिनभर अरूलाई दिएर रातभर मैले ट्याम्पु चलाएँ । त्यो समय काठमाडौँमा एउटा घर बनाउन सफल भएँ ।

फेरि त्यही घर फाइनान्समा राखेर एक मिनीट्रक किने पछि ७ वटा बनाएँ । मिनीट्रक बेचेर ठूलो ट्रक किने । यो बेचेर केही टिपर किनियो । टिपरका लागि लोड गर्न हेभी इक्वेमेन्ट किनियो ।

त्यो भाडामा पठाउन फाइदा देखेर त्यसै गरेँ । काम गर्दै जाँदा १२, १३ वटा डोजर भए । त्यो पनि अहिले चुल्ठे, मुन्द्रे सबैले किन्ने भएकाले यो कामबाट पनि अब हुँदैन भनेर ट्रेडिङको बिजनेस सुरु गरेको हो ।

ट्रेडिङको बिजनेसका लागि पहिले नेपालबाटै सामान उठाएर बेचेँ । यो क्रममा धेरैले ठगेछन् । ठगिएको थाहा पाएपछि विदेशबाट सामान ल्याएर बेच्दै आएको छु ।

विदेशबाट सामान झिकाएर बेच्ने क्रममा डोजरको तेल बेच्ने मानिस म, कपालमा लगाउने तेलसम्म बेच्न पुगेँ । अहिले श्रीलङ्काबाट हेमाज ब्रान्डको कस्मेटिक सामानको पनि व्यवसाय गर्छु । कोरोनाले भने  बिजनेस धराप बनायो ।

मैले जेजति पेसा गरेँ । सबैबाट अहिलेसम्म सन्तुष्टि मिलेको छ । व्यवसायको विभिन्न सङ्घसंस्थामा समेत रहेर काम गरेको छु । नेपालमा हेबी इक्वेटमेन्ट सङ्घ स्थापना गरेर महासङ्घसमेत बनाएँ । अहिले संस्थापक अध्यक्षका रूपमा रहेको छु । निर्माण व्यवसायमा पनि आबद्ध भए ।

सपना दुईवटा 

सपना दुईवटा छन् । सधैँ हाम्रो देशमा अरूको सामान आयात गरेर बेचबिखन मात्र किन गर्ने भनेर देशमै केही उद्योग, कलकारखाना खोलेर केही गर्ने सोच छ ।

अर्काे वृद्धवृद्धाका लागि र अभिभावकविहीन बालबालिकाका लागि मनोरन्जनमूलक वातावरणसहितको बस्ने, खाने र जीवन बिताउने ठाउँ बनाउने हो । त्यो ठाउँमा सबै सुविधा दिने सोच छ । महिनाको तीन रूपैयाँ भाडा तिरेर बस्ने मानिस म । अहिले मेरो घरको ४ लाख भाडा आउँछ । त्योमध्य डेढ लाख समाज सेवामा लगाउँछु ।

विवाह दुई पटक

नेपालमा गरिबका छोराले केटी पाउन गाह्रो छ । किनभने केटीका बुबाआमाले जग्गा जमिन हेर्छन् । म पनि ६ भाइ छोरामा हुर्किएको व्यक्ति । जन्मेर हुर्किएको आसपासमा कसैले केटी दिएनन् । हेटौँडामा गएर विवाह गरेँ । पहिलो विवाह १७ वर्षको उमेरमा भएको थियो । विवाह हुँदा म ज्यामी काम गर्थें । उनले त्यो समय सिकर्मी भेटिछन् । उसैसँग टाप ठोकिन् ।

पहिली भागेको दुई वर्षपछि अहिलेकी श्रीमती विवाह गरेको हो । उनी मामाकी साली हुन् । मामाको ससुराली गएको बेला भेट भयो, मन मिल्यो र विवाह गर्यौँ । विवाहपछि हाम्रो प्रेम बस्यो । हामी दुवैको जीवन अहिले सुखमय छ ।

