ad
x
ब्याटल ग्राउन्ड ललितपुर

‘अब अन्तरघात हुँदैन, मोनोरेलको कुरा पनि गर्दिनँ’

आफू काँग्रेससँग गठबन्धन गर्छन् अनि बामएकता भन्छन् : हरिकृष्ण व्यञ्जनकार

person explore access_timeबैशाख १७, २०७९ chat_bubble_outline0
तस्बिर : कृष्ण खड्का

काठमाडौं । आसन्न स्थानीय तह निर्वाचनमा ललितपुर महानगरपालिकाको प्रमुख पदका लागि चिरिबाबु महर्जन र हरिकृष्ण व्याञ्जनकारबीच मुख्य प्रतिस्पर्धा हुँदैछ । उनीहरुबीच उक्त पदमा दोस्रो पटक प्रतिस्पर्धा हुन लागेको हो ।


२०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा महर्जनसँग व्यञ्जनकार झिनो मतान्तरले पराजित भएका थिए । व्यञ्जनकारले आफूलाई त्यतिबेला जनताले जिताए पनि कर्मचारीले हराएको बताउँदै आएका छन् । उनले यसपटक आफ्नो जितलाई कसैले रोक्न नसक्ने दाबी गर्दै विगतमा आफ्नै पार्टीका अन्तरघातीका कारण पराजित भए पनि अब त्यस्ता अन्तरघाती नभएकाले कुनै समस्या नरहेको बताएका छन् ।५ वर्षअघि ३२६ मतको झिनो अन्तरले पराजित भएका व्यञ्जनकार यसपटक त्यो अवस्था उल्टिने दाबी गर्छन् । तर विगतमा काँग्रेसका एकल उम्मेदवार बनेका महर्जन अहिले पाँच दलीय गठबन्धनका साझा उम्मेदवार बनेको अवस्थामा व्यञ्जनकारले भनेझैं उनको जित त्यति सहज होला र ? भन्ने प्रश्न पनि स्वाभाविक रुपमा उठेको छ । स्थानीय तहको आसन्न निर्वाचनमा केन्द्रित रहेर रातोपाटीले ललितपुर महानगर प्रमुख पदमा उम्मेदवारी दिएका व्यञ्जनकारसँग विस्तृत कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ, उनीसँग गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश–ललितपुर महानगरको मेयरका लागि अघिल्लो पटक झिनो मतान्तरले चिरिबाबु महर्जनसँग पराजित हुनुभएको थियो । अहिले फेरि उहाँसँगै प्रतिस्पर्धा गर्दै हुनुहुन्छ, कस्तो अनुभव भइरहेको छ ?अघिल्लो पटक जनताले हामीलाई दिएको मत सुरक्षित गर्न सकेका थिएनौ र, केही जनताले मलाई नचिनेर भोट नदिएको अवस्थालाई यसपटक हामी उल्ट्याउन चाहन्छौं । त्यो बेलामा ४३५ भोटले अघि रहे पनि प्राविधिक कमजोरीका कारण मलाई ३२६ मतले हराइएको थियो । त्यो काम त्यहाँका कर्मचारीहरुले गरेका थिए । त्यो अवस्थालाई हामी अहिले उल्ट्याउन चाहन्छौं ।अर्को कुरा, यो ५ वर्षको अवधिमा जनताले पनि चिरिबाबु महर्जन भन्ने मान्छे कुरा गर्ने तर काम नगर्ने रहेछ भन्ने महसुस गरिसकेका छन् । यसले गर्दा २०७४ साल र अहिलेको अवस्था र धारणा के हो भन्ने कुरा उजागर गर्ने अवसरका रुपमा मैले यो निर्वाचनलाई लिएर जनतामाझ जाने मौका पाएको छु ।तपाईंमाथि २०७४ को जस्तै षड्यन्त्र यो पटक पनि नहोला भन्ने के ग्यारेन्टी छ ? अनि तपाईंले त्यस्तो घटना दोहोरिन नदिन कस्तो रणनीति वा सतर्कता अपनाउनुभएको छ ?मभन्दा पनि ललितपुर महानगरका मतदाता धेरै सचेत भइसकेका छन् । त्यस्तो षड्यन्त्र हुन नदिन मतदाताले निगरानी गर्छन् ।निर्वाचन जित्न मतदाताको मन जित्न अनिवार्य हुन्छ । बितेको ५ बर्षमा यो महानगरका कति मतदाताको मन जित्नुभएको छ ? अनि ललितपुरवासीका कस्ता कस्ता समस्या पहिचान गर्नुभएको छ ?

२०४९ सालदेखि ललितपुर एमालेको नगर कमिटी सचिव र २०६६ देखि जिल्ला कमिटी उपाध्यक्ष भएर काम गरेँ । त्यसपछि जिल्ला अध्यक्ष र हाल एमाले केन्द्रीय सदस्य छु । यति लामो राजनीतिक जीवनमा म सधैँ ललितपुरवासीको काममा केन्द्रित छु । त्यसक्रममा जनताका केही समस्याहरु समाधान पनि गरेको छु । जनताको समस्या देख्नुका साथै उनीहरुको भावना र चाहाना के छ भन्ने पनि बुझेको छु । जनाताको समस्या बुझेकाले र उनीहरुको आकांक्षा अनुसार काम गर्न सकिन्छ भनेरै मैले महानगरको मेयरमा पुनः उम्मेदवारी दिएको हो ।

ललितपुर महानगर र महानगरवासीका मुख्य तीन समस्या भन्नुपर्दा के के रहेछन् त ?

सबैभन्दा पहिलो समस्या भनेको खानेपानीको समस्या हो । दोस्रो, पूर्वाधार र तेस्रो फोहोर मैलाको समस्या हो ।

यी समस्या समाधान गर्ने सन्दर्भमा तपाईंसँग कस्ता योजना छन् त ?

यी समस्या समाधान गर्न सक्छौं, त्यो पनि छिट्टै । त्यसका लागि हामीसँग व्यवस्थित योजना छन् । पहिलो कुरा, इच्छाशक्ति हुनुपर्छ । खानेपानीको सवालमा ललितपुरका लागि खानेपानीको स्रोत र बजेट दुवै छ । स्रोत र बजेटलाई योजनामा ढालेमा समस्या समाधान नहुने कुरै भएन ।

पूर्वाधारतर्फ पनि बजेट, जनताको सहयोग र स्रोतको हिसावले ५ वर्षमा अहिले भएका सबै बाटो पक्की गर्न सकिन्छ, त्यो योजना हामीसँग छ । ईटा र ढुंगा छाप्नुपर्ने ठाउँमा ईटाढुंगा छाप्ने र बाँकीमा पिच वा ढलान गर्न सकिन्छ ।

तेस्रो कुरा, ललितपुरमा पटकपटक फोहोरमैला व्यवस्थापनको समस्या हुनेगर्छ । यो फोहोरलाई मोहोर बनाउने योजना पनि मसँग छ । जनतालाई हामीले घोषणापत्रमार्फत आह्वान नै गरेका छौं– फोहोर ल्याउ, मल लैजाउ भनेर । यसका लागि हामीसँग प्रविधिहरु छन् । फोहोरबाट मल बनाउने एउटा मेसिनको चार करोड पर्छ । जबकि यहाँबाट ओखरपौवा फोहोर लैजान वर्षको १५ देखि २० करोड रुपैयाँ खर्च हुन्छ । तर चार करोड रकम लगानी ग¥यो भने त्यहाँबाट ग्याँस पनि उत्पादन हुन्छ र फोहोरको पनि व्यवस्थापन हुन्छ । यी लगायत धेरै योजना हामीसँग छन् ।

पूर्ववर्ती मेयरसँग योजना नै नभएर काम नभएको हो त ?

योजना भएको भए काम देखिन्थ्यो होला नि ! काम त केही छैन । 

तपाईंले फोहोर, खानेपानी र सडकलगायतका जति पनि योजना सार्वजनिक गर्दै हुनुहुन्छ, यी काम गर्न ललितपुर महानगरपालिका र मेयर एक्लैले गर्न सम्भव छ र ? कि प्रचारका लागिमात्रै चुनावमा यस्ता कुरा अघि सार्नुभएको हो ?