दुःखसुख

सँगैको साथीले मीठो खाँदा, स्कुल जाँदा आफू अरूको घरमा काम गर्न बसियो । यो पहिलेको दुःख हो । अहिले दुःख छैन । काठमाडौँमा डेरा नपाउने, डेरा भाडा तिर्न नसक्ने मानिस म । अहिले दुई तीनवटा घर छ । एक हजार ऋण नपत्याउने मलाई आज १०, १२ करोड ऋण दिन्छन् ।

तर पनि म अहिले खुसी छैन । किनभने यो देशमा म एक्लै बनेर हुँदैन । मजस्तै धेरै मानिस बन्नुपर्छ सफल हुनुपर्छ भन्ने हो । सबैले दुःख गरेर सफलताको बाटो रोजे हुन्थ्यो भन्ने लाग्छ ।

भूलहरू भए

जीवनमा भूलहरू अलिअलि भएका होलान् । सधैँ पछुताउनुपर्ने ठूलै भूल भएको छैन । एकपटक काठमाडौँ आउने क्रममा बनेपाको गेस्ट हाउसमा बसेका थियौँ । सो क्रममा दुई वर्षकी छोरी निदाएकाले त्यसै छोडेर श्रीमान् श्रीमती फिल्म हेर्न गयौँ । तीन घण्टापछि फर्किंदा पनि छोरी सुतिरहेकी रहिछन् । यदि उनी उठेर उताउति हिँडेको भए । हामीले कहाँ खोज्नु ? त्यसरी छोरी छोड्नु भूल थियो ।

एक दिन कामको तनावले घर फर्किपछि रिसको झोँकमा ट्वाइलेटको ढोकामा एक लात हिर्काएँ । भित्र श्रीमती होलिन् भनेको छोरी रहिछन् । त्यो घटनाले छोरी दुई तीन दिन तनावमा रहिन् । त्यो पनि मेरो भूल भयो ।

हल्का पिउँछु

जीवनमा रक्सी खाएर बेहोस् भएको छैन । कहिले काही अलि अलि हल्का पिउँछु । अरूलाई रक्सी नखुवाए मेरो काम नै हँुदैन । त्यसैले खानेबानी बस्यो ।

मापसेमा ब्रान्ड हेरिएन । पहिले लोकल ठर्रादेखि सबै प्रकारको खाइयो । पछिल्लो समय ब्ल्याक लेबल खान्छु । घरमा बस्दा खादिनँ । घरबाहिर रहँदा, साथीभाइको जमघट हँुदा पिउँछु । म क्षत्रीको छोरो हुँ । घरमा रक्सी बासी राख्नु हुँदैन भन्ने मान्यताले घरमा राख्ने गरेको छैन ।

रोग केही छैन

रातोमासु, गेडागुडी खायो भने युरिक एसिडले सताउँछ । भगवानको कृपाले अन्य रोग केही छैन । नर्मल प्रेसर देखिएकाले एउटा औषधि खान थालेको छु ।

राशि ‘तुला’

मेरो राशि ‘तुला’ हो । हजुरबुबाले तारा भनेर राखिदिनु भएको हो । पण्डितले रोहिनोबहादुर कुँवर राखिदिएका रहेछन् । दुवै नामबाट मेरो राशि तुला नै पर्दाे रहेछ । ग्रहदशमा विश्वास लाग्छ । घरमा भएको समय पूजा नगरी केही खान्नँ । हेराउने, जुराउने पनि गर्छु ।

मृत्यु सहज होस्

मृत्यु जीवनको अकाट्य सत्य हो । मृत्यु एक दिन हुन्छ भन्ने छ । तर सहज होस्, काम गर्दा गर्दै हासीखुसी जान पाइयोस् भन्ने छ । अब धन सम्पत्ति होस् कि नहोस् । मर्ने बेलामा दुःख नहोस् भन्ने चाहना छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।