मान्छेको विगतले आगमनलाई संकेत गर्छ । मैले विगतमा के गरेँ भन्ने कुरा जनतालाई राम्रोसँग थाहा छ । मैले विद्यालय, क्याम्पस, पुल निर्माण वा बाटाघाटोमा धेरै काम गरेको छु । यो बाहेक जनताको दैनिक जीवनमा आउने समस्या समाधान गरेको मेरो विगतले बताउँछ । त्यही विगतले आगत कस्तो हुन्छ भनेर देखाउँछ । विगत थाहा नभएको भए मलाई जनताले लखेट्थे । किन त्यत्रो भोट दिए ? अनि नेकपा एमाले महानगर कमिटीले सर्वसम्मत मेयरको उम्मेदवारमा सिफारिस किन ग¥यो ? अनि जिल्ला हुँदै केन्द्रले सर्वसम्मत टिकट दियो, यो त देखिएकै छ नि ! त्यो निर्णय मेरो विगत हेरेर नै भएको हो ।

तर बोल्ने एउटा, गर्ने अर्को । यो समस्या त देशभरकै जनप्रतिनिधिमा देखिएको हो नि ?

मेरो त्यस्तो हुँदैन । अब आउने दिनहरुमा मैले बोलेका र प्रतिवद्धता जनाएका कुराहरु पूरा गर्न लाग्छु । म नसक्ने कुरा गर्दा पनि गर्दिनँ । म फ्लाइओभरको कुरा गर्दिनँ । म मोनोरेलको कुरा गर्दै गर्दिनँ । सक्ने कुरामात्रै गर्छु । मेलम्चीको सवालमा २६ वर्षसम्म हुन नसकेको काम केपी शर्मा ओलीको सरकार बनेपछि आएको सबैले देखेकै छन् । लोडसेडिङकै कुरा गरौं न ! लोडसेडिङ १० वर्ष हट्दैन भनेर कुलमानले नै भनेको होइन ? केपी ओलीको दिमागले लोडसेडिङ हटेको होइन ? भनेपछि काम गर्ने इच्छाशक्ति भएपछि नसक्ने कुरा केही छैन ।

तपाईंले केपी ओलीको प्रसङ्ग निकाल्नुभयो, तपाईं पनि ओलीकै निकट भएकाले दोहोरिएर मेयरको टिकट पाउनुभयो भन्ने छ नि ?

म पार्टीको कार्यकर्ता, उहाँ नेता । नजिक टाढा त भइरहन्छ । अर्को कुरा, मेरो कामप्रतिको इमानदारिता मुख्य कुरा हो । कतिपयले नजिक भएको भनेर आरोप लगाउँछन् भने भन्नु केही छैन ।

भनेपछि केपी ओली नेतृत्वको सरकारले गरेका काम बोकेर मत माग्न जाँदै हुनुहुन्छ । तर कतिपयले ओलीलाई हावादारी र उडन्ते गफ गर्ने, संविधानविपरीत संसद विघटन गर्ने भनेर आरोप लगाइरहेका बेला फेरि उनै ओलीलाई अघि सार्दा तपाईंको मत घट्दैन ?

केपी ओलीले भनेको पानी जहाज के हुन नसक्ने कुरा हो र ? पाइप लाइनबाट ग्याँस ल्याउने कुरा असम्भव हो र ?

तर ती योजना पूरा भएनन् । घाँटी हेरेर हाड निल्नुपर्ने होइन ? पूरा नहुने कुरा गफ दिएरमात्र हुन्छ र ?

घाँटी के हेर्ने ? के ती काम आज तुरुन्तै गर्छु भन्या हो र ? होइन नि ! जहाँसम्म दुईदुई पटक संसद विघटनको कुरा हो, अहिले देख्नुभएको छ त कस्तो सरकार आएको छ ? यस्तै सरकार आउला भनेर नै उहाँले जनताको बीचमा जाउँ भन्न खोजेको हो । यो सरकार आएपछि देख्नु भएकै छ नि, पेट्रोलियम पदार्थको भाउ कति बढ्यो, खाद्यान्नको मूल्यवृद्धि कति भयो, समग्र अर्थतन्त्र कस्तो अवस्थामा छ ? भारतीय पक्षले नेपाली नागरिक मार्दा सरकार चुप लागेर बस्छ । देश दुर्घटनामा फसिरहेको छ । देश यस्तै हरिबिजोगमा पर्ला भनेर संसद विघटन गरेको हो । यसमा कसैले आग्रह पूर्वाग्रह राख्नु फरक कुरा हो ।

पाँच दलीय गठबन्धनका उम्मेदवार, त्यो पनि पहिले नै जितेका उम्मेदवारसँग चुनावी प्रतिस्पर्धा गर्दै हुनुहुन्छ । यस्तो अवस्थामा तपाईंसँग प्रतिस्पर्धीलाई रोक्नसक्ने आधार के के छन् ?

सबैभन्दा पहिलो आधार भनेको मतदाता नै हुन् । विगतको मेरो काम हेरेर मतदाताले पनि २०७४ सालमा मलाई जिताएकै हुन्, हामीले त्यो मतको संरक्षण गर्नमात्रै नसकेकको हो । दोस्रो आधार भनेको अहिले जितेको मान्छे बेठिक रहेछ, एमालेको हरिकृष्णलाई जिताउनुपर्ने रहेछ भन्ने चिरिबाबुलाई भोट दिनेले नै भन्न थालिसके । काँग्रेस कार्यकर्ता र व्यापारीहरु नै त्यो भन्न थालिसके । तेस्रो आधार भनेको हाम्रो पार्टी पालिका, जिल्ला र राष्ट्रिय अधिवेशन सकिएपछि अझ मजबुत भएको छ । ७४ सालमा भन्दा ६ हजार बढी सक्रिय कार्यकर्ता ललितपुर महानगरमा मात्रै छन् । माओवादी, काँग्रेस लगायतका पार्टीबाट दशौं हजार हाम्रो पार्टीमा मतदाता प्रवेश गरेका छन् । अहिले पनि एमालेप्रति आकर्षण बढिरहेको छ ।

एमाले विभाजनको असर ललितपुरमा छैन ?

अहिले उतातिर (नेकपा एकीकृत समाजवादीमा) गएकामध्ये ८० प्रतिशतले मेरोविरुद्ध अन्तरघात गरेका थिए । अहिले त उनीहरु बाहिर गए । अब मलाई अन्तरघात हुँदैन । ७४ वटा वडाअध्यक्षमा तीन जना उता गएका छन् । माथि केन्द्रमा २० प्रतिशत, प्रदेशमा १० र स्थानीय तहमा ३ प्रतिशत नेता कार्यकर्ता समाजवादीमा गएका छन् ।

त्यसो भए गठबन्धनका साझा उम्मेदवारलाई चुनौतीका रुपमा लिनुभएको छैन ?

चुनौती नै नभएको त होइन । तर सानोतिनो चुनौतीमात्रै ठान्छौं र सजिलै सामना गर्नसक्छौं । हामी जनताको बीचमा लोकप्रिय छौं । त्यो हिसावमा हामी जित्छौं, जनताले नै जिताउँछन् ।

ललितपुर महानगरको ‘रुपान्तरण र समृद्धि’ भन्ने तपाईंको नारा रहेछ, यो पनि समाजवादसँगै जोडिएको होला । त्यसको आधार तयार गर्न के सोच्दै हुनुहुन्छ ?

हामी समाजवादमा जाँदैछौं । त्यसका लागि अहिले आधार तयार गर्ने हाम्रो प्रयास भइरहेको छ । त्यस्तो आधार तयार गर्दा विकास निर्माणका कामलाई तीव्रता दिँदै जनताको आर्थिकस्तर उठाउने हरेक कुरामा ध्यान दिनुपर्छ भनेर हाम्रो पार्टीले नै निर्णय गरिसकेको छ । पार्टीको सोही गाइडलाइनअनुसार हामी हाम्रो तहबाट काम गरिरहेका छौं । जनतालाई सुलभ, गुणस्तरीय शिक्षा, स्वास्थ्य, रोजगारी दिने र पूर्वाधार विकासले समाजवादका आधार तयार हुनसक्छन् । यसले राष्ट्रिय पुँजीको निर्माणमा सहयोग पुग्छ । हाम्रो पार्टीको नेतृत्वमा अबको १० वर्ष सरकार चलायो भने नेपाल विकसित देशमा पुग्छ ।

एमालेले भन्नलाई समाजवाद भन्ने तर यात्रा प्रतिगमनको लियो भन्नेहरु गलत नै हुन् ?

आफू काँग्रेससँग गठबन्धन गर्छन् अनि बामएकता भन्छन् । यो त तथ्य नै हो नि । यसो गर्नेहरुको बोली र व्यवहारमा एकरुपता देखिन्छ ? प्रतिगमनको यात्रामा त उनीहरु छन् । प्रतिगामीसँग मिलेर कम्युनिस्ट सरकार ढाल्ने र सबै कुरा बिगार्ने काम आफूलाई कम्युनिस्ट भन्नेहरुले गरेका छन् । त्यसकारण हामी समाजवाद भन्नेमात्र होइन, काम पनि समाजवादको पक्षमा छौं भन्ने कुरा हाम्रा विगतका बजेट, कार्यक्रमले नै पुष्टि गर्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